• شناسه خبر : 46354
  • تاریخ انتشار : 30 دی 1399 - 05:09

یوسف ساجد کارشناس ترافیک شهری

ترافیک

ساماندهی شهر و افزایش زیرساخت های گردشگری در اردبیل امری مهم است، بخصوص ایجاد بستر مناسب برای دستیابی آسانتر به بازار سنتی و بافت قدیمی شهرموضوعی است که باید در گام دوم توسعه شهر اردبیل مورد توجه قرار گیرد چرا که توسعه گردشگری در گرو این ساماندهی است.

علاوه برافزایش زیر ساخت های دسترسی به مرکز شهر، احداث پارکینگ های متعدد در این قسمت از شهر را نیز بسیار ضروری است و به لزوم گشایش معابرنیز به عنوان امری غیر قابل اجتناب اشاره کرد.

افزایش زیر ساخت های عمرانی و بخصوص ساماندهی مبادی ورودی شهرنیزاز دیگر اموری است که می تواند در گام دوم توسعه شهری به عنوان اولویت در نظر گرفته شود.

در خصوص ساماندهی ترافیک ضرورت دارد که هرچه سریعتر مرکز کنترل ترافیک شهری راه اندازی شود.

وی خاطر نشان کرد: راه اندازی مرکز ترافیک در بحث کنترل تردد ، کنترل سرعت ، بحثهای مربوط به اطلاع رسانی و همچنین از بابت پدافند غیر عامل بسیار مهم است.

انتظار می رود که دو مورد راه اندازی مرکز کنترل ترافیک شهری ونیز ساماندهی هسته مرکزی شهراردبیل به جد در اولویت گام دوم توسعه شهری قرار گیرد.

مطالعا ت حمل و نقل عمومی و ترافیک به منظور راه اندازی اتوبوس های بی آر تی ، در سال ۹۵ در وزارت کشوربه تصویب رسید ه است و مطالعات انجام شده برای افق بیست ساله شهراردبیل است اما تاکنون اقدامات چشمگیری برای اجرایی کردن این طرح انجام نشده است.
در خصوص ساماندهی حمل و نقل عمومی و تاکسی اخیرا طرحی در شورای شهر برای افق چهار، پنج ساله به تصویب رسیده است که موضوع ساماندهی اتوبوس ها و جداسازی خطوط اتوبوس و تاکسی را در بر می گیرد.

کم عرض بودن و نبود زیرساخت های لازم در استفاده از خطوط بی آرتی مهم است ولی خیابان ساحلی و بلوار شهدا می تواند به لحاظ عریض بودن برای استفاده از بی آر تی کارایی لازم را داشته باشد.
در این صورت خیابانهای مرکزی شهر برای خطوط ویژه تاکسی اختصاص داده خواهد شد.
حالت عکس نیز مطرح است به نحوی که خیابان امام خط ویژه بی آر تی باشد و تاکسی و سواری ها در خیابانهای اطراف و بلوارها در حرکت باشند که این موضوع خود قابل بررسی است ومطالعاتی در خصوص آن باید صورت گیرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up