• شناسه خبر : 45097
  • تاریخ انتشار : 11 دی 1399 - 07:34

مدیرکل ثبت احوال استان اردبیل با اشاره به کاهش ۸.۹ درصدی میزان تولد نوزادان در استان اردبیل گفت: نرخ باروری در مرحله نزولی است.

سزارین نوزاد

شهرام رسولی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: میزان تولد نوزادان در استان اردبیل در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۸٫۹ درصد با کاهش روبرو بوده و نرخ باروری در مرحله نزولی است.

وی با بیان اینکه باید اقدامات مناسبی در راستای افزایش نرخ باروری و ازدواج در سطح استان اردبیل انجام گیرد، گفت: تشویق و ترغیب جوانان به ازدواج و همچنین ترغیب خانواده ‌ها به فرزند آوری از جمله اقداماتی است که می ‌تواند میزان باروری را در استان افزایش دهد.

مدیرکل ثبت احوال استان اردبیل با اشاره به اینکه جمعیت استان اردبیل حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است، بیان کرد: :۹۲ هزار و ۹۸۷ نفر اقدام به تکمیل ثبت نام کارت ملی هوشمند نکردند که لازم است برای ثبت نام به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.

رسولی تصریح کرد: نیمه اول امسال آمار فوتی ‌ها در این استان ۳۶درصد در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش یافته است و افزایش آمار مرگ و میر همراه با کاهش میزان ولادت، همچنین افزایش میانگین سنی جمعیت در استان خطر مواجهه با کمبود نیروی جوان کاری را در آینده رقم خواهد زد.

وی با اشاره به دلیل تاخیر در صدور کارت‌ های هوشمند ملی و همچنین وضعیت تولید کارت در داخل کشور گفت: در حال حاضر حدود ۷۰ درصد کارت‌ های هوشمند ملی در کشور تولید می ‌شود که بالا بودن هزینه ‌ها یکی از عواملی است که باعث شده این کارت ‌ها به صورت ۱۰۰ درصدی در کشور تولید نشود و این مسئله از دلایل تاخیر در صدور کارت است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up