• شناسه خبر : 42649
  • تاریخ انتشار : 15 آذر 1399 - 03:33

طی سال‌های متمادی تصمیم‌گیری برای نامگذاری سال توسط سکاندار نظام جمهوری اسلامی انجام یافته و برنامه‌ریزی برای ریل‌گذاری حرکت توسعه کشور با هدف توسعه تولید…

کارخانه تولیدی صنعتی

طی سال‌های متمادی تصمیم‌گیری برای نامگذاری سال توسط سکاندار نظام جمهوری اسلامی انجام یافته و برنامه‌ریزی برای ریل‌گذاری حرکت توسعه کشور با هدف توسعه تولید و تقویت‌بخشی به آن مبنای کار قرار گرفته که در این زمینه طی این سال‌ها تلاش برای تولید ناخالص ملی و پیشرفت اقتصادی در حال ادامه است.

نتیجه تحقق جهش تولید نیز به حدأکثر رسیدن تولید با نوآوری و وسعت‌بخشی به تولیدات کشور در بخش‌های مختلف است تا مردم بتوانند افزایش تولید را در زندگی خود لمس و زندگی و معاش خود را بهتر کنند البته در این زمینه نیاز است تا شرایط ویژه از سوی دولت فراهم شود؛ البته از طرفی این طور که مشخص است شرایط کشور، نامگذاری شعار سال را به موضوعات اقتصادی و معیشتی سوق داده و امسال برگزیدن عنوان «جهش تولید» به عنوان یکی از گذرگاه‌های عبور از فشارها و شرایط سخت اقتصادی است.

موضوعی که علی‌رغم مخالفت دشمنان برای رشد و پیشرفت اقتصادی در سایه رهبری داهیانه امام خامنه‌ای محقق شده و هم‌اکنون با حرکت در این مسیر و پیمودن نیمی از راه در راستای تعبیر جهش تولید سرانجام گرفته است؛ موضوعی که با شناسایی ظرفیت‌ها، مشارکت عمومی، شناسایی و استعدادپروری نخبگان و متخصصان توانسته ارزش‌های عمومی کشور را تا حدود قابل توجهی توسعه بخشیده و ارزش‌های جامعه اسلامی را در چهارچوب فرهنگ عمومی ارتقا دهد.

می‌توان در یک نگاه کلی نتایج جهش تولید را در گرو اشتغال‌زایی، تثبیت اشتغال، بهبود معیشت، تقویت ارزش پول ملی، خودکفایی، پویایی و توسعه اقتصادی یادآور شد که بدون شک یکی از عوامل اصلی تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و قطع وابستگی به دشمنان عنوان گرفته است.

البته این در حالی است که جهش تولید را نمی‌توان صرفاً در بعد اقتصادی محدود کرد بلکه شعار سال نقش اساسی در اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز دارد و در این زمینه توسعه فرهنگ کار و کارآفرینی در جامعه را می‌توان جزو اولویت‌های اساسی برشمرد که با هدف تحقق نیازهای اساسی جامعه و ارزش‌آفرینی برای تولید محصولات فرهنگی در دستور کار قرار دارد.

از سوی دیگر توجه به ارتقای کیفیت تولید بسترساز فرهنگ حمایت از تولید ملی است که موتور محرک کشور برای گذر از شرایط سخت اقتصادی و تحریم‌ها خواهد بود و در این زمینه خودکفایی در موضوعات اقتصادی به عنوان یک عامل اساسی برای ناامیدسازی دشمنان به شمار می‌رود.

تحقق شعار سال را می‌توان در حالی حساس و جدی عنوان کرد که آغاز این سال با شیوع کرونا در کشور همراه شده و اجرا و فعالیت بسیاری از برنامه‌ها و اقدامات اقتصادی را با مشکل اساسی مواجه کرد و حتی توانست بیشتر فعالین اقتصادی را زمین‌گیر کند در حالی که این پیشامدها جزو پیش‌بینی‌ها نبود.

در نتیجه تولیدات صادرات محور و گسترش بازارهای هدف پیش‌نیاز تحقق شعار سال است و در این راستا حمایت از تولیدات صادرات محور و گسترش بازارهای هدف می‌تواند موتور محرکه اقتصاد مقاومتی باشد که بهبود محیط کسب و کار و امنیت سرمایه‌گذاری را به دنبال خواهد داشت.

تأمین و تجهیز زیرساخت‌ها لازمه اساسی برای جهش تولید است که رسیدن به خودکفایی و شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی را با در نظرگرفتن ظرفیت‌های آن حتمی خواهد ساخت و در این زمینه حمایت و همکاری‌های لازم در این راستا به عنوان اولویت اساسی مطرح است.

در این میان تلاش بسیج و سپاه را برای تحقق برنامه‌های اقتصاد مقاومتی نمی‌توان نادیده گرفت چرا که این قشر مردمی با تلاش‌های مجدانه و مردمی شبانه‌روز در ارائه خدمت بی‌منت به مردم پیشگام بوده و در تحقق برنامه‌های شعار سال و رونق تولید نقش شایانی ایفا کرده‌اند.

اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی را با جدیت دنبال می‌کنیم

در این‌باره داود شایقی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان اردبیل اظهار داشت: اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی در استان اردبیل با روند مناسبی در حال اجراست و به همین منظور در واگذاری پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی در سطح استان برای تحقق اهداف سیاست اقتصاد مقاومتی برنامه‌های خوبی اجرا شده است.

وی بیان کرد: شناسایی و معرفی قابلیت‌ها و ظرفیت‌های استان برای حفظ شرایط موجود از سال گذشته تا امسال برای ما حائز اهمیت است و در این زمینه با همکاری دستگاه‌های اجرایی به خصوص در شرایطی که استان ظرفیت‌هایی در بخش کشاورزی، گردشگری و صنعت دارد اتمام طر‌ح‌های نیمه‌تمام را در دستور کار قرار داده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان اردبیل در ادامه با اشاره به این که ارائه تسهیلات کم‌بهره به اجرای طرح‌های گردشگری، کشاورزی و صنعت با تأمین زیرساخت‌های مورد نظر اولویت اساسی است بیان کرد: تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام نیازمند حمایت‌های همه‌جانبه است و در این زمینه به دنبال بازگرداندن واحدهای تولیدی به چرخه تولید هستیم.

شایقی ادامه داد: قرارگیری واحدهای صنعتی و راکد زیرچتر حمایتی لازمه اساسی برای حفظ شرایط موجود برای تولید است که در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم برای تحقق اهداف مورد نظر اولویت اساسی است که باید مورد توجه واقع شود.

شناسایی ظرفیت‌های استانی لازمه تحقق سال «جهش تولید» است

اکبر بهنامجو استاندار اردبیل نیز در این باره اظهار داشت: دستیابی به اهداف سال جهش تولید با توجه به توسعه بخش‌های مختلف به خصوص در بخش کشاورزی اولویت اساسی است که در این زمینه به دنبال دستیابی به اهداف جهش تولید هستیم.

وی با اشاره به این که اجرای برنامه‌های شعار سال هر سال پیش‌نیاز شعار سال آینده است بیان کرد: به همین منظور برنامه‌ریزی‌های لازم در راستای حمایت از واحدهای تولیدی یک نیاز مبرم و اساسی برای ما است و در این زمینه با پشتیبانی از واحدهای خسارت دیده زمینه حمایت از این واحدها را فراهم خواهیم کرد.

ارائه تسهیلات به  کسب و کارهای آسیب‌دیده در اردبیل جزو برنامه‌های اقتصاد مقاومتی

حسین وطن‌دوست مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل نیز در این باره اظهار کرد: اهمیت به برنامه‌ریزی‌های لازم برای تحقق شعار سال در راستای ارائه تسهیلات مورد نیاز به آسیب‌دیدگان کرونا و تأمین اقلام مورد نیاز برای کمک به معیشت مردم با همکاری دستگاه‌های اجرایی در دستور کار است.

وی با اشاره به این که شناسایی اصناف و کسبه‌های آسیب‌دیده در دستور کار است بیان کرد: در این زمینه با شناسایی واحدهای واجد شرایط و جذب اعتبارات به دنبال تحقق اهداف مورد نظر در این زمینه هستیم و امیدواریم اقدامات لازم و اساسی در این زمینه ما را در تحقق اهداف مورد نظر رهنمون شود.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل ادامه داد: به دنبال تهیه و توزیع اقلام مورد نیاز و جلوگیری از افزایش قیمت برخی کالاها با توجه به شرایط بازار هستیم و در این زمینه با اولویت‌دهی به تلاش فعالان اقتصادی تمام تلاش و جدیت ما بر این است که بخشی از خسارات وارد بر مجموعه‌ها را جبران کنیم.

وطن‌دوست گفت: گرانی‌های اخیر با کنترل و کاهش التهابات بازار اولویت اساسی است و در این زمینه با افزایش قیمت کالاها به دنبال تحقق عرضه و تقاضا هستیم تا زمینه تعادل‌بخشی فراهم و به تثبیت قیمت‌ها و تحقق شعار سال جامه عمل بپوشانیم.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل افزود: برنامه‌ریزی در راستای ایجاد یک روند آرام در بازار و جلوگیری از التهابات به منظور تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی لازمه اساسی است و باید با همکاری و همدلی مسئولین و مردم به فرمایشات مقام معظم رهبری در این زمینه جامه عمل پوشانده شود.

حل دغدغه‌های مردم را اولویت برنامه‌های «جهش تولید» می‌دانیم

رامین صادقی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل نیز در این باره با اجرای طرح‌های نظارتی و برخورد با تخلفات اظهار کرد: اکیپ‌های بازرسی برای کنترل بازار به دنبال ایجاد نظارت دقیق و مستمر هستند تا زمینه برخورد با کم‌فروشی‌ها گرانفروشی‌ها و احتکار تا حد امکان گرفته شود.

وی بیان کرد: در راستای برخورد با گرانفروشان و جلوگیری از برنامه‌های مقابله با اقتصاد مقاومتی اصناف استان اردبیل تاکنون ۱۴۷ میلیارد تومان جریمه شده و در این زمینه از هیچ سعی و تلاشی دریغ نخواهد شد و تمام سعی و تلاش ما حمایت از کسبه و اصناف منصف در سطح استان است.

رئیس سازمان صمت استان اردبیل ادامه داد: انتظار می‌رود با همکاری و مشارکت‌های همه‌جانبه در راستای حل مشکلات مورد نظر و تأمین اقلام مورد نیاز بتوانیم مشکلات و دغدغه‌های مردم را برطرف‌سازی کرده و در سالی که مزین به جهش تولید است به اهداف توسعه‌ای خود و اقدامات کنترلی و نظارتی جامه عمل بپوشانیم.

و اما کلام آخر این که برنامه‌ریزی در راستای تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید یک لازمه اساسی برای رسیدن به توسعه و پیشرفت اقتصادی است و در این زمینه تمام سعی و تلاش ما بر محور توسعه فعالیت‌ها و دستیابی به اهداف مورد نظر خواهد بود.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up