• شناسه خبر : 48081
  • تاریخ انتشار : 30 مرداد 1402 - 01:14

درختان و سایر گیاهان به کاهش دمای محیط کمک زیادی می‌کنند، بنابراین استفاده از پوشش سبز گیاهی در طراحی شهرها و ساختمان‌ها می‌تواند به طور چشمگیری در کاهش اثرات جزایر گرمایی شهری سهیم باشد.

گلدان

 شهرخوان: درختان و گیاهان از طریق ایجاد سایه و تبخیر و تعرق می‌تواند به طور قابل توجهی باعث کاهش دما شود. شواهد نشان می‌دهد که در فضاهای سایه‌دار، دمای هوا در زمان اوج گرما در طول روز بین ۱۱ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد خنک‌تر از محیط‌های بدون سایه است. تبخیر و تعرق به تنهایی یا در کنار سایه می‌تواند دمای هوای تابستان را بین یک تا پنج درجه سانتی‌گراد کاهش دهد که همین امر منجر به کاهش اثرات جزایر گرمایی می‌شود.

به جرأت می‌توان گفت که ایجاد پوشش سبز گیاهی به وسیله گل‌ها و درختان بهترین استراتژی برای کاهش اثرات جزایر گرمایی در مناطق اطراف ساختمان‌ها و یا در خیابان‌ها و فضاهای پارک‌هاست. محققان طی انجام پژوهش‌های گسترده به این نتیجه رسیده‌اند که کاشت درختان برگ‌ریز یا تاک‌ها در قسمت غربی سازه‌ها مؤثرترین روش برای خنک‌سازی آن‌هاست که البته اگر این درختان به گونه‌ای کاشته شود که بتواند باعث ایجاد سایه برای پنجره‌ها و بخشی از بام ساختمان شود، اثربخشی بیشتری خواهد داشت.

مزایا و هزینه‌های استفاده از پوشش سبز گیاهی در محیط‌های شهری

کاشت درختان و گیاهان در ساختمان‌ها و فضاهای شهری علاوه بر کاهش اثرات جزایر گرمایی، مزایای بسیاری برای شهر و شهروندان دارد.

شواهد نشان می‌دهد که در ساختمان‌هایی که از پوشش سبز گیاهی در نما یا بام آن استفاده شده است، دمای هوا به طور چشمگیری پایین‌تر از سایر ساختمان‌های اطراف است که این امر منجر به کاهش استفاده از خنک‌کننده‌ها و در نتیجه کاهش مصرف انرژی می‌شود. از سوی دیگر پوشش سبز گیاهی به دو طریق باعث پاکسازی هوا از آلاینده‌ها می‌شود؛ از یک سو همانطور که گفته شد کاهش مصرف انرژی را در پی دارد که این امر در پایین آمدن انتشار گازهای آلاینده در هوا نقش بزرگی ایفا می‌کند و از سوی دیگر گیاهان و درختان با جذب دی‌اکسید کربن هوا و انتشار اکسیژن، محیط را از هر گونه آلودگی پاک می‌کنند.

جالب است بدانید که پوشش‌های گیاهی در هر منطقه‌ای که وجود داشته باشد کیفیت آب آن منطقه نسبت به سایر محیط‌های شهری بالاتر است چرا که درختان و گیاهان باعث کاهش روان‌آب‌ها می‌شود و از طریق جذب و تصفیه آب باران، بهبود کیفیت آب را به دنبال دارد. از دیگر مزایای وجود پوشش سبز گیاهی در محیط‌های شهری می‌توان به جلوگیری از تخریب زودهنگام آسفالت خیابان‌ها از طریق ایجاد سایه درختان و افزایش کیفیت محیط زندگی اشاره کرد.

وجود درختان و گیاهان در محیط شهری علاوه بر ایجاد حس زیبایی‌شناسی در شهروندان، از نظر روانشناسی منجر به افزایش شادی در انسان‌ها می‌شود؛ تحقیقات حاکی است که تماشای فضاهای سبز می‌تواند به مدت حداقل چهار ساعت، انسان را از هرگونه فکر منفی دور کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up