• شناسه خبر : 47377
  • تاریخ انتشار : 18 بهمن 1399 - 02:39

مسلم نوروززاده

جایزه خشت طلایی

شهرداری یک نهاد خدمتگزار است و هر شخصی که به آن صدمه بزند، به زندگی خود لطمه زده است.

این جمله یکی از ماندگارترین جملاتی است که تاکنون در توصیف ماهیت وجودی مجموعه مدیریت شهری شنیده‌ام و اعتقاد دارم این دیدگاه یک دیدگاه دوسویه است و در صورت ناکارآمدی و ضعف مدیران شهری، صدمات جبران ناپذیری بر پیکره شهر و شهروندان آن نیز وارد می‌شود.

طی روزهای اخیر،دریافت جایزه خشت طلایی توسط شهرداری اردبیل، حواشی متعددی ایجاد کرده است. عده ای از منتقدین دریافت این جایزه در این برهه زمانی را یک حرکت نمایشی قلمداد کرده و با تکیه بر این استنباط، برخی ضعف ها و کاستی های مدیریت شهری را با کسب این جایزه نسخه پیچی کرده و بسان از هر دری سخنی، گاها از مسیر اعتدال خارج شده و مشکلات ریز و درشت موجود را به صف کرده و تاکید مداوم به ناکارآمدی شهردار دارند.

ناگفته پیداست شهری در حد و اندازه‌های اردبیل در بحث توسعه متوازن و پرشتاب، نیازمند دو مولفه اساسی است. مدیران شهری کارآمد در کنار بودجه مناسب و منابع درآمد زای پایدار. این دو مورد #مکمل یکدیگرند و هر دو متضمن رشد و توسعه یک شهر. این در حالی است که عدم تحقق هر یک از آنها نیز به تنهایی کافی است تا توسعه شهر از مدار صحیح خود خارج شده و به ناکجاآباد ختم شود.

علیرغم اینکه طی سالهای اخیر، انتقادات جدی به نحوه مدیریت شهر اردبیل وارد است اما از دایره انصاف به دور است کسب جوایز اینچنینی را به موارد و حواشی فردی معطوف کرده و با چشم‌پوشی از واقعیت‌ها و ملزومات دریافت یک جایزه معتبر که کمترین دخل و تصرفی در انتخاب آن را می توان متصور شد، دستاوردهای شهری را به حاشیه برد.

لطف اللهیان در طول این سالها، فراز و فرودهای متعددی را تجربه کرده است‌. بیشترین انتقادات را نیز از همین #رسانه دیده و متاسفانه در دو سال اخیر، کمترین اراده را در پاسخگویی به رسانه ها و حضور در جمع آنها نشان داده است. اما مباحثی نظیر دریافت یک جایزه فنی که متعلق به این شهر و به پاس یک پروژه ورزشی و مرتبط با نشاط و سلامت شهروندانش می باشد، نباید بهانه ای باشد برای عقده گشایی از موارد غیر مرتبط.

در مجموع ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بگوئیم کسب این جایزه و جوایز مشابه دیگر، در هر صورت و در هر حالتی، متعلق به شهر و شهروندان آن است و در آرشیو مجموعه مدیریت شهری، ثبت و ضبط خواهد شد. از همین رو موفقیت های شهرهایمان در رویدادهای ریز و درشت را ارج نهیم و برای بیان مشکلات موجود، کمی واقع بینانه با مسائل برخورد کنیم و به جای حواشی، به اصل موضوع بپردازیم و امیدوار باشیم شهردار اردبیل در آستانه کسب این جایزه و نزدیکی به پایان سال، فرصت گفتگوی دوسویه با اصحاب رسانه را فراهم آورند.

قطعا تحقق این خواسته بحق فعالان رسانه به عنوان زبان گویای مردم، در روشنگری و پاسخگویی به مطالبات شهروندان مفید واقع خواهد شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up