مصرف غذاهای مضر و کمبود ویتامین چند نمونه از عواملی هستند که موجب سفیدی زودرس مو می شوند و البته روش هایی هم برای جلوگیری از سفیدی زودرس مو وجود دارد.

مو

مو مایه زیبایی یک زن است و بسیاری از مردم مو و رنگ آن را به عنوان یکی از بزرگ ترین دارایی های زیبایی خود در نظر می گیرند. وقتی پا به سن می گذاریم موها به خاکستری یا سفید تبدیل می شود با این حال، پدیده سفید شدن مو به تدریج در افراد جوان تر رایج شده و در برخی هم جوان و هم نوجوان هستند، که این امر باعث تغییر زودرس رنگ مو می شود.

سلول های رنگی که در کیسه های ترشحی مو پیدا می شوند، مواد شیمیایی بنام ملانین تولید می کنند و چنانچه در بخش سلامت نمناک بارها گفته شده است این یک جز تشکیل دهنده در فرآیند شکل گیری مو است. با افزایش سن این سلول ها می میرند و ملانین کم تری در طول رشد مو در دسترس است. این از دست دادن رنگدانه های پوستی باعث می شود موهای خاکستری، نقره ای و در نهایت سفید شوند.

سفید شدن بی دلیل موها

در بسیاری از موارد، کمبود رنگدانه عامل اصلی برای سفید شدن مو است. تولید ملانین به تغذیه مناسب و مکمل های غذایی بستگی دارد. عدم وجود این مواد مغذی باعث کاهش ملانین در پایین سطح قابل قبول می شود.

بنابراین موهای خاکستری و سفید رنگ دانه های موهای خود را از دست می دهند. وقتی کاهش قابل توجهی در رنگدانه های پوستی وجود دارد، مو به خاکستری تبدیل می شود. وقتی مطلقا هیچ رنگی وجود ندارد، سفید می شود. علت دقیق این موضوع هنوز کشف نشده است.

ریزش مو

تشخیص و درمان درست، باعث معکوس شدن رنگ خاکستری می شود. اما اگر مشکل ژنتیکی یا مربوط به سن باشد، بعید است که فرآیند معکوس شود. با این حال، می توانید روند را با یک رژیم متعادل آرام کنید و از موهایتان مراقبت کنید. علل و عواملی که موجب سفیدی زودرس مو می شود

ژنتیک:

همانطور که می دانید، ژنتیک عامل غالب در تعیین این است که موها در چه سنی رنگ خود را از دست می دهد. برای برخی افراد، حتی قبل از اینکه ۲۰ ساله شوند، این اتفاق می تواند رخ دهد. برای دیگران، اولین تارهای سفید نسبتا دیر به نظر می رسند.

کمبود ویتامین:

ویتامین ها و مواد معدنی می توانند نقش حیاتی در رشد و ترمیم موها ایفا کنند. در میان آن ها روی، آهن، سلنیوم، مس و منیزیم وجود دارد. روی و مس برای سلامتی مو و پوست ضروری هستند. شما باید ویتامین های کافی به ویژه ب ۱۲ و بیوتین داشته باشید. کمبود ویتامین ث و ایی یکی از دلایل موی سفید است. کمبود این ها می تواند باعث شود که موهای شما پیش از وقت رنگ خود را از دست بدهند و یا حتی بریزند.

گیاهخواران به دلیل محدودیت های موجود در رژیم غذایی، بیشتر در معرض سفیدی زودرس قرار دارند، زیرا سخت است که از طریق غذا به اندازه کافی ویتامین ب ۱۲به جز از محصولات حیوانی بدست آورد. منابع اصلی ویتامین ها، گوشت گوساله، ماهی، تخم مرغ، مرغ، شیر و محصولات تخم مرغ و همچنین میوه ها، سبزیجات و آجیل هستند.

هم چنین ممکن است در صورتی که نگران بیرون آمدن زودرس موی سفید باشید، از مکمل های مولتی ویتامین استفاده کنید. هیچ تضمینی وجود ندارد که این ها موهای شما را رنگی نگه دارند، اما ممکن است کمی سفیدی را به تعویق بیندازد. با این حال، قبل از خوردن آن ها با پزشک خود مشورت کنید.

تنش اکسایشی:

در حالی که سفیدی مو اغلب ژنتیکی است، استرس اکسیداتیو در بدن ممکن است نقشی را ایفا کند که فرآیند پیش از موعد رخ دهد. استرس اکسایشی باعث عدم تعادل می شود وقتی که کمبود آنتی اکسیدان ها به مقابله با اثرات مخرب رادیکال های آزاد ناموفق عمل می کند. رادیکال های آزاد مولکول های ناپایدار هستند که به سلول ها آسیب می زنند و باعث پیری و بیماری می شود.

استرس اکسیداتیو زیاد می تواند توسعه بیماری ها از جمله بیماری پوستی – رنگدانه های پوستی پیسی را ترویج کند. پیسی نیز ممکن است موهای سفید را به خاطر مرگ سلول ملانین یا از دست دادن عملکرد سلول به رنگ سفید تبدیل کند. داشتن رژیم غذایی با غذاهای غنی از آنتی اکسیدان، از جمله سبزیجات و میوه ها، ممکن است به جلوگیری از موی سفید کمک کند.

مصرف بیش از حد غذاهای مضر :

متخصصان می گویند نوشیدن بیش از حد چای، قهوه و الکل نیز یکی از علل اصلی رشد خاکستری مو است. غذاهای چرب ، ادویه و غذاهای اسیدی نیز می تواند به موهای سفید منجر شود.

چای

بیماری :

بیماری های خود ایمن می توانند به سلول های درون بدن، از جمله کیسه های ترشحی مو، حمله کنند و باعث سفیدی زودرس مو می شود به عنوان مثال، مویی که دوباره روی پوست سر می روید تحت تاثیر آلوپسی قرار می گیرد، یک اختلال که در آن تکه های مو ممکن است ناگهان بریزد، به خصوص موهای (غیر خاکستری). این ممکن است یک شبه” ایجاد شود چون قبلا موهای خاکستری و یا سفید پوست به طور ناگهانی روشن تر شده اند. زمانی که رشد مو ازسر گرفته می شود، ممکن است سفید و یا خاکستری باشد، اما در نهایت موهای رنگی ممکن است بعدا برگردد.

برخی بیماری ها مانند بیماری تیروئید و یا پیسی باعث ایجاد سیاه یاخته (سلول هایی که در پایه کیسه های ترشحی مو هستند که رنگ را تولید می کنند)تا از دست رفته یا نابود شوند. برخی تحقیقات همچنین سفیدی زودرس را به بیماری های قلبی و تراکم استخوان پایین مرتبط می دانند (که استئوپنی نامیده می شود). اینکه این بیماری چگونه بر روی موهای خاکستری تاثیر می گذارد مشخص نیست.

هورمون ها:

چنانچه بخش سلامت نمناک عنوان کرده است و حتما می دانید هورمون شما تاثیر زیادی بر رنگ دانه های مو دارد. عدم تعادل در این افراد باعث می شود که مو سفید شود. مسائل مربوط به غده تیروئید و غده های هیپوفیز دخیل هستند.

استرس مزمن:

استرس ناشی از یک برنامه نامنظم می تواند منجر به بسیاری از پیامدهای مضر شود و یکی از علل اصلی زودرس سفیدی مو است. شوک، درد و اضطراب می تواند تعداد سلول های ملانین را در کیسه های ترشحی مو کاهش دهد، در نتیجه منجر به سفیدی زودرس می شود. برخی از محققان ارتباط بین استرس و موی سفید را یافته اند. با این حال، مطالعات به طور قطع این موضوع را ثابت نکرده اند. مطالعات تحقیقاتی در زمینه استرس در زندگی وجود دارد، از قبیل آسیب های ناشی از جراحت که منجر به سفیدی زودرس می شود.

مواد شیمیایی:

گاهی اوقات استفاده از شامپوهای بر پایه مواد شیمیایی، صابون، رنگ کردن مو و غیره می تواند به طور مستقیم باعث این مشکل شود. با این حال، این می تواند ناشی از برخی بیماری های آلرژیک نیز باشد.

پوست سر کثیف و چرب:

پوست سر کثیف و چرب می تواند باعث شروع موی سفید شود، چون می تواند ریشه های مو را تضعیف کند و منبع خون را آهسته به شفت مو می رساند.

آسیب زدن به موهایتان را رها کنید:

با موهای خود مدارا کنید از سشوار مو، اتو مو یا رنگ کردن با مواد شیمیایی اجتناب کنید. حتی اگر موهای خود را صاف کنید، به خصوص زمانی که موهای شما مرطوب است، می تواند باعث ریزش مو و شکستگی مو شود. از یک شانه – استفاده کنید.

برخی ممکن است موافق نباشند که رنگ کردن مو باعث سفیدی آن می شود. با این حال رنگ کردن بیش از حد و دکلره می تواند تاثیر مضری بر روی موهای شما داشته باشد و باعث ریزش مو و رویش رنگدانه های روشن تر شود .

سیگار کشیدن را ترک کنید:

یک مطالعه نشان داد که افراد سیگاری ۲۱/۲ برابر بیشتر در معرض سفیدی مو قبل ۳۰ سالگی نسبت به دیگران هستند. همچنین می تواند مو به رنگ سفید و زرد به نظر برسد. سیگار کشیدن می تواند کیسه های ترشحی مو را آسیب و کوچک کند. اگر فرد سیگاری هستید می توانید آن را کنار بگذارید، اما ممکن است برای ترک این عادت یا ترک سیگار به طور کلی به کمک نیاز داشته باشید هر نوع تنباکو برای موهای شما بد است باعث می شود موهای شما کدر و شکننده شود و موهای آسیب دیده به راحتی کاهش پیدا کند. تاثیر منفی دیگر تنباکو بر روی دندان ها و پوست است.

  پرینت
  • منبع خبر : رکنا

https://shahrkhan.ir/44511