• شناسه خبر : 46507
  • تاریخ انتشار : 02 بهمن 1399 - 02:51

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با کاهش قیمت‌های حبابی در بازار و اجرای قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی در حدود ۲میلیون مسکن به بازار عرضه و قیمت تمام‌شده آن تا حدود ۳۰درصد کاهش می‌یابد.

مسکن

سیدغنی نظری‌خانقاه اظهار داشت: در راستای بهبود وضعیت بازار مسکن و نیز کاهش قیمت‌های حبابی در این بازار با اجرای قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی در حدود ۲ میلیون مسکن به بازار عرضه و در نهایت طبق پیش‌بینی‌های به عمل آمده قیمت تمام شده آن تا حدود ۳۰ درصد کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به این که کاهش اجاره مسکن نیز از دستاوردهای مهم اجرای این طرح است، گفت: این که بتوانیم با اجرای این طرح توان خرید مردم را افزایش داده و عملاً متناسب با نیاز و جمعیت کشور به مسائل ورود پیدا کنیم یک اولویت اساسی است و در این زمینه از لحاظ تأمین خانه کمبودی باقی نمانده است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: متأسفانه در این میان پای برخی دلالان و سودجویان برای احتکار در میان است که زمینه‌ساز کمبود و گرانی مسکن می‌شود که به همین منظور با اجرای این طرح پس از قانونی شدن آن بسیاری از مشکلات می‌تواند حل شود.

نظری‌خانقاه ادامه داد: در راستای خانه‌دار کردن مناطق محروم و حاشیه‌نشین نیز کاهش هزینه‌ها و تأمین ساخت مسکن و زمین برای آنان در دستور کار است که از درآمد حاصل از اخذ مالیات خانه‌های خالی در نظر گرفته شده است که بدون شک از همه جوانب به نفع افراد کم‌برخوردار جامعه خواهد بود.

وی اظهار کرد: برنامه‌ریزی در راستای کاهش قیمت مسکن نیازمند ورود جدی دولت به این حوزه است که با همکاری مجلس می‌توان به دستاوردهای خوبی در این زمینه دست یافت، به‌طوری که با اجرای عملیاتی قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی بازار عرضه و تقاضا به وضعیت مطلوب می‌رسد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: حل مشکلات موجود در این زمینه علاوه بر اجرای این قانون نیازمند کنترل و نظارت جدی بر بازار مصالح ساختمانی نیز بسنده می‌کند، به طوری که با متعادل‌سازی قیمت مصالح ساختمانی و نیز حمایت از تولیدکنندگان داخلی می‌توان در تحقق اهداف مورد نظر گام‌های اساسی برداشت.

نظری‌خانقاه ادامه داد: افزایش قیمت مصالح ساختمانی در وضعیت کنونی و در شرایطی که میلگرد برای تولیدکنندگان ۵ هزار تومان تمام می‌شود ولی با ۱۵ هزار تومان عرضه می‌شود قال قبول نیست و نیاز است در این زمینه تیم‌های نظارتی و کنترلی، بازار را از دست سودجویان خارج کنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up