• شناسه خبر : 46158
  • تاریخ انتشار : 28 دی 1399 - 02:36

  حضرت زهرا(س) در بیستم جمادی الثانی سال پنجم پس از بعثت در مکه مکرمه به دنیا آمد و سوم جمادی‌الثانی سال یازدهم هجری و…

 

حضرت زهرا(س) در بیستم جمادی الثانی سال پنجم پس از بعثت در مکه مکرمه به دنیا آمد و سوم جمادی‌الثانی سال یازدهم هجری و در ۱۸ سالگی در مدینه منوره به شهادت رسید؛ این بانو یکی از پنج بانوی قدسی تاریخ جهان به شمار می‌رود و جایگاه بسیار رفیعی در دین اسلام دارد و سومین معصوم، دختر معصوم، همسر معصوم و مادر معصوم و دارای ویژگی‌های ممتاز متعددی است.

پدر بزرگوار حضرت زهرا(س) خاتم پیامبران الهی و برترین مخلوق خداوند و مادرش خدیجه، از زنان بزرگ و شریف قریش و نخستین بانویی بود که به اسلام گروید و تمامی ثروت و دارایی خود را برای خدمت به اسلام و مسلمانان صرف کرد. خدیجه در دوران جاهلیت و دوران پیش از ظهور اسلام نیز به پاکدامنی مشهور بود، تا جایی که از او به طاهره (پاکیزه) یاد می‌شد.

اکثر مفسران شیعی و عده‌ای از مفسران بزرگ اهل تسنن نظیر فخر رازی، آیه آغازین سوره کوثر را به حضرت فاطمه زهرا(س) تطبیق داده و او را خیر کثیر و باعث بقا و گسترش نسل و ذریه پیامبر اکرم ذکر نموده‌اند. شایان ذکر است که آیه انتهایی این سوره نیز قرینه خوبی براین مدعاست که در آن خداوند به پیامبر خطاب می‌کند و می‌فرماید همانا دشمن تو ابتر و بدون نسل است.

وقتی حضرت زهرا (س) به سن ازدواج رسید، افراد زیادی از صحابه پیامبر (ص) و بزرگان و سرشناسان مسلمان از ایشان خواستگاری کردند. از جمله این افراد ابوبکر و عمر بودند، لیکن پیامبر اسلام (ص) در جواب آنان فرمودند: “در مورد فاطمه منتظر فرمان الهی هستم.”

پس از آن، خویشاوندان از علی (ع) خواستند تا حضرت زهرا (س) را از پیامبر خواستگاری کند؛ لذا علی (ع) شخصا به حضور پیامبر (ص) شرفیاب شد؛ ولی شرم و حیا مانع از سخن گفتن ایشان گردید. پیامبر (ص) پرسید: اباالحسن چه می‌خواهی؟ و علی (ع) همچنان ساکت بود تا پیغمبر (ص) سه بار سؤال خود را تکرار نمود. سپس فرمود: گویا فاطمه (س) را می‌خواهی؟ علی (ع) جواب داد: آری.

زندگی مشترک آن‌ها در سن ۹ سالگی حضرت زهرا (س) و در کمال صفا و محبت آغاز شید؛ به طوری که علی(ع) می‌فرمود: «به خدا قسم تا فاطمه(س) زنده بود او را به خشم نیاوردم و او نیز کاری نکرد که مرا به خشم آورد.»ثمره این ازدواج مبارک، پنج فرزند به نام‌های حسن، حسین، زینب، ام کلثوم و محسن بود.

حضرت فاطمه زهرا(س) در نزد شیعیان اگر چه امام نیست، اما مقام و منزلت او نزد خداوند و در میان مسلمانان به خصوص شیعیان، نه تنها کمتر از سایر ائمه نیست، بلکه آن حضرت همتای امیر المومنین (ع) و دارای منزلتی عظیم‌تر از سایر ائمه طاهرین (ع) است.

اگر بخواهیم مقام علمی حضرت زهرا (س) را درک کنیم و به گوشه‌ای از آن پی ببریم، شایسته است به گفتار او در خطبه فدکیه بنگریم؛ چه آنجا که استوارترین جملات را در توحید ذات اقدس ربوبی بر زبان جاری می‌کند، یا آن هنگام که معرفت و بینش خود را نسبت به رسول اکرم آشکار می‌سازد و یا در مجالی که در آن خطبه، امامت را شرح مختصری می‌دهد.

شهادت حضرت زهرا(س)

در مورد تاریخ شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) چند روایت وجود دارد که بنا بر روایتی ۷۵ روز پس از رحلت پیامبر اسلام (ص) در ۱۳ جمادی الاولی و به روایت مشهورتری ۹۵ روز پس از رحلت پیامبر اسلام (ص) مطابق با روز سه شنبه سوم جمادی الثانی در سال یازدهم هجری -در حالی که ۱۸ سال بیشتر از عمر مبارکشان نمی‌گذشت- است.

مردم مدینه پس از آگاهی از شهادت فاطمه زهرا (س)، در اطراف خانه آن بزرگوار جمع گشتند و منتظر تشییع و تدفین فاطمه (س) بودند، اما اعلام شد که تدفین حضرت زهرا (س) به تأخیر افتاده است؛ لذا مردم پراکنده شدند. هنگامی که شب فرا رسید و چشمان مردم به خواب رفت، امام علی (ع) بنا بر وصیت فاطمه (س) و به دور از حضور افراد، به غسل بدن مطهر و رنج دیده همسر خویش پرداخت و سپس او را کفن نمود.

هنگامی که تدفین حضرت فاطمه زهرا (ع) به پایان رسید، رو به سمت مزار رسول خدا (ص) نمود و گفت: سلام بر توای رسول خدا، از جانب من و از دخترت؛ آن دختری که بر تو و در کنار تو آرمیده است و در زمانی اندک به تو ملحق شده. ای رسول خدا، صبر و شکیبایی‌ام از فراق حبیبه‌ات کم شده، خودداریم در فراق او از بین رفت… ما از خداییم و بسوی او باز می‌گردیم… به زودی دخترت، تو را خبر دهد که چه سان امتت فراهم گردیدند و بر او ستم ورزیدند. سرگذشت را از او بپرس و گزارش را از او بخواه که دیری نگذشته و یاد تو فراموش نگشته…

درباره روز شهادت حضرت زهرا(س) در میان کتاب‌های تاریخی چند نظر وجود دارد. بعضی از مورخان این زمان را چهل روز و افرادی این مدت را ۶ ماه بعد از رحلت  پیامبر (ص) ذکر کرده‌اند. همچنین در روایاتی که از ائمه (ع) به ما رسیده است دو تاریخ ذکر شده که بسیاری از علما شیعه تاریخ ۹۵ روز بعد از رحلت پیامبر(ص) را معتبرتر می‌دانند.

ایام فاطمیه روزهایی است که شیعیان به مناسبت شهادت حضرت فاطمه (س) عزاداری می‌کنند. در ایران دو روز ۱۳ جمادی‌الاول و ۳ جمادی‌الثانی، روزهای احتمالی‌ شهادت حضرت زهرا(س) دانسته می‌شود. این دو روز و روزهای قبل و بعد از آن، به ایام فاطمیه اول و فاطمیه دوم مشهورند.

امروز حال و هوای اردبیل در جای جای آن فرق می‌کند، تمامی مناطق شهر با پرچم سیاه تزئین شده و اسم مبارک حضرت فاطمه(س) بر روی آن نوشته شده است، امروز مردم اردبیل با پخش نذری و برگزاری مراسمات مذهبی سالروز شهادت بانوی دو عالم را گرامی می‌دارند و در این روز هوای اردبیل نیز گرفته است، گویا هوای گریه کردن دارد.

عصر شعر فاطمی «یاندی جنّتین قاپیسی» برگزار شد

عصر شعر فاطمی «یاندی جنّتین قاپیسی» به‌مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) به‌صورت مجازی با حضور شاعرانی از کشورمان و نیز شعرایی از کشورهای جمهوری آذربایجان و ترکیه برگزار شد.

در عصر شعر فاطمی «یاندی جنّتین قاپیسی» شاعرانی همچون مهدی میرزارسول‌زاده، امیر رسولی، وحید طلعت و علی شهودی از کشورمان، گل‌بالا فنایی و عارف بوزونالی از جمهوری آذربایجان و آرزو چتین کایا، ولایت آیتان، حسین تورک اوغلو و علی کران از ترکیه شعرخوانی کردند.

آستان مقدس امامزاده صالح (ع) آئین عزاداری بانوی دو عالم را برپا کرد

آستان مقدس امامزاده صالح (ع) همزمان با فرارسیدن سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) آئین عزاداری بانوی دو عالم به صورت محدود برپا می‌شود.

حجت الاسلام «عبدالکریم عیسی پور» سخنران ویژه این مراسم و مهدی طوماری و مرتضی ابراهیمی مادحین برنامه معنوی عزاداری خواهند بود و علاقمندان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی می توانند در این مراسم معنوی حضور یابند.

این مراسم معنوی به همت هیئت جوانان عاشورایی اردبیل با مشارکت مرکز فرهنگی آستاد متبرک امامزاده صالح(ع) و اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اردبیل برگزار خواهند کرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up