• شناسه خبر : 47275
  • تاریخ انتشار : 15 بهمن 1399 - 06:28

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل از بهره برداری ۵۰ پروژه بهداشتی و درمانی استان اردبیل به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در شهرستان‌های مختلف خبر داد.

 

افتتاحیه

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، مجموع اعتبار هزینه شده برای اجرای این پروژه‌ها را ۳۸۷ میلیارد ریال اعلام کرد.

دکتر شهرام حبیب‌زاده، یک واحد مرکز جامع سلامت شهری و روستایی، ۲ واحد خانه بهداشت، ۲ واحد پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی، سه واحد پایگاه اورژانس جاده‌ای، نصب و راه‌اندازی یک دستگاه سی.تی.اسکن ۱۶ مولتی اسلایس، ۲ دستگاه سونوگرافی پیشرفته، آندوسکوپی و کولونوسکوپی پیشرفته اطفال، رادیوگرافی دیجیتال و اکوسونو پرتابل را از جمله این پروژه‌ها ذکر کرد.

وی راه‌اندازی ۲۸ تخت مراقبت‌های ویژه با تجهیزات پزشکی کامل در مراکز درمانی استان، تجهیز طبقه سوم دانشکده داروسازی دانشگاه، تجهیز مراکز بیمارستانی استان به تجهیزات اکسیژن ساز، پلاسمافرزیس و مخزن اکسیژن را از جمله پروژه‌های بهره‌برداری شده به مناسبت دهه فجر در استان اردبیل اعلام کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین در تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در حوزه بهداشت و درمان در طول ۴۲ سال گذشته گفت: در این مدت، هشت دانشکده تخصصی، ۱۱ بیمارستان جدید و پنج شبکه بهداشت در سطح استان اردبیل دایر ایجاد شده است.

وی تعداد تخت‌های بیمارستانی استان اردبیل در سال قبل از انقلاب را کمتر از ۵۰۰ مورد اعلام کرد و افزود: هم اکنون این میزان به بیش از ۲ هزار و ۲۶۷ تخت بیمارستانی رسیده است.

دکتر حبیب‌زاده همچنین با اشاره به فعال شدن ۱۸۷ تخت در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان برای بستری کردن بیماران در طول سال‌های پیس از انقلاب گفت: پیش از انقلاب حتی یک تخت ویژه هم در این استان دایر نبود و بیماران به تبریز و یا تهران اعزام می‌شدند.

وی دایر شدن ۱۵۱ تخت ویژه دیالیز و نیز نصب ۱۰ دستگاه سی.تی.اسکن، چهار دستگاه ام.آر.آی، ۲ دستگاه آنژیوگرافی و ۲ دستگاه رادیوتراپی و نیز یک دستگاه سی.تی.آنژیو در مراکز درمانی استان را از جمله دستاوردهای دیگر انقلاب اسلامی ایران در استان اردبیل در طول ۴۲ سال گذشته ذکر کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین ایجاد ۲۷ پایگاه اورژانس شهری و ۳۱ پایگاه اورژانس جاده‌ای و نیز ۱۵ اورژانس بیمارستانی جدید در مراکز درمانی استان را از جمله سایر دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در بخش بهداشت و درمان استان اردبیل اعلام کرد.

وی دایر شدن ۱۵۹ داروخانه جدید، افزایش تعداد پزشکان عمومی فعال در استان اردبیل به میزان بیش از ۸۲۰ نفر، پزشکان متخصص به تعداد ۴۰۰ نفر و پزشکان فوق تخصص به ۵۳ نفر را از جمله خدمات و دستاوردهای این حوزه در چهار دهه گذشته عنوان کرد.

دکتر حبیب‌زاده همچنین افزایش تعداد دندانپزشکان به تعداد ۲۵۳ نفر، آزمایشگاه‌های تشخیصی و طبی به تعداد ۴۵ واحد، رادیولوژی به تعداد ۵۶ واحد و نیز دایر شدن یک واحد بیمارستان صحرایی، ۲ واحد مرکز درمان ناباروری و ۱۷ کلینیک تخصصی دانشگاه را از جمله خدمات نظام جمهوری اسلام در بخش بهداشت و درمان در استان اردبیل ذکر کرد.

وی همچنین گفت: در طول سال‌های پس از انقلاب، ۷۷ واحد مرکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی جدید در استان اردبیل به همراه ۲ واحد آموزشگاه بهورزی، ۴۶۲ خانه بهداشت، ۹۹ پایگاه بهداشت و ۹ مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری و ایدز در سطح استان اردبیل راه‌اندازی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین با اشاره به فعال سازی دانشگاه علوم پزشکی و دانشکده‌های تخصصی در سطح استان در چهار دهه گذشته افزود: در این مدت هشت دانشکده تخصصی بهداشت و درمان در استان دایر شده و هم اکنون نزدیک سه هزار و ۸۰۰ دانشجو در این دانشکده‌ها در ۴۰ رشته تخصصی مشغول تحصیل هستند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up