• شناسه خبر : 45732
  • تاریخ انتشار : 21 دی 1399 - 02:05

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل گفت: پل فیروزآباد به عنوان نخستین اثر معماری صنعتی استان اردبیل در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

 

کریم لطفی اظهار داشت: در نخستین همایش ثبت ملی آثار  معماری صنعتی کشور در بندر ماهشهر استان خوزستان پل فیروزآباد به عنوان اولین اثر معماری صنعتی استان اردبیل در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

وی افزود: پل فیروزآباد بر روی رودخانه فیروزآباد در بخش فیروز شهرستان کوثر واقع شده و  با یک دهنه و با مصالح سیمان، بتن و سنگ با کنوهای متعدد بر روی صخره طبیعی احداث شده است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل اظهار کرد: به دلیل مشارکت اروپاییان(مهندسین اتریشی و ایتالیایی) برای ساخت پل برای بهره‌برداری در جریان جنگ جهانی دوم فرم و مصالح ساخت پل متفاوت با پل‌های سنتی ایران بوده و سبک اروپایی دارد.

لطفی بیان کرد: این بنا از جمله بناهای عصر پهلوی اول بوده که از ویژگی‌های خاص آن می‌توان به ساخت پل با ویژگی‌های غربی که به دنبال صنعتی شدن روی داده اشاره کرد، استفاده از مصالح سیمان و بتن ریزی در پل نیز با مصالح سنتی ساخت پل های ایران مطابقت ندارد.

وی ادامه داد: ساخت این پل چهار سال به طول انجامیده و امروزه نیز قابل استفاده عموم بوده و دارای استحکام بالایی بوده که از سال ۱۳۸۸ به بعد طی چند مرحله پل توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل مرمت شده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up