افزایش قیمت‌ها این روزها به عنوان مهم‌ترین دغدغه و معضل مردم تبدیل شده است که در هر نقطه و سطح شهر مردم راجع به این موضوع روز سخن می‌گویند و از حال و روز این وضعیت نگران و گلایه‌مندند؛ روزهایی که با ندارم‌ها شب می‌شود و صف‌هایی که برای به دست آوردن یک بطری نان […]

روغن

افزایش قیمت‌ها این روزها به عنوان مهم‌ترین دغدغه و معضل مردم تبدیل شده است که در هر نقطه و سطح شهر مردم راجع به این موضوع روز سخن می‌گویند و از حال و روز این وضعیت نگران و گلایه‌مندند؛ روزهایی که با ندارم‌ها شب می‌شود و صف‌هایی که برای به دست آوردن یک بطری نان و مرغ در بسیاری از سطوح شهر اردبیل همه چیز را مشخص می‌کند.

دریغ از این که این روزها مسئولان از حال ناخوش استان اردبیل می‌گویند و هر گونه سهل‌انگاری و بی‌توجهی به موازین بهداشتی را به منزله توقف نبض حیاتی خود و دیگران عنوان می‌کنند؛ هشدارهایی که در بین صف‌ها و تجمعات مردم رنگ می‌بازد و متأسفانه در طول چند هفته گذشته حل نشده است.

از سویی صف‌های طویل در فروشگاه‌ها برای خرید روغن و از طرفی خرید مرغ این روزها بلای جان استان اردبیل شده و هیچ کس از این شرایط راضی نیست و همه انتظار دارند مسئولان کمر همت بسته و در راستای نظارت و کنترل برای جلوگیری از هر گونه احتکار و سوءاستفاده ورود جدی داشته باشند.

موضوع زمانی غم‌انگیزتر می‌شود که افرادی سودجو به بهانه خرید مرغ سهمیه برای خانواده خود در این صف‌ها می‌ایستند و مرغی که با قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان مصوب شده را خریداری می‌کنند در مغازه‌های خود با کیلویی ۲۶ هزار تومان نیز به فروش می‌رسانند، در حالی که عده‌ای نمی‌توانند با قیمت مصوب مرغ تهیه کنند؛ در حقیقت برخی مغازه‌داران و مرغ‌فروشی‌ها این صف‌های طویل را تشکیل می‌دهند و مانع از عرضه مرغ به دست خریدار واقعی می‌شوند.

از طرفی خرید روغن نیز برای عده‌ای تبدیل به ابزار بهانه‌ای برای فروش اجناس دیگر در ته مانده ویترین مغازه‌شان شده که مردم را برای خرید روغن بالاجبار با خرید وسایل دیگر همراه می‌کنند و نکته عجیب‌تر و قابل تأمل‌تر این است که خبری از قیمت روی روغن‌ها هم نیست.

خلاصه به هر قسمت از کوچه و بازار که سر می‌زنی، کمبود روغن و قیمت نامتعارف مرغ برای مردم یک دغدغه شده و در این میان مثل همیشه پای دلالان و سودجویانی دیده می‌شود که در روزها و هفته‌های اخیر در احتکار و افزایش قیمت‌ها نقش داشتند و سبب التهاب در بازار شدند.

 مسئولان ستاد مقابله با کرونا کجا هستند؟

یکی از شهروندان اردبیلی با اشاره به نقش کمرنگ مسئولان ستاد مقابله با کرونا در این شرایط حساس اظهار داشت: صف‌های مرغ‌فروشی این روزها بازهم شلوغ شده و برای خرید مایحتاج خانوار در شرایط کرونایی مجبور به ماندن طولانی مدت در بین تجمعات و ازدحام مردم هستیم، در حالی که با توجه به شرایط فعلی بستن این صف‌ها به هیچ عنوان جایز نیست.

وی در ادامه با اظهار نگرانی عدم نظارت‌های مناسب در حوزه فروش مرغ نیز گفت: انتظار می‌رود مسئولان نظارت همه‌جانبه‌ای در عرضه مرغ به خریدار واقعی داشته باشند تا عده‌ای از آب گل‌آلود ماهی نگیرند چرا که در بین همین صف‌ها عده‌ای برای فروش مرغ با قیمت بالا حضور می‌یابند و برای بقیه مردم مشکل‌ساز می‌شوند.

این شهروند بیان کرد: متأسفانه از طرفی کمبود روغن خوراکی در استان اردبیل نیز برای ما یک مشکل اساسی تبدیل شده است، به طوری که بعد از مدت‌ها گشتن در سطح شهر از یک مغازه می‌توانیم روغن پیدا کنیم، آن هم به این قیمت که رب گوجه فرنگی، چای و یا هر محصول با هر برندی که مغازه‌دار بگوید بخریم.

وی تصریح کرد: این موضوع در شأن استان ما نیست و امیدواریم هر چه سریع‌تر در این زمینه تصمیمات مناسبی اتخاذ شود و مشکل کمبود روغن و قیمت بالای مرغ برطرف‌سازی شود تا مردم بدون دغدغه بتوانند محصولات مورد نیاز خود را تأمین کنند.

  برخورد با فروش اجباری کالاها به همراه روغن در اردبیل

در این باره رامین صادقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل می‌گوید: حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مهم‌ترین هدف ما است و برخورد قانونی با فروش اجباری کالا در فروشگاه‌های استان در دستور کار است تا بتوانیم با نظارت‌های لازم در راستای حل مشکلات مربوطه گام‌های اساسی برداریم.

وی با اشاره به این که با خرید روغن برخی کالاهای دیگر به مردم ارائه می‌شود، بیان کرد: این موضوع به هیچ عنوان قابل قبول نیست و با رصدهای همه‌جانبه با فروش اجباری کالا برخورد قانونی می‌شود که به همین منظور بازرسان اصناف و صمت استان بازرسی‌های همه‌جانبه را در دستور کار قرار داده است.

صادقی تصریح کرد: خط قرمز ما زیرپا گذاشتن حقوق مردم و مصرف‌کنندگان است که به صورت عرضه خارج از شبکه و گران‌فروشی تخلف کنند که به همین منظور پرونده‌هایی برای متخلفان تشکیل شده و فروشنده‌ای که غیر از قیمت مصوب برای محصولی هزینه دریافت کند برخورد قانونی خواهد شد.

وی اظهار کرد: اجرای طرح نظارتی نوروز ۱۴۰۰ تا ۱۶ فروردین سال آینده با اهتمام جدی به ویژه جلوگیری از فروش اجباری کالا در سطح استان اجرا می‌شود که به همین منظور به خاطر فروش اجباری رب گوجه‌فرنگی، برنج و تن ماهی برای خرید روغن خوراکی به میزان ۷ میلیارد و ۹۹۱ میلیون ریال به تعزیرات حکومتی معرفی شده تا حکم صادر شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل اظهار کرد: برخورد جدی با هر گونه تخلفات نیازمند اقدامات جدی است که به همین منظور از شهروندان انتظار داریم برای در میان گذاشتن هر گونه تخلف احتمالی موضوع را از طریق سامانه ۱۲۴ گزارش کنند.

 افزایش تجمعات و ازدحام نگران‌کننده است

شهرام حبیب‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان اردبیل نیز با اظهارنگرانی در ارتباط با تجمعات و ازدحام در سطح شهر اردبیل گغت: در حال حاضر وضعیت کرونا در استان اردبیل با خیز ملایمی ادامه دار است که این موضوع سبب شده تا نگرانی‌های مسئولان و مردم از شیوع مجدد کرونا در این ایام بیشتر شود.

وی با اشاره به این که باید حساسیت و دقت لازم توسط مردم و مسئولان مبنای کار باشد، بیان کرد: در صورتی که نتوانیم شرایط را کنترل شده ادامه دهیم بی‌شک وضعیت نامطلوبی در انتظار استان خواهد بود و در روزهای اخیر به خاطر مسئله عادی‌انگاری و سهل‌انگاری اردبیل وارد وضعیت زرد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمان استان اردبیل گفت: این که برخی کرونا را تمام شده اطلاق می‌کنند و به وضعیت شکننده اردبیل را در نظر نمی‌گیرند یک معضل اساسی است، به گونه‌ای که استفاده از ماسک و رعایت اصول بهداشتی نیز به نسبت گذشته کاهش یافته است.

حبیب‌زاده افزایش تردد و رفت و آمد سطح شهر را یکی از معضلات اساسی دیگر عنوان کرد و افزود: متأسفانه در این شرایط تجمعات و ازدحام در اماکن عمومی و فروشگاه‌ها موضوعی است که سبب افزایش ابتلا به کرونا در استان می‌شود و نیاز است در این زمینه کنترل و نظارت بیشتری انجام یابد.

وی بیان کرد: براساس‌ آخرین وضعیت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، هم‌اکنون شهرهای اردبیل، مشگین‌شهر و خلخال در وضعیت زرد و شهرهای پارس‌آباد، بیله‌سوار، سرعین، نمین، نیر، گرمی، کوثر و اصلاندوز در وضعیت آبی قرار دارند که تمام سعی و تلاش ما این است که بتوانیم با قطع زنجیره انتقال این ویروس اردبیل را به وضعیت سفید برسانیم.

امید می‌رود با انجام اقدامات ضربتی در این ارتباط هر چه سریع‌تر مشکل روغن و مرغ از استان اردبیل برطرف شود تا بیشتر از این مردم در دغدغه و تنگنا قرار نگیرند و برای خرید یک بطری روغن مجبور به خطر انداختن جان خود و دیگران نشوند همان طور که مسئولان انتظار دارند تجمعات و دورهمی‌ها یک بحران و معضل اساسی است به همین اندازه نیز لازم است تا شرایط را برای بهبود وضعیت زندگی و معیشت مردم فراهم کنند.

 گزارش از زهرا رضازاده

  پرینت

https://shahrkhan.ir/47600