• شناسه خبر : 44353
  • تاریخ انتشار : 04 دی 1399 - 02:42

در راستای اجرای برنامه کانون یاریگران زندگی نشستی با حضور مسئولان و دستگاه‌های مربوطه انجام یافت و به همین منظور اجرای برنامه‌های تحولی آموزش و…

دانش آموز مدرسه

در راستای اجرای برنامه کانون یاریگران زندگی نشستی با حضور مسئولان و دستگاه‌های مربوطه انجام یافت و به همین منظور اجرای برنامه‌های تحولی آموزش و پرورش در دستور کار قرار گرفت و عملیاتی‌سازی بین بخش‌ها مطرح شد.

همچنین نسبت به به اجرای طرح‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نقطه نظراتی ارائه شد و توانمندسازی روانی – اجتماعی گروه‌های هدف در دستور کار قرار گرفت که می‌تواند در کمک به دانش‌آموزان در معرض خطر به عنوان یک اولویت مهم و اساسی ایفای نقش کند.

توانمندسازی روانی و اجتماعی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی

احمد ناصری مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل در تشریح نحوه برگزاری امتحانات نهایی و نوبت اول دانش‌آموزان و وضعیت کرونایی استان اظهار داشت: کلیه آزمون‌های داخلی مدارس سطح استان در نوبت اول به صورت مجازی و غیر حضوری، از طریق شبکه دانش آموزی شاد و سایر نرم‌افزارهای داخلی برگزار خواهد شد.

ناصری تصریح کرد: در مناطق روستایی و عشایری که جمعیت دانش‌آموزی کمتری دارند و در این مناطق دسترسی به اینترنت با مشکل روبر است، با نظر و مصوبه ستاد کرونای شهرستان و استان، آزمون ها بصورت حضوری و با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام خواهد گرفت.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل بیان کرد: امتحانات دنباله دروس پایه نهم فقط واحد مانده‌ها، طرح جامع و بزرگسالان، آموزش از راه دور به صورت هماهنگ استانی و حضوری  در مدارس،  و پایه دوازدهم فقط داوطلبان آزاد، بزرگسالان، واحدمانده‌ها، آموزش از راه دور به صورت حضوری و نهایی کشوری  با رعایت کلیه موازین بهداشتی در حوزه های اجرای امتحانات برگزار خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل ادامه داد: اجرای برنامه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی رویکرد نخست توانمندسازی روانی و اجتماعی است که با شناسایی و کمک به دانش‌آموزان در معرض خطر به دنبال حل مشکلات مربوطه هستیم.

وی با اشاره به این که نقش مهم خانواده‌ها در توانمندسازی فرزندپروری اولویت اساسی است بیان کرد: در این زمینه درنظرگیری شرایط مختلف می‌تواند در تربیت و توسعه برنامه‌های اجتماعی نقش‌آفرینی کند که در این زمینه به دنبال ارائه راهکارهای اساسی هستیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل ادامه داد: اجرای برنامه‌های مبارزه با مواد مخدر و آسیب‌های اجتماعی جزو اولویت‌های اساسی است و در این زمینه اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر و آسیب‌های اجتماعی را می‌توان در این زمینه مورد توجه قرار داد.

ناصری تصریح کرد: عوامل مهم تربیتی و دستیابی به راهکارهای مناسب برای اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر و آسیب‌های اجتماعی را در دستور کار قرار داده‌ایم و در این زمینه لزوم توجه به دانش‌آموزان را برای تحقق اهداف مورد نظر به‌کارگرفته‌ایم.

پوشش ۳۸ هزار دانش‌آموز اردبیلی در طرح یاریگران زندگی

در ادامه سید غلامحسن خلیلی موسوی معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل نیز تصریح کرد: توجه به عوامل محیطی تربیتی و اجرای برنامه یاریگران زندگی جزو برنامه‌هایی است که در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی می‌تواند نقش شایانی ایفا کند.

وی با اشاره به این که ۳۸ هزار دانش‌آموز در ۷۵۰ واحد آموزشی تحت پوشش اجرای این طرح قرار گرفته‌اند گفت: در این زمینه نظارت و بررسی‌های هدفمند برای حل مشکلات مربوطه در دستور کار قرار گرفته است که امیدواریم در تحقق اهداف مورد نظر موفق عمل کند.

خلیلی‌موسوی بیان کرد: ارتقای همکاری‌های بین بخشی در راستای تحقق اهداف مورد نظر می‌تواند در کاهش دغدغه‌های جامعه مؤثر واقع شود که در این زمینه کاهش گرایش اعتیاد و امتناع از مصرف مواد مخدر بهترین راهکار مبارزه با آسیب‌های اجتماعی است.

وی اظهار کرد: تمام سعی و تلاش ما در نظرگیری دغدغه‌های جامعه و ارائه راهکارهای مبارزه با مشکلات و معضلات است که در این زمینه به دنبال همکاری‌های همه‌جانبه با مسئولان و دستگاه‌های مربوطه هستیم.

لزوم درنظرگیری فرآیند کاهش گرایش به مواد مخدر در مدارس اردبیل

بهنام بهشتی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل نیز در ادامه با اشاره به این که باید اعتیاد را از چند وجه در نظر بگیریم و راه‌های مبارزه با آن را نیز مورد توجه قرار دهیم گفت: فرآیند کاهش گرایش به مواد مخدر و فرهنگ‌سازی در ارتباط با جلوگیری از ایجاد حس کنجکاوی برای مصرف مواد مخدر نیازمند توانمندسازی‌های روانی و اجتماعی است که درصدد هستیم با آموزش مهارت‌های مقابله‌ای به اهداف خود در این زمینه دست یابیم.

وی بیان کرد: ایمنی‌بخشی به محیط مدارس و کاهش عوامل خطر یکی از عوامل مهم و اساسی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و نیز استفاده از مواد مخدر است که مدارس باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند.

نقش مهم سوادآموزی در کاهش آسیب‌های اجتماعی

سید غلامحسین گنجی معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل نیز در این باره اظهار کرد: در راستای اجرای طرح شتاب‌دهی سوادآموزی تا سال ۱۴۰۴ تمامی بی‌سوادان تحت آموزش‌های سوادآموزی قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به این که میانگین سوادآموزی را در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال به ۹۴٫۶ درصد رسانده‌ایم گفت: د راستای توسعه فعالیت‌های آموزشی و برنامه‌ریزی‌های مناسب در این زمینه ۷۵ درصد حجم ابلاغی از سوی وزارت آموزش و پرورش محقق شده و در این زمینه ۱۱ هزار بی‌سواد و کم‌سواد تحت آموزش قرار گرفته‌اند.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل با اشاره به نقش مهم سوادآموزی در کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت: نحوه آموزش سوادآموزان در شرایط کرونایی نیز طبق شیوه‌نامه ابلاغی به صورت غیرحضوری و نیمه‌حضوری است و در این زمینه از ظرفیت فضای مجازی و بسته‌های آموزشی استفاده می‌شود.

گنجی ادامه داد: ریشه‌کن سازی بی‌سوادی در استان اردبیل یک اولویت اساسی و مهم برای ما است و در این زمینه تمام سعی و تلاش ما برای پوشش قراردادن بی‌سوادان و کم‌سوادان است تا بتوانیم از ظرفیت مراکز غیردولتی و مشارکتی بهره‌گیری کنیم.

وی اظهار کرد: هشت مرکز یادگیری محلی در سطح استان فعالیت دارند و در این زمینه درصدد هستیم با بهره‌گیر از توانایی افراد برای توسعه مهارت‌آموزی و سوادآموزی یکی از مشکلات و معضلات جامعه را نیز برطرف کنیم و پیوند بین سواد و زندگی را تا پایان امسال برای سوادآموزان مشخص کنیم.

گنجی تصریح کرد: اجرای طرح سند تحول بنیادین یک اولویت اساسی برای افزایش مهارت‌های زندگی و حرفه آموزی است که در این زمینه نیز تمهیدات و هماهنگی‌های لازم به عمل آمده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up