• شناسه خبر : 43033
  • تاریخ انتشار : 20 آذر 1399 - 01:19

  بصیرت‌افزایی و دشمن‌شناسی را می‌توان از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی برشمرد چرا که مردم این مرز و بوم در هشت سال دفاع مقدس با…

 

بصیرت‌افزایی و دشمن‌شناسی را می‌توان از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی برشمرد چرا که مردم این مرز و بوم در هشت سال دفاع مقدس با شناخت دشمن آن را وادار به عقب‌نشینی کردند و حسرت یک وجب از خاک ایران اسلامی را در دل دشمنان تا ابد ماندگار کردند؛ البته در این میان نمی‌توان از نقش داهیانه امام راحل در تربیت الهی و توحیدی چشم‌پوشی کرد که معماران بزرگ انقلاب اسلامی را پروراند و با شناساندن دشمنان و بصیرت‌افزایی راه رسیدن به سعادت اخروی و دنیوی را به هم‌میهنان این مرز و بوم اسلامی مشخص کرد.

امروز هم این مسیر همچنان ادامه دارد و بی‌شک بیداری اسلامی در جهان از باورها و نهضت انقلابی ایران نشأت گرفته و نظام مردمی کشور همواره استمرار خواهد داشت اما در برابر دشمنان این مرز و بوم اسلامی که همیشه با تداوم این گفتمان مخالف هستند، شناسایی و آسیب‌شناسی ملت ایران اسلامی برای هموارسازی مسیر اعتلای این نظام لازمه اساسی است.

در شرایطی که مردم با وضعیت سخت اقتصادی و معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند دشمن به دنبال بزرگنمایی مشکلات جامعه با دادن آدرس‌ اشتباه برای حل آن‌ها است و در حالی که سختی مشکلات انکارناپذیر و ملموس است اما جبهه دشمن بیانگر واقعیت‌های دیگری است که برای دمیده شدن رفتار دشمن در جامعه همخوانی و بوی حیطه و نیرنگ می‌دهد.

مشخص است هدفی که دشمن از بزرگنمایی مشکلات به دنبال دارد خسته نشان دادن مردم ایران اسلامی است تا بتواند عملیات راه انداخته و نگرانی‌ها و دغدغه‌های ذهنی و فکری مردم را افزایش دهد و با تحمیل فشار بر مردم این موضوع را در کشور فراگیر کند و در حالی که این مشکل بسنده به داخل کشورمان نیست و یک مسئله جهانی است اما دشمن به دنبال پیاده‌سازی حربه‌ها و حیله‌های شیطانی خود برای مملکت انقلاب اسلامی است.

با به راه افتادن جریان جنگ نرم از سوی دشمن، اعتماد عمومی به نظام نشانه گرفته شده تا باور ملت و دولت در قید و بندها بماند و این موضوعی است که نیاز به تقویت روحیه بصیرت‌طلبی و ولایتمداری در بین آحاد مردم را بیش از پیش پررنگ‌تر کرده و بصیرت‌افزایی در جامعه را برای مقابله با جنگ نرم یکی از واجبات اساسی نموده است.

در این عرصه توجه به لایه‌های جنگ دشمن یک لازمه اساسی برای چیره‌سازی قدرت و هیمنه پوشالی دشمن برای رسیدن به مسیر توسعه و پیشرفت ملی است تا ادراکات و باورسازی در مقابل باورسوزی دشمن بصیرت را پرورش و تقویت کند.

نقشه راه باید عوام و خواص باشد و در این عرصه بصیرت برای شناخت حق از باطل یک نیاز مبرم و اساسی است که در این زمینه نیاز است تا روحیه مبارزه با ظلم و استکبار به اندازه‌ای باشد که بتواند پرچم عدالت را در جامعه به اهتزاز درآورده و تعلیم و تربیت اسلامی را به یک فرهنگ نهادینه تبدیل کند.

دشمن‌شناسی را می‌توان موضوع مهمی عنوان کرد که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز تأکید ویژه به این مسئله دارند که شناخت دشمن و اهداف آنان را برای یافتن نقاط قوت و ضعف آن‌ها یک نیاز اساسی عنوان کرده‌اند و به همین منظور نیاز است تا برنامه‌های هدفمند در برابر دشمنان و نقشه راه برای ادامه مسیر وجود داشته باشد.

از طرفی بصیرت‌افزایی برای شناخت دشمن یک پیش‌نیاز مهم و اساسی است چرا که مادامی که بصیرت کافی نسبت به نظام مقدس انقلاب اسلامی وجود نداشته باشد و مشکلات جامعه به خوبی درک نشود تلاش دشمنان برای زمین‌گیر کردن اقتدار ملت ایران اسلامی بی‌نتیجه نمانده و گرفتاری‌های ملت ایران اسلامی دور از انتظار نخواهد بود.

داشتن روحیه مطالبه‌گری و حق‌گرایی لازمه دشمن‌شناسی و بصیرت‌افزایی

سرهنگ علی لطفی رئیس سازمان بسیج رسانه سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل داشتن روحیه انقلابی در برابر باطل را یک اولویت اساسی برشمرد و اظهار داشت: تحکیم وحدت اسلامی هدف نهایی انقلاب اسلامی است که باید با انقلابی‌گرایی آمیخته شود تا نگاه اسلامی الهی به وجود آید و قدرت و اقتدار ملی در برابر دشمنان حفظ شود.

وی با اشاره به این که اهمیت به ساختارهای انقلاب اسلامی یک لازمه اساسی و مهم است بیان کرد: باید سبک زندگی ایرانی اسلامی در جامعه ترویج یابد و امید همراه با باورپذیری در بین مردم محقق شود تا بتوانیم جنبش بیداری اسلامی را با شعارهای اسلامی و مذهبی به وجود آورده و گفتمان‌سازی انقلاب اسلامی را پدیدار کنیم.

لطفی نقش دشمن‌شناسی و بصیرت‌افزایی را داشتن روحیه مطالبه‌گر و حق‌گرا عنوان کرد و گفت: باید دشمن‌شناسی به اندازه‌ای موشکافانه باشد که نتیجه هم‌هدف بودن با خواسته‌های دشمن را به دنبال نداشته باشد چرا که لباس دشمن مداوم در حال تغییر و تحول است.

لحظه‌ای اعتماد به دشمنان یک غفلت و توهم بزرگ است

رضا قاسمیان معاون سیاسی سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل با اشاره به مشخص بودن مسیر انتقام سخت و اخراج آمریکا از منطقه گفت: باید با انقلابی‌گری به اقدامات دشمنان پاسخ داده شود چرا که دشمن هیچ گاه از توطئه‌ها و نیرنگ‌های خود دست‌بردار نخواهد بود.

وی اقدامات تروریستی آمریکا را نشان از ضعف و ترس آن در برابر قدرت ملت ایران اسلامی عنوان کرد و گفت: آمریکا که به یک اقدام تروریستی بسنده می‌کند و اقدامات بزدلانه و مخفیانه را به عنوان یک ابر قدرت پیش گرفته است خود را هر روز خوار و کوچک‌تر می‌کند.

قاسمیان تصریح کرد: در طول دوران‌های مختلف دشمنان قسم‌خورده انقلاب اسلامی نتوانسته‌اند در برابر قدرت سیاسی و امنیتی ایران اسلامی هیچ اقدامی بکنند و خوشبختانه ایران اسلامی به بزرگ‌ترین قدرت امنیتی دست یافته و اجازه نداده است تا اهداف شوم دشمن در هیچ برهه‌ای به ثمر بنشیند.

وی اظهار کرد: تنها راهی که دشمن می‌تواند در بین ملت ایران اسلامی نفوذ داشته باشد جنگ نرم است که در این زمینه با غنی‌سازی در برابر این هجمه‌ها مهار آن ناممکن نخواهد بود و نیاز به بصیرت و دشمن‌شناسی دارد تا حق از باطل جدا شود.

قاسمیان دشمن را غیرقابل اعتماد عنوان کرد و گفت: نباید لحظه‌ای غافل شد و به دشمن اعتماد کرد چرا که این یک توهم است که دشمن حتی گوشه‌ چشمی  به فکر مردم ایران اسلامی و نظام مقدس انقلاب اسلامی و باشد و خیرخواهی و مصلحت‌اندیشی داشته باشد بلکه هر اقدام آن حتماً پشت صحنه‌ای به دنبال دارد.

و سخن آخر بنا به فرموده‌ امام علی(ع) «ناآگاهی نسبت به دشمن سرچشمه تمام نیرنگ‌ها است و کسی که در برابر دشمنش به خواب رود و از او غافل بماند حیله‌های غافل‌گیرانه دشمن او را از خواب بیدار می‌کند.» بنابراین حفظ امنیت اجتماعی با شناخت دشمن و راه‌های مبارزه با آن‌ها ممکن است به شرطی که در برابر مقاومت دشمنان باید شناخت کافی و راه‌های مبارزه با آن‌ها محقق شود.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up