• شناسه خبر : 44009
  • تاریخ انتشار : 01 دی 1399 - 01:49

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل گفت: اردبیلی‌ها در هشت ماه امسال بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال زکات پرداخت کردند که در مقایسه با مدت مشابه…

فقر

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل گفت: اردبیلی‌ها در هشت ماه امسال بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال زکات پرداخت کردند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۹۰ درصد افزایش دارد.

حسین دشتی روز دوشنبه افزود: زکات جمع‌آوری شده در اسرع وقت در اختیار خانوارهای تحت حمایت این نهاد و سایر اقشار آسیب‌پذیر و نیازمند جامعه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه خیرین استان در هشت ماه امسال بیش از ۶۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال زکات واجب و مستحبی پرداخت کردند، اظهارکرد: مردم و نیکوکاران استان در ماه مبارک رمضان نیز حدود ۴۰ میلیارد ریال زکات فطریه پرداخت کرده بودند.

دبیر شورای زکات استان اردبیل با بیان اینکه حدود ۳۰ میلیارد ریال از زکات پرداختی توسط مرکز نیکوکاری جمع‌آوری شده است، گفت: موسسات و مراکز نیکوکاری نقش بسزایی در کمک و یاری ‌رسانی به مددجویان و مستمندان دارند و با تلاش آنها بسیاری از گرفتاری‌های خانوارهای بی‌بضاعت و نیازمند برطرف شده است.

وی با اشاره به اینکه بخش قابل‌توجهی از زکات پرداختی در قالب سهم‌الفقرا در رسیدگی به امور مستضعفان استان هزینه شده است، بیان کرد: ۹۱ درصد از زکات پرداختی در قالب سهم‌الفقرا و ۹ درصد آن نیز به منظور اجرای پروژه‌های عام‌المنفعه هزینه شده است.

دشتی ادامه داد: کمیته امداد به عنوان دبیرخانه، متولی جمع‌آوری و توزیع زکات است و بر اساس نیازسنجی‌های انجام شده از خانوارهای تحت حمایت و اولویت‌بندی نیازهای اساسی آنها وجوهات مردمی را در بین اقشار آسیب‌پذیر توزیع می‌کند.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با بیان اینکه زکات پرداختی توسط کشاورزان و خیرین در همان روستاهای مودی زکات هزینه شده است، گفت: زکات با همکاری دهیاران، شوراهای شهر و روستا، امام جماعات و ریش‌سفیدان محلات به دست نیازمندان در همان منطقه می‌رسد.

دبیر شورای زکات استان اردبیل با اشاره به اینکه احیا و ترویج فریضه‌ واجب زکات در جامعه وظیفه تمامی آحاد مردم است، بیان کرد: رسیدن به خودکفایی و استقلال مالی خانوارهای تحت حمایت از اولویت‌های کمیته امداد است.

وی با بیان اینکه مردم و خیرین می توانند از طریق سامانه الکترونیکی#۰۴۵*۸۸۷۷* و ارسال عدد ۵ به سادگی زکوات و کفارات خود را پرداخت کنند، افزود: کشاورزان نیز می‌توانند با مراجعه به دفاتر کمیته امداد در استان زکات خود را به دست اقشار آسیب‌پذیر برسانند.

او با بیان اینکه پرداخت بموقع زکات موجب رفع فقر و محرومیت از جامعه می‌شود، اظهارامیدواری کرد: با مشارکت گسترده خیرین و آحاد مختلف جامعه در طرح‌های حمایتی کمیته امداد استان اردبیل شاهد ریشه‌کنی فقر و محرومیت از جامعه باشیم.

به گزارش ایرنا، بیش از ۴۱ هزار خانوار با جمعیت بیش از ۸۰ هزار نفر در استان اردبیل تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up