• شناسه خبر : 46822
  • تاریخ انتشار : 07 بهمن 1399 - 01:10

در حالی که در طی چندین روز گذشته مسئولان خبرهایی مبنی بر رفع کمبود روغن اعلام کرده‌اند، امّا مردم از نبود و کمبود روغن خبر می‌دهند.

روغن

در حالی که در طی چندین روز گذشته مسئولان خبرهایی مبنی بر رفع کمبود روغن در استان اردبیل اعلام کرده‌اند، امّا مردم همچنان از نبود و کمبود روغن خبر می‌دهند؛ به طوری که برخی از فروشندگان خریداران روغن را مجاب به خرید وسایل دیگر همچون چای و موارد غیرضروری می‌کنند و در کنار روغن در حدود ۳۵۰ هزار تومان هزینه برای خریدار برآورد می‌شود که بدون آن‌ها روغنی نیز عرضه نمی‌شود.

این در حالی است که یکی از دلایل مهم کمبود روغن دخیل بودن موضوع احتکار و نیز در کار بودن پای برخی از دلالان و سودجویان است که همیشه به هر نحوی قصد دارند از آب گل آلود ماهی بگیرند و در این میان برخی فروشندگان هم از این وضعیت به نفع خود استفاده می‌کنند.

امّا این مشکلات زمانی سخت‌تر می‌شود که گفته‌های مسئولان و مردم همخوانی ندارد و در حالی که مسئولان خبر از عدم هیچ گونه مشکلی در کمبود کالاهای اساسی می‌دهند، امّا مردم به خاطر نبود روغن و نیز شرایط سخت خرید روغن ناراضی و نگرانند.

در حالی که این استان به عنوان قطب تولید محصولات گیاهی و دانه‌های روغنی مثل کلزا معرفی شده است، امّا با این حال به خاطر منفعت‌طلبی‌ها و سودجویی‌ها همیشه راه برای زندگی مردم سخت‌‌تر و سخت‌تر می‌شود تا جایی که مردم مجبورند برای خرید یک بطری روغن هزینه گزافی پرداخت کنند.

شرایطی که انتظار مردم از مسئولان را بالا می‌برد نظارت و کنترل بازار و نیز رسیدگی به وضعیت موجود است، چرا که کمبود کالاهای اساسی در شأن مردم نیست و این موضوع زمانی نگران‌کننده‌تر می‌شود که مسئولان از نبود کمبود کالاهای اساسی خبر می‌دهند، در حالی که از طرفی دیگر اخبار احتکار کالاهای اساسی هر روز منتشر می‌شود.

یکی از شهروندان اردبیلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل با اشاره به این که فروشندگان روغن به ما نمی‌دهند، اظهار داشت: متأسفانه برخی نیز این طور می‌گویند که اگر می‌خواهی روغن بخری باید به همراه آن کالاهای دیگر نیز خریداری کنی، چون شرکت‌های عرضه روغن به همین شکل به ما روغن می‌دهند و ما مجبوریم به این شکل به شما روغن بفروشیم.

وی ادامه داد: برخی نیز می‌گویند که اگر روغن می‌خواهی می‌توانم دوبرابر قیمت درج شده بر روی آن به تو روغن بفروشم چون که فعلاً کمبود روغن داریم و برای ما صرفه اقتصادی ندارد.

این شهروند می‌گوید: متأسفانه از شرایط کنونی بسیاری از فروشندگان سوءاستفاده کرده‌اند و تمامی این مشکلات بر سر مردم با وضعیت اقتصادی کنونی آوار شده است.

وی با بیان این که از مسئولان انتظار داریم به وضعیت موجود رسیدگی کنند، گفت: با توجه به این که کمبود کالاهای اساسی یک بار و دو بار تکرار نشده امیدواریم دستگاه‌های مربوطه با متخلفان و سودجویان برخورد جدی داشته باشند و چنین اقداماتی را ممنوع اعلام کنند.

این در حالی است که چندی پیش‌، رامین صادقی رئیس سازمان صمت استان اردبیل از رفع کمبود روغن در اردبیل خبر داد و گفت: یک هزار تن روغن خوراکی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای استان توزیع شده و توانستیم مشکل کمبود روغن را برطرف کنیم.

از طرفی حسین وطن‌دوست، مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل نیز گفت: مشکل تأمین کالاهای اساسی در اردبیل برطرف شده و در حال حاضر تمامی اقلام استان اردبیل به اندازه کافی وجود دارد.

با تمامی این اوصاف بیشترین مشکلات به موضوع احتکار و تخلفات در این راستا بازمی‌گردد که به همین منظور در ۱۰ ماهه امسال تعزیرات استان به تعداد ۹ هزار و ۹۸۵ فقره پرونده وارده و ۹ هزار و ۹۴۵  فقره پرونده رسیدگی و متخلفان را به پرداخت مبلغ ۶۵۵ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم کرده است.

همچنین رامین صادقی از کشف انبارهای احتکار کالا در اردبیل خبر داده و گفته است که در طول امسال با بازرسی‌های به عمل آمده به میزان ۱۹۵ میلیارد ریال کالای اساسی و مورد نیاز احتکار شده کشف شده است.

وی با اشاره به لزوم ثبت مراکز نگهداری کالا در سامانه جامع انبارها گفت: باید در راستای شفاف‌سازی میزان کالاهای اساسی نگهداری شده و نیز جلوگیری از هر گونه تخلف اقتصادی اقدامات لازم انجام شود.

صادقی بیان کرد: گران‌فروشی، احتکار و قاچاق کالا از جمله مواردی است که انتظار داریم مردم در راستای رسیدگی به آن با ما همکاری‌های لازم را داشته باشند.

در این باره علی‌ رحیمی‌آذر، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اردبیل از احتکار برنج، روغن و مواد شوینده خبر داد و گفت: ۲ میلیارد ریال جریمه برای محتکر کالاهای اساسی در اردبیل در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به میزان احتکاری این کالاها نیز گفت: ۵ تن برنج هاشمی، ۱۸۰ عدد روغن و ۲۷۴ عدد مواد شوینده کشف شده و متخلف به تعزیرات حکومتی معرفی شده است.

در شرایطی که مردم به خاطر یک بطری روغن مجبور به مراجعه به تمامی فروشگاه‌های شهر خود هستند، امّا متأسفانه برخی با بی‌وجدانی‌ها بطری‌های روغن را برای کسب سود و منفعت بیشتر احتکار می‌کنند و به فکر مشکلات و وضعیت نامناسب زندگی مردم نیست.

امید می‌رود مسئولان نظارتی و دستگاه‌ قضائی و نیروی انتظامی در راستای مبارزه با قاچاق کالا، احتکار، گران‌فروشی و نیز هر گونه تخلف اقتصادی ورود جدّی‌تر و همه‌جانبه داشته باشند تا اجازه سوءاستفاده به هیچ فردی در جامعه برای به مضیقه‌ انداختن شرایط دیگران داده نشود.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up