• شناسه خبر : 42781
  • تاریخ انتشار : 17 آذر 1399 - 02:16

امروزه توجه به زنان و مشارکت آنان در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی معیاری مهم در اجرای برنامه‌های توسعه‌ای کشور است که این موضوع در روستاها…

اشتغال صنایع دستی

امروزه توجه به زنان و مشارکت آنان در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی معیاری مهم در اجرای برنامه‌های توسعه‌ای کشور است که این موضوع در روستاها و مناطق حاشیه‌نشین نقش زنان را به وضوح نشان می‌دهد و با توجه به این که زنان روستایی بیشتر در تبعیض و محرومیت نسبت به زنان شهری قرار دارند این مسئله در روستاها بسیار حائز اهمیت است.

عدم توجه به هدررفت منابع انسانی یکی از برنامه‌های اساسی در راستای توسعه فعالیت‌های اقتصادی است که برنامه‌ریزی در راستای توسعه برنامه‌ها و ارائه تسهیلات ارزان قیمت می‌تواند تسریع‌بخش اجرای برنامه‌های اقتصادی در روستاها باشد و در این زمینه نقش اساسی ایفا کند.

در همین راستا با هدف فراهم‌سازی فضای مناسب برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و نیز ایجاد فرصت‌‌های شغلی در جامعه سطح بالایی از بهره‌وری نیروی انسانی ایجاد می‌شود که اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی به عنوان یک راهکار موفق توانسته ایفای نقش کند.

این در حالی است که توسعه مشاغل خانگی به عنوان یک راهکار موفق و زودبازده با صرف هزینه و زمان کم‌تر توانسته موفقیت‌های حائز اهمیتی را کسب کند که می‌تواند در کاهش نرخ بیکاری و نیز بهبود اثرات اقتصادی و اجتماعی نقش‌آفرینی حائز اهمیتی  نیز داشته باشد.

به خصوص در زمانی که با ورود کرونا وضعیت کشور در حیطه اقتصادی تغییر قابل توجهی پیدا کرده است بنابراین نمی‌توان از نقش زنان کارآفرین در جامعه غافل بود که با استفاده حدأکثری از ظرفیت‌ها و توانایی‌های استان در توسعه استانی گام‌های مؤثر و اساسی برداشته‌اند.

این بانوان در حقیقت توانسته‌اند به عنوان یک موتور محرکه اقتصادی عمل کرده و نسبت به مردان در بستر فضای مجازی فعالیت‌های بیشتری از خود نشان دهند و در کنار همسرانشان به فعالیت‌های اقتصادی بپردازند و با توجه به این که احتمال تعطیلی بسیاری از کسبه‌ها ادامه کار برای مردان را میسر نمی‌کند اما زنان از این شرایط استفاده کرده و فعالیت‌های اقتصادی را توسعه بخشیده‌اند.

این مسئله اهمیت توجه به عدالت اجتماعی و جلوگیری از تبعیض جنسیتی را در جامعه امروزی محقق می‌کند و بررسی‌های موشکافانه در این زمینه می‌تواند اهمیت توجه به توسعه اشتغال پایدار را با در نظر گرفتن نقش زنان به نمایش بگذارد که بسیار حائز اهمیت و اساسی است.

هدفگذاری برای اشتغال‌زایی ۴۸۰۰ نفر در اردبیل

در این باره ارژنگ عزیزی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل با توجه به لزوم ارائه تسهیلات پایدار روستایی و عشایری برای فعالیت‌های اقتصادی اظهار داشت: ارائه تسهیلات ارزان قیمت از محل منابع اشتغال پایدار روستایی و عشایری یکی از اولویت‌های اساسی است و در این زمینه زیرپوشش قرار دادن اشخاص حقیقی و حقوقی در اولویت قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که ارائه ۴۶۲ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت از سال ۹۷ محقق شده است ادامه داد: اشتغال‌زایی برای ۴ هزار و ۸۰۰ نفر یکی از هدفگذاری‌های مورد انتظار ما به عنوان طرح‌های جهش تولید است که با اجرای طرح‌های حوزه اقتصادی مبنای کار قرار گرفته و خروجی‌های مثبتی داشته است.

معاون اقتصادی استاندار اردبیل تصریح کرد: توجه به تولید و اشتغال استان و توسعه آن در سطح فرامنطقه‌ای و ملی یک اولویت اساسی برای ما است و در این زمینه نیازمند همکاری و مشارکت همه‌جانبه دستگاه‌های اجرایی و متولیان ذی‌ربط هستیم.

عزیزی ادامه داد: برنامه‌ریزی در راستای توسعه برنامه‌های اشتغال‌زایی در استان جزو اولویت‌های اساسی است که این مسئله می‌تواند ما را در تحقق اهداف مورد نظر رهنمون شود که امید می‌رود با اجرای طرح‌های مربوطه شاهد تحقق اهداف مورد نظر باشیم.

مشاغل خانگی راهکار اساسی برای حل اشتغال کشور

اصغر منافزاده رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل نیز در این باره اظهار کرد: طرح مشاغل خانگی یکی از اولویت‌های اساسی در توسعه شرایط اقتصادی و حل دغدغه‌های حوزه اشتغال کشور است که این مسئله توجه به حوزه کارآفرینی را مضاعف کرده است.

وی با اشاره به این که اهمیت به شاخصه‌های مهم توسعه نیازمند مشارکت اجتماعی است بیان کرد: در این زمینه هدایت نیروی کار و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به سمت بازار کار جزو برنامه‌های اساسی ما است و در این زمینه به دنبال توسعه عرضه و تقاضا هستیم.

رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل ادامه داد: بخش خصوصی در این زمینه برای تحقق اهداف مورد نظر نقش اساسی و حائز اهمیتی بر عهده دارد که می‌تواند در برطرف‌سازی مشکلات کسب و کارهای خانگی و تسهیلات اهمیت خود را نشان دهد.

منافزاده بیان کرد: پایداری مشاغل خانگی با شناسایی ملزومات اساسی و برای پیشبرد اهداف مورد نظر اولویت اساسی است که در این زمینه باید با مدیریت مناسب دغدغه مشاغل خانگی به ویژه در عرضه محصولات تولیدی را برطرف و پایداری مشاغل خانگی را تثبیت سازیم.

رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل ادامه داد: افزایش توان داخلی و اجرای طرح‌های مشاغل خانگی یکی از معیارهای مهم سنجش توسعه‌یافتگی است که زنان در این زمینه نقش اساسی بر عهده دارند.

همان طور که گفته شد یکی از مهم‌ترین معیارهای سنجش درجه توسعه یافتگی یک کشور به سمت فعالیت بانوان به عنوان نیمی از فعالان اقتصادی کشور معطوف شده و با توجه به این که تحقق توسعه اجتماعی نیازمند فرآیند توسعه اقتصادی و تحقق عدالت اجتماعی است که می‌تواند تأثیری بسیار بالا در روند توسعه و افزایش کمی و کیفی نیروهای انسانی بر عهده داشته باشد.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up