• شناسه خبر : 43717
  • تاریخ انتشار : 27 آذر 1399 - 08:53

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ساختار‌های غلط کشور به نفع ثروتمندان و به ضرر فقرا تمام شده است.

مجلس

 

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس، توزیع نامناسب درآمد‌ها و منابع کشور را در فقیرتر شدن طبقه ضعیف جامعه موثر دانست و گفت: اقداماتی باید صورت می‌گرفت که بعد از ۴۰ سال با این همه منابع خدادادی فقیری در کشور پیدا نمی‌شد، اما عملکرد‌ها و ساختار‌های غلط اقتصادی به گونه‌ای است که فقرا روز به روز فقیرتر و افراد ثروتمند روز به روز غنی‌تر می‌شوند.

سید غنی نظری اظهار کرد: مصوبه‌ای که در مجلس بررسی و تبدیل به قانون می شود را دولت مکلف است اجرا کند اما قانون برنامه ششم توسعه در خوشبینانه‌ترین حالت ۳۰ درصد اجرا شده است؛ یعنی دولت به قانون تمکین نکرد درحالی که طرح‌های معیشتی و اقتصادی در درون همین طرح قرار دارد.

وی گفت: از اول ورود به مجلس با توجه به مشکلات عدیده اقتصادی که مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و تحریم‌های ناجوانمردانه، عمق برنامه‌هایمان بحث‌های اقتصادی و معیشتی، ساماندهی اصلاح ساختار بودجه و احکام بودجه بود تا بتوانیم در حوزه ها معیشتی موثر واقع شویم.

طرح‌های اقتصادی مجلس در راستای کم کردن فاصله بین فقیر و غنی است  

وی در ادامه افزود: اولین طرح هایی که ارائه دادیم مالیات بر مسکن های خالی است تا با اجرای آن، به طبقه محروم و مستضعف کمک کنیم، عرضه مسکن زیاد شود و هزینه اجاره بهاء هم کاهش یابد. همچنین طرح تامین کالای اساسی ۶۰ میلیون نفر را تحت پوشش قرار می داد و می توانست تحولی در زندگی آنها ایجاد شود که تبدیل به قانون شده و دولت مکلف است آن را اجرا کند.

کمیسیون اقتصادی وضعیت بورس را به جد پیگیر است و طرح فروش سهام که در قانون بودجه پیش بینی شده است در راستای تقویت بورس خواهد بود و اقداماتی نظیر مالیات بر درآمدها و اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده همه در راستای اصلاح ساختاری کشور و کم کردن فاصله بین فقیر و غنی است.

بودجه ۱۴۰۰ دولت را چاق‌تر و مردم را لاغرتر می‌کند،

نظری بودجه ۱۴۰۰ را به ضرر مردم دانست و خاطرنشان کرد: بودجه ای هم که ارائه شده را غیر واقعی می دانیم چراکه اجرای این بودجه دولت را چاق تر و مردم را لاغرتر می‌کند.

وی افزود: هزینه‌های دولت ۴۲ درصد افزاش پیدا کرده و هزینه های عمرانی هم مبلغ قابل توجهی نیست؛ فروش نفت کاملا غیرواقعی و مالیات‌ها هم ضعیف در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم شهرستان خلخال در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: احساس می‌کنم دولت علاقمند است زمین سوخته ای را به دولت بعدی تحویل دهد اما تلاش می کنیم بودجه را به نحوی اصلاح کنیم که تورم به طبقات محروم جامعه تحمیل نشود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up