• شناسه خبر : 42723
  • تاریخ انتشار : 16 آذر 1399 - 01:17

با ورود کرونا به کشورمان به خصوص استان‌هایی همچون اردبیل که کسب و کارهایشان بستگی به صنعت گردشگری دارد خسران‌های بزرگی نیز به این بخش…

گردشگر

با ورود کرونا به کشورمان به خصوص استان‌هایی همچون اردبیل که کسب و کارهایشان بستگی به صنعت گردشگری دارد خسران‌های بزرگی نیز به این بخش وارد شده که به دنبال این بحران شاهد وخیم شدن صنعت گردشگری استان و به ویژه شهرستان سرعین هستیم.

در شرایطی که صاحبان هتل‌ها، مراکز اقامتی و آبدرمانی‌ها به سمت ورشکستگی می‌روند و برای ادامه کار و فعالیت خود هیچ رغبتی ندارند، با خسارت‌های میلیاردی مواجه شده‌اند که قابل جبران نیست و  مشخص نیست این مشکلات تا کی ادامه داشته باشد؟

صنعت گردشگری شهرستان سرعین به اندازه‌ای گرفتار ویروس کرونا شده است که این وضعیت در حال حاضر ضربات سهمگینی را بر پیکره اقتصاد و صنعت گردشگری به بار آورده و در این ارتباط بسیاری از کارشناسان بر این باورند که ویروس کرونا به عنوان بدترین اتفاق و بحران در صنعت گردشگری محسوب می‌شود.

اما از طرفی دیگر با توجه به شرایط جامعه و نیز اهمیت سلامتی مردم تغییر سبک گردشگری با ورود کرونا یک اولویت اساسی است که در این زمینه برای خروج این صنعت از بن بست اقتصادی همکاری و حمایت‌های لازم و همه‌جانبه اولویت اساسی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

هیچ امیدی برای جبران خسارت‌های بخش گردشگری وجود ندارد

در این باره جعفر بذری رئیس جامعه هتلداران و مراکز اقامتی استان اردبیل با وخیم خواندن اوضاع صنعت گردشگری در سطح استان به ویژه شهر توریستی سرعین می‌گوید: این شهرستان از زمان ورود کرونا به استان با یک وضعیت حاد مواجه شده است و بیشترین خسارت‌ها یه صاحبان هتل‌ها، مراکز اقامتی و آبدرمانی‌ها وارد آمده است.

وی ادامه می‌دهد که برآورد خسارت در این بخش میلیاردی است بیان کرد: هم بیکاری و از بین رفتن سرمایه‌ها را در این زمینه شاهد هستیم و با وضعیت موجود جای هیچ امیدواری برای جبران این خسارت‌ها وجود ندارد بلکه خسارت‌ها به قدری بالاست که انتظار نمی‌رود قابل جبران باشد.

بازرس هیئت مدیره جامعه هتلداران ایران در ادامه افزود: فعالان عرضه گردشگری تاکنون مورد هیچ حمایت و توجهی قرار نگرفته‌اند و همه وعده‌ها فقط در حد شعار بوده است و هم‌اکنون این صنف هیچ پاسخی برای فعالان این عرصه نداشته و شرایط سختی را برای فعالان این بخش ترسیم کرده است.

بذری تصریح کرد: در حال حاضر شرایط سختی برای فعالان گردشگری به وجود آمده به طوری که با تنگناهای بسیاری مواجه هستند و این مسئله سبب رنجش فعالان این عرصه به معنای واقعی شده است و در حالی که انتظار می‌رفت حمایت همه‌جانبه از فعالان این صنعت انجام یابد و بسته‌های حمایتی به فعالان این عرصه تعلق گیرد تا فعالان این بخش بتوانند بخشی از این خسارات را جبران کنند.

وی اظهار کرد: اکثر مجموعه‌های گردشگری در استان اردبیل هم‌اکنون در تعطیلی به سر می‌برند و هیچ برنامه متناسبی را با شرایط موجود در این بخش شاهد نیستیم.

طرح‌های حمایتی از صنوف متضرر اجرا می‌شود

شاپور رضایی‌افشار رئیس اتاق اصناف اردبیل نیز در این باره اظهار داشت: فعالیت اصناف گروه یک در استان اردبیل در صورت توجه به موازین بهداشتی بدون هیچ مشکلی ادامه خواهد داشت اما در صورتی که به این موارد توجه داده نشود این اصناف را پلمب خواهیم کرد.

وی اظهار کرد: به همین منظور در حال حاضر ۷۷ واحد صنفی استان اردبیل به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های کرونایی پلمب شده‌اند و خوشبختانه در حال حاضر با همکاری خوب اکثر صنوف در استان روبه‌رو هستیم که این مسئله شایسته تقدیر و قدردانی است.

رئیس اتاق اصناف اردبیل ادامه داد: نظارت‌ها و بازرسی‌ها علاوه بر تذکر و اخطار و پلمب سبب معرفی این واحدها به مراجع قضائی خواهد شد و با توجه به این که اکثر صنوف با صدمات جبران‌ناپذیری مواجه شده‌اند به همین منظور انتظار می‌رود با رعایت موازین بهداشتی و همکاری همه‌جانبه هر چه سریع‌تر شرایط را به وضعیت مناسب رسانده و واحدهای صنفی بتوانند فعالیت خود را از سر بگیرند.

رضایی‌افشار ادامه داد: طرح‌های حمایتی از صنوف بسیار متعدد است و در این زمینه درصدد هستیم با همکاری و حمایت دولتمردان ضرر و زیان واحدها را تا حدودی جبران و باری از مشکلات را از دوش واحدهای صنفی متضرر برداریم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر برخی مشکلات واحدهای صنفی را دچار دغدغه کرده است که با اتخاذ تصمیمات اساسی و ارائه راه‌حل‌های مناسب در این زمینه به دنبال حل مشکلات موجود هستیم تا بتوانیم هر چه سریع‌تر اقدامات مناسبی را برای کمک به توسعه اصناف استان انجام دهیم.

این طور که به نظر می‌رسد کرونا همه فعالیت‌ها و حوزه‌ها را مجاب به تغییر سبک کرده است و گردشگری و سایر اصناف متضرر نیز مستثنی از این قضیه نیستند و در این زمینه آن طور که مشخص است بستر فضای مجازی در حال حاضر بهترین گزینه برای جانماندن از قافله است.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up