• شناسه خبر : 48060
  • تاریخ انتشار : 28 بهمن 1399 - 09:14

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی شرایط مساعدی برای شیوع بید سیب زمینی فراهم شده است.

 

سیب زمینی

 

یحیی آذرمی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به شرایط آب و هوایی شرایط مساعدی برای شیوع بید سیب زمینی فراهم شده است که کشاورزان باید  تدابیر پیشگیرانه در رابطه با این آفت بیاندیشیند.

وی ضمن تاکید بر اینکه کشاورزان سیب زمینی کار با بازدیدهای منظم، وجود پوسیدگی و خسارت آفت را در محصول انبار شده رصد کنند، افزود: کشاورزان برای جلوگیری از افزایش خسارت این آفت در انبار ضمن رعایت دقیق تمام موارد لازم برای کاهش خسارت آفت از نگهداری محموله های آلوده به بید سیب زمینی خودداری کرده و محصول خود را راهی بازار مصرف کنند.

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: بر اساس برآوردهای انجام گرفته ۲۲ هزار هکتار از اراضی استان تحت کشت سیب زمینی بوده و حدود ۸۵۰ هزار تن سیب‌زمینی از مزارع استان برداشت شد.

آذرمی با بیان اینکه  از محصول آلوده به بید سیب زمینی را هرگز به عنوان بذر برای سال بعد استفاده نکنند، گفت:  با توجه به اینکه  از لحاظ مرغوبیت و کیفیت نیز محصول سیب زمینی اردبیل در رده بالایی قرار دارد در زمینه تولید بذر محصول سیب زمینی نیز اقدامات خوبی انجام شده است که همگان باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

وی افزود:  کشاورزان برای جلوگیری از آفت زدگی محصولات در انبارهای سنتی از طریق تهویه هوا دمای انبار را به زیر ۶ درجه سانتیگراد رسانده و محصول انبار شده سیب زمینی خوراکی را در دمای استاندارد پنج الی ۶ درجه سانتیگراد نگهداری کنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up