• شناسه خبر : 45702
  • تاریخ انتشار : 20 دی 1399 - 06:26

رئیس پلیس فتا استان اردبیل از کاهش ۳۲ درصدی وقوع جرائم سایبری در ۹ ماهه سال جاری خبر داد.

 

 

آموزش مجازی

سرهنگ علی قهرمان طالع اظهار داشت: به دلیل شیوع ویروس کرونا در جامعه و محدودیت ‌های صنفی اعمال ‌شده توسط ستاد مبارزه با این بیماری کلیه مدارس، دانشگاه ‌ها و ادارات تعطیل که این کار باعث افزایش زمان حضور و فعالیت اقشار مختلف جامعه در محیط اینترنت و در نتیجه توجه بیش ‌از پیش شیادان سایبری به این فضا و انجام کلاه برداری و فریب کاربران با استفاده از شگردهای جدید شده است.

وی افزود: رشد حضور سیستم‌ های هوشمند و دسترسی وسیع به فضای مجازی در محیط خانه و خانواده باعث شده است تا آنان بیشتر در معرض ریسک و خطر جرائم سایبری قرار بگیرند که در همین راستا پلیس فتا استان اردبیل با اقدامات پیشگیرانه خود در ۹ ماهه سال جاری تعداد ۳۳۳ نفر از مجرمین سایبری را دستگیر و به دست قانون سپرده است.

رئیس پلیس فتا استان اردبیل بیان کرد: کلاه برداری رایانه ‌ای، برداشت اینترنتی غیرمجاز و هتک حیثیت ۳ جرمی هستند که ازنظر فراوانی وقوع، ۷۷ درصد از کل جرائم رخ ‌داده در حوزه فضای تولید و تبادل اطلاعات استان را شامل می ‌شوند.

قهرمان طالع افزود: شیادان سایبری در کلاه برداری ‌های رایانه ‌ای که ۲۷ درصد از پرونده ‌های سایبری را تشکیل می ‌دهد از ترفند هایی همچون قمار و شرط‌ بندی آنلاین، برنده شدن جایزه، درخواست وجه با نفوذ به اکانت شبکه‌ های اجتماعی و دریافت بیعانه در سایت ‌های ثبت آگهی استفاده کرده و از مردم کلاه برداری کرده ‌اند.

وی گفت: نقطه اشتراک بیش از ۹۵ درصد برداشت ‌های غیرمجاز اینترنتی هدایت کاربران به درگاه‌ های بانکی جعلی یعنی همان فیشینگ است که ۲۶ درصد از جرائم سایبری را شامل و مجرمان در این روش از شگردهایی همچون خرید کالاهای خاص، ممنوعه و لوکس، شارژ سیم ‌کارت و اینترنت، دانلود اپلیکیشن ‌های مختلف و ثبت ‌نام در سامانه‌ های مختلف دولتی و شرکتی بهره می ‌برند.

رئیس پلیس فتا استان اردبیل عنوان کرد: این روزها بخش قابل‌ توجهی از رفتارهای روزمره انسان در فضای مجازی رخ می ‌دهد. ازجمله این رفتارهای مجرمانه و متأسفانه پر تکرار، انتشار مطالب دروغ و خلاف واقع و هتک حیثیت و نشر اکاذیب و آبروی ریزی افراد است که ۲۴ درصد از پرونده‌ های پلیس فتا را شامل می ‌شود و متهمین این‌ گونه پرونده ‌ها بدون توجه به مجازات قانونی از این فضا برای تسویه ‌حساب‌ های شخصی و انتشار مطالب خصوصی افراد استفاده می ‌کنند.

علی قهرمان طالع تأکید کرد: پلیس فتا همیشه و به ‌صورت متوالی در عرصه مبارزه با قمار و شرط بندی در سایت ‌ها و کانال ‌های مختلف، مقابله با جولان اراذل ‌و اوباش در صفحات شبکه‌ های اجتماعی، مبارزه با خرید و فروش مواد مخدر و همچنین سلاح سرد و گرم فعال بوده و به دنبال مهم ‌ترین مأموریت خود که همان ایجاد محیطی امن برای کاربران این فضا ست، می ‌باشد.

این مقام انتظامی تصریح کرد : لازمه در امان ماندن هم ‌وطنان در محیط اینترنت عدم اعتماد به فعالان این فضا و در مقابل افزایش هوشیاری، آگاهی و سواد سایبری و همچنین کنترل فرزندان در محیط سایبری است؛ که خانواده ‌ها می ‌توانند از ظرفیت، مطالب و آموزش ‌های سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir استفاده کرده و برای دریافت هرگونه مشاوره با کارشناسان این پلیس ارتباط برقرار کنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up