• شناسه خبر : 4597
  • تاریخ انتشار : 07 فروردین 1398 - 10:44

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: باستانشناسان در جریان تحقیقات خود در منطقه شال شهرستان خلخال موفق به کشف جام نقره ای با قدمت سه هزار سال مربوط به تمدن ماننایی شدند.

 

به گزارش از شهرخوان، نادر فلاحی در گفت‌و گو با خبرنگاران در اردبیل، اظهار کرد: جام ۳ هزار ساله مربوط به تمدن ماننایی در منطقه شال شهرستان خلخال در استان اردبیل کشف شده است.

وی گفت: این جام نقره‌ای مربوط به عصر آهن ۳ می‌باشد که قابل مقایسه با جام‌های نقره‌ای حسن‌لو است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل تصریح کرد: با توجه به سفال‌های شاخص بدست آمده در این منطقه مشخص گردید که این جام مربوط به تمدن ماننایی است.

فلاحی افزود: اشیاء به دست آمده از این گور تاریخی نزدیک به ۴۰۰ قلم شی موزه‌ای و مطالعاتی بوده است که تمامی آنها از این منطقه تاریخی به دست آمده است.

وی ادامه داد: اکثر اشیاء مربوط به ادوات جنگی و نظامی و تشریفاتی است که از اشیاء خاص این گور می‌توان به سفال ماننایی، کلاهخود جنگی و ابزارآلات تشریفاتی می‌توان اشاره کرد.

شایقی رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خلخال هم گفت: عملیات کاوش در گورستان تاریخی روستای شال از 16 اسفند امسال شروع شده است.
شهرستان خلخال با 95 هزار نفر جمعیت در جنوبی ترین منطقه استان اردبیل در همسایگی استان های آذربایجان شرقی ، زنجان و گیلان واقع شده ، قلعه کیلوان ، کاروانسرای چنارلق ، کاروانسرای شاه عباسی ، پل تاریخی پردیس و بنای چهار گوش از جمله آثار تاریخی شهرستان خلخال است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up