• شناسه خبر : 42217
  • تاریخ انتشار : 10 آذر 1399 - 02:29

در وضعیتی که کرونا در کشور جولان می‌دهد و آمار عمده‌ای از ابتلا به مرگ و میر را به خود اختصاص داده اما نگرانی از شیوع آنفلونزای فوق حاد پرندگان در حال سبقت‌گیری از وضعیت کنونی است.

پرنده اردک

طبق تحقیقات به عمل آمده آغاز شیوع ویروس آنفلونزا در سطح جهان مربوط به ۱۳۰ سال پیش و ایتالیا است که در آن زمان خسارت‌های بسیار زیادی را به بدنه اقتصاد، معیشت و سلامتی مردم وارد کرده است؛ همچنین در طول تاریخ، آما تکان‌دهنده‌ای از ابتلا به ویروس آنفلونزا و مرگ و میر انسان‌ها به ثبت رسیده است به طوری که اسپانیا در حدود ۹۰ سال پیش ۲۰ تا ۴۰ میلیون نفر فوتی آنفلونزایی داشته و ۴ میلیون نفر نیز در هنگ‌کنگ به دلیل این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

و اما در حدود ۶۰ سال پیش آنفلونزا در ایران شیوع پیدا کرد و در اکثر نقاط کشور سبب بروز خسارات جانی و مالی شد و همچنین صنعت طیور کشور را نیز  با صدمات فراوانی روبه‌رو نمود تا جایی که در سال ۸۴ نوع جدید این ویروس تحت عنوان آنفلونزای فوق حاد پرندگان با بیمار ساختن مرغ، خروس، بوقلمون، شترمرغ، قرقاول، کبک، بلدرچین و سایر پرندگان زینتی وارد کشور شده است.

ویروسی که اخیراً نیز در برخی استان‌های کشور با ورود آنفلونزای مرغی و ابتلای پرندگان وارد کشور شد و طبق گفته برخی از کارشناسان می‌تواند با سرعت قابل توجهی انتشار می‌یابد که به همین منظور مسئولین حفاظت محیط زیست در سه استان کشور هشدارهای لازم را در ارتباط با خطرناک بودن این بیماری و سرعت انتشار آن داده‌اند.

 

بیماری مشترکی که بین انسان‌ها و پرندگان وجود دارد همان آنفلونزای فوق حاد پرندگان نام گرفته که به خاطر ویروسی بودن بیماری و حضور پرندگان در فضای آزاد می‌تواند به یک مسئله فوق بحرانی در سطح کشور تبدیل شود، علی‌الخصوص در این حال که ویروس کرونا به تنهایی توانسته تا این حدود آمار مرگ و میر را در سطح کشور به خود اختصاص دهد و در صورت آمیختگی با آنفلونزا تبعات بیشتر و خطرناک‌تری را نیز به دنبال خواهد داشت.

طبق اعلام وزارت بهداشت احتمال این مسئله وجود دارد که بر اثر ترکیب کرونا با آنفلونزای پرندگان ویروسی جدید ساخته شود که قابلیت افزایش شدت بیماری را داشته باشد و خطری بزرگ برای جامعه باشد که هشدارهای داده شده مبنی بر این است که رعایت موازین بهداشتی باید همچنان در اولویت اول قرار گیرد.

موضوعی که این روزها سبب تشدید نگرانی‌ها شده شیوع همزمان آنفلونزا و کرونا در سطح کشور است که مشخص نیست در این زمینه عملیات پیشگیرانه در سطح کشور در حال اجراست و برای مبارزه با این بیماری‌ها چه تمهیداتی در نظر گرفته شده است؟

بررسی و پایش مداوم وضعیت زیستی پرندگان مهاجر در اردبیل

در این باره سهید شهند مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از پیدا شدن جسم بی‌جان چند پرنده در تالاب میل مغان اصلاندوز خبر داد و اظهار داشت: روند تلفات پروندگان هم‌اکنون شدت نیافته است و خوشبختانه تلفات پرندگان در این استان محدود است.

وی با اشاره به این که در حال بررسی و پایش وضعیت زیستی پرندگان مهاجر هستیم بیان کرد: در این زمینه تالاب مرزی این شهرستان توسط حفاظت یگان حفاظت هنگ مرزی تحت کنترل است و این منطقه جزو کریدور اصلی مهاجرت پرندگان است.

شهند می‌گوید: سرشماری‌ها حاکی از آن است که سالانه ۴۰ تا ۶۰ هزار قطعه پرنده مهاجر با ۷۰ گونه مختلف به این تالاب مهاجرت می‌کنند و تعداد پرندگانی که در این تالاب جان خود را از دست داده‌اند سه قو، یک پلیکان و یک کاکایی به دلیل ابتلا به آنفلونزای فوق حاد پرندگان بوده است.

هشدار جدی به جلوگیری از مصرف گوشت شکاری در اردبیل

در این باره چندی پیش سید عباس مینایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم این طور اظهار کرد: تمامی اقدامات، هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم با ادارات‌کل دامپزشکی، محیط زیست و آب منطقه‌ای استان انجام شده است و باید با جدیت کامل شیوع این بیماری در منطقه اصلاندوز مورد پیگیری و رصد قرار گیرد.

پرنده مهاجر

فرماندار شهرستان اصلاندوز با اعلام هشدار جدی به اهالی منطقه و روستاها بیان کرد: مردم منطقه به‌ویژه کشاورزان و دامداران باید از نزدیک شدن به محل تجمع و زیستگاه پرندگان در حاشیه رود ارس، رودخانه دره‌رود و سد میل مغان خودداری و از شکار طیور و پرندگان و استفاده از گوشت آن پرهیز کنند و در عین حال از سوی محیط زیست نیز تا اطلاع ثانوی هرگونه شکار در محدوده شهرستان اصلاندوز ممنوع اعلام می‌شود.

مینایی با تذکر اینکه “نباید دچار شیوع بیماری جدید در اصلاندوز شویم” ادامه داد: باید از مصرف گوشت پرندگان شکارشده و طیور پرورش‌داده‌شده به‌روش سنتی پرهیز شود و با توجه به شرایط شیوع بیماری کرونا باید طوری عمل کنیم تا شاهد بروز و شیوع بیماری جدید نباشیم.

در حالی که تا چند ماه گذشته هر خبری مبنی بر ورود آنفلونزای فوق حاد پرندگان به کشور تکذیب می‌شد اما هم‌اکنون با تأئید رسمی مسئولین اکنون کشور با یک تهدید جدی مواجه است و جای سؤال اینجاست که چه اتفاقاتی پیش روی ما است و خطرات تا چه اندازه می‌تواند استان را تهدید کند و آمار مرگ و میر را به همراه کرونا تا کجا برساند؟

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up