سازمان سیما، منظر و فضای سبز یکی از اساسی ترین و مهمترین سازمانهای زیر مجموعه شهرداری است.

سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری دارای اساسنامه، چارت سازمانی، بودجه و تعرفه و عوارض بهای مستقل می باشد، این سازمان دارای کارشناسان فضای سبز، نقلیه و موتوری، برق، تاسیسات آب و آب خام، خدمات عمومی، اداری، مالی، حقوقی، فناوری اطلاعات، روابط عمومی، درآمد و … می باشد.

از وظایف سازمان کاشت، آبیاری، هرس، نگهداری فضاهای سبز شهری، صدور استعلامات تخریب و پایانکار، ساماندهی به منظر شهری از جمله ساخت و نصب المانها (علی الخصوص المانهای مناسبتی)، رنگ آمیزی و دیوارنگاری، ساماندهی تابلوهای معرف اصناف، تبلیغاتی و… می باشد.

مقوله فضای سبز جزو یکی از با اهمیت ترین و موثرترین عوامل حیات بخش انسانها می باشد، که با ایجاد شرایط مساعد آب وهوایی در زمینه کاهش آلودگیهای صوتی، تنفسی، کاهش درجه حرارت، جلوگیری از فرسایش خاک و بروز سیلابها و افزایش نسبی رطوبت، نقش بسیار مهمی در سلامت و بهبود شرایط زندگی انسانها ایفا می کند.

با افزایش جمعیت و بالطبع پیشرفت و گسترش تکنولوژی در جوامع شهری ، لزوم ایجاد و توسعه فضای سبز به منظور بهبود و تلطیف هوا و همچنین زیبایی شهر ها بیش از پیش احساس می شود . بنابراین پویایی و شادابی و تداوم و بقای یک شهر در گرو وجود یک سلسله اصول و عوامل معین و مشخص شهرنشینی میباشد ، که یکی از با اهمیت ترین این عوامل ایجاد و گسترش فضای سبز مناسب است، اهمیت این مقوله تا اندازه ای است که می توان شاخص اصلی یک شهر سالم و پر نشاط را گسترش و توسعه فضای سبزدر آن شهر دانست.

در این راستا برای رسیدن به اهداف فوق، سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری درتمامی شهرها ایجاد گردیده تا بتواند در جهت رسیدن به یک شهر سالم گام هایی علمی و اساسی بردارد که، از جمله اهداف سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری اردبیل که در راستای تحقق آن، تلاشهای فراوانی صورت گرفته است، عبارتند از:

– زیباسازی و بهسازی فضاهای شهری برای بالا بردن نشاط اجتماعی و بهداشت روانی شهروندان در راستای ایجاد شهر سالم و ایجاد زمینه های استفاده مطلوب و بهینه از بوستانها ، میادین ، باغهای عمومی ونظایر آن می باشد.

– زیباسازی، رنگ آمیزی و تزئین و گل آرائی محیط بوستان ها و معابر عمومی

– روشنایی و نورپردازی فضاهای عمومی و نمادهای شهری

– توسعه فضای سبز شهری بصورت متوازن در کلیه مناطق شهری

– توسعه و تجهیز مرکز تولیدات گل و گیاه شهرداری اردبیل در راستای افزایش تولید نهاده های گیاهی اعم از گل های فصلی و دائمی و انواع درختچه های زینتی

– مطالعه در خصوص طراحی و احداث دومین پارک بزرگ بانوان در زمینی به مساحت چهار هکتار در سال آتی با تجهیزات و امکانات رفاهی مناسب و کامل در جهت تکریم و ارتقاء نشاط روانی و ایجاد محیط امن برای بانوان محترم شهر اردبیل.

در راستای افزایش تعداد و تنوع نهال ها ، گل های فصلی و دائمی و سایر گونه های گیاهی سازگار با اقلیم شهر اردبیل، سازمان سیما منظر و فضای شهری شهرداری اردبیل اقدام به فعالیت های ذیل در سال ۹۹ نموده است.

۱- مرکز تولیدات گل و گیاه شهرداری اردبیل در مجموع با دارا بودن بالغ بر ۴۰۰۰ متر مربع مساحت ظرفیت تولید ۰۰۰ / ۵۰۰ / ۱ گلدان از انواع گلهای فصلی را دارد.

۲- در راستای افزایش تولید سالانه انواع درختچه وارقام ردیفی، به دستور شهردار محترم و با همت کارکنان تلاشگر سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری یک باب گلخانه شیشه ای در سال ۹۹ به متراژ ۳۲۵ متر مربع احداث گردید ، که قادر است سالانه بالغ بر ۱۰۰ هزار بوته از انواع درختچه و ارقام ردیفی تولید کند ، که این امر باعث صرفه جویی در خرید درختچه های زینتی و ارقام ردیفی و خود کفایی در تهیه درختچه خواهد رسید.

از جمله گلهای فصلی تولید شده در گلخانه ی شهرداری اردبیل و کاشته شده در فضاهای سبز سطح شهرعبارتند از:

بیش از ۲۰ نوع گل توسط واحد تولیدات گل و گیاه شهرداری در تمام فصول سال تولید و در سطح شهر کاشت می شود.

بنفشه – شب بو – همیشه بهار – ستاره ای – میمونی – اطلسی – شاه پسند – کوکب کوهی – جعفری – ابری آبی – ابری نقره ای – گل عسلی – آهار – داودی و همچنین گلهای دارویی مانند بومادران – رزماری – لاواندولا نیز کاشته و تولید می شود.

درختان در قیاس با سایر بخش های فضای سبز شهری ، بیشترین نقش رادر بهبود شرایط زیست محیطی شهرها ایفا می نمایند . برای اینکه شهروندان بتوانند از کارکردهای بی نظیر درختان در محیط های شهری به نحو احسن بهره مند گردند ، ضروری است علاوه بر اعمال مدیریت صحیح در انتخاب گونه مناسب برای محیط های شهری متناسب با موقعیت و شرایط حاکم بر هر مکان ، در ارتباط با مدیریت نگهداری و ایمنی درختان نیز توجه و دقت لازم به عمل آید. که در تحقق همین امر انواع نهال های مقاوم و متناسب با اقلیم شهری و همچنین با نیاز آبی کم مانند: ون – سرو نقره ای – سرو خمره ای – کاج سیاه – کاج مشهد – سپیدار – ژینکو – کامیس پاریس و داغداغان در اردبیل غرس گردیده است.

و اما درختچه ها و ارقام ردیفی کاشته شده در اردبیل عبارتند از :
یاس زرد – شیر خشت – پیچ امین الدوله – ترون – زرشک زمینی – به ژاپنی – یاس خوشه ای – بوداغ – پیراکانتا – رز هفت رنگ – نسترن – ختمی درختی.

در مجموع در سال ۹۹، بیش از ۳۷۰۰ اصله نهال و ۲۴۰٫۰۰۰ بوته درختچه و ارقام ردیفی و ۱٫۲۰۰٫۰۰۰  گلدان از انواع گلهای فصلی و دائمی در سطح شهر کاشته شده است.

و همچنین به لحاظ وظیفه ذاتی شهرداری اردبیل در استفاده از انواع هنرهای شهری اعم از گرافیک محیطی ، احجام و مجسمه های شهری ، مبلمان ، آب نماها و نورپردازی فضاهای شهری طبق مصوبات کمیسیون زیبا سازی شهرداری و منویات شهردار محترم در جهت زیبا سازی شهر ، مبتنی بر نتایج مطالعات کاربردی ، مدیریت شهرداری مناطق پنچگانه ، مجتمع نمونه گردشگری شورابیل و سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری اقدام به نورپردازی فضاها و معابر شهری و نصب المان و آبنما بالغ در ۳۰ پروژه در سطح شهر نموده است که به عنوان مثال می توان به موارد فوق اشاره کرد:

– خیابان آزادگان،  بخشی از خیابان امام خمینی (ره) ( از میدان ارتش تا میدان شریعتی ) ، – خیابان فلسطین ، – خیابان حافظ ، آبنمای پارک شهرک آزادی ، المان فرشتگان سلامت – المان نوری در چهار ورودی شهر

در خصوص تزئین برای ایام عید نوروز

با توجه به اینکه شهرداری همه ساله با برنامه های متنوع و مدیریت شده با عنوان استقبال از بهار به پیشواز عید می رود و از ۱۵ اسفند عملاً شروع عملیات گلکاری و تزئین و گل آرایی شهر شروع می شود.

در راستای هماهنگی هرچه بیشتر مناطق ۵ گانه ، مدیریت منطقه نمونه گردشگری شورابیل و سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری به عنوان متولی اصلی در حوزه زیباسازی و توسعه و نگهداری فضای سبز و همچنین اقدامات اساسی و راهبردی به منظور افزایش نشاط اجتماعی همشهریان محترم و ایجاد حس آرامش و افزایش روحیه و انرژی مثبت در ادامه راه مبارزه با بیماری منحوس کرونا، شهرداری اردبیل در آستانه آغاز فصل کاری سال جدید اقدام به برگزاری مراسم های خانه تکانی شهری با بیش از ۱۰۰ نوع برنامه متنوع و افتتاحیه آغاز پروژه های فضای سبز و زیباسازی در اسفند ماه سال جاری خواهد نمود که در حوزه فضای سبز و زیبا سازی می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

– کاشت انبوه گل های فصلی، درختچه ها و ارقام زینتی و همچنین نهال

– رنگ آمیزی جداول و مبلمان شهری

– نصب بالغ بر ۳۰ عدد المان به مناسبت عید نوروز

– نورپردازی و نصب المان های نوری در چهار ورودی اصلی شهر

– بازسازی و احتزاز پرچم های بزرگ ورودی های شهر

– شستشوی جداول و نرده های سطح شهر

– تعمیر مخازن سطح شهر

– شستشوب آرامستانهای سطح

– برگزاری مراسمات جشن نوروزی

– اجرای برنامه های فرهنگی مختلف

  پرینت

https://shahrkhan.ir/48192