• شناسه خبر : 48361
  • تاریخ انتشار : 01 اسفند 1399 - 12:44

پنج طرح ملی تولیدی، خدماتی و علمی در زمینه فرش دستباف روز چهارشنبه در آیینی با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران و جمعی از مسئولان استان اردبیل رونمایی شد.

پرده برداری

 

رئیس مرکز ملی فرش ایران در این آیین طرح ‌ها را شامل کسب و کار نوپای مرتبط با تهیه و تامین مواد اولیه، پوشش بیمه‌ درمان و تکمیلی قالی ‌بافان، کتاب مرتبط با تاریخ شفاهی فرش اردبیل، ارایه تسهیلات ارزان قیمت و کارگاه تعمیر فرش‌ های دستباف قدیمی عنوان کرد.

فرحناز رافع افزود: بحث منزلت اجتماعی قالی ‌بافان چند دهه با خدشه رو به ‌رو بوده است؛ چنان که مقام معظم رهبری در سال ۶۲ فرمودند که سیاست ‌های جمهوری اسلامی ایران برای فرش دستباف ناکافی است و اکنون در آستانه سال ۱۴۰۰ هنوز قوانین و سیاست ‌گذاری ‌ها در این حوزه به عنوان سفیر هنری و میراثی ایران در جهان، اوضاع خوبی ندارد.

وی بیان کرد: موفق به زیر پوشش قراردادن قالی ‌بافان با بیمه اجتماعی نبودیم و نتوانستیم بیمه تامین اجتماعی را برای این قشر هنرمند و زحمتکش توسعه دهیم، بر این اساس تصمیم گرفته شد به نوعی سطح رفاه آنها ارتقا یابد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران اضافه کرد: با حمایت دولت در یک سال موفق شدیم بیمه قالی ‌بافی روستایی را در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر راه ‌اندازی کنیم و سهمیه ‌ای برای ۴۶۰ هزار نفر در نظر گرفته شد.

وی با اشاره به حمایت معاونت مناطق محروم و توسعه روستایی ریاست جمهوری اظهار کرد: امروز آغاز طرح ملی توسعه بیمه تامین اجتماعی قالی ‌بافان را شاهد هستیم؛ البته در روز روستا آغاز پوشش بیمه ‌ای از سوی رئیس جمهوری را داشتیم که قرار است بیش از یک میلیون نفر از جمله قالی ‌بافان زیر پوشش قرار بگیرند.

رافع بیان کرد: قشر قالی ‌باف اما همچنان دغدغه بحث درمان را داشت که بر این اساس تفاهم ‌نامه ‌ای با بیمه ایران بسته شد تا به عنوان حامی قالی ایرانی در راستای مسئولیت اجتماعی یارانه‌ا ی را به این حوزه اختصاص دهد که خدمتی متفاوت است.

وی افزود: علاوه بر اینکه در زمینه توسعه بیمه تامین اجتماعی قالی ‌بافان از صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر استفاده می ‌شود، حتی اگر کسی عضو آن نباشد و در این طرح بیمه ایران نام ‌نویسی کند، می ‌تواند از مزیت ‌های بازنشستگی با ۱۵ سال بهره‌ مند شود که این امتیاز بسیار عالی به شمار می ‌رود؛ چرا که شامل بیمه درمان، تکمیلی، حوادث، عمر و بازنشستگی می ‌شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: حق بیمه روستایی یک سال رایگان است، پنج سال پلکانی خواهد بود و پس از آن شخص باید خود همه مبلغ حق بیمه را پرداخت کند اما پوشش بیمه ایران به صورت قسطی و تسهیلات با نرخ چهار درصد از سوی بانک مهر صورت می ‌گیرد.

وی اضافه کرد: ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات قرض ‌الحسنه نیز برای قالی ‌بافان در نظر گرفته شده است و امید می ‌رود به تولید فرش دستباف اختصاص یابد و وارد چرخه تولید کشور شود که اتفاق میمونی است و جایگاه اجتماعی قالی ‌بافان را ارتقا می ‌دهد.

رافع با تاکید بر اینکه افراد زیر پوشش بیمه از سایر حمایت‌ های مرکز ملی فرش نیز برخوردار خواهند شد، اضافه کرد: هر متقاضی می ‌تواند با کد دستوری *۶۶۵۵*۳۱۰۰۰# وارد برنامه مورد نظر شود و مشخصات را وارد کنند و هنگام گرفتن بیمه ‌نامه و تسهیلات تنها تاییدیه سازمان‌ های ثبت ضمیمه خواهد شد.

وی با اشاره به پوشش زیر مجموعه ‌های اتحادیه روستایی، شهری، صنفی و فعالان مستقل اظهار کرد: این خدمات به صورت آسان در بستر دولت الکترونیک بدون نیاز به مراجعه حضوری ارایه می ‌شود و فعالان می ‌توانند به راحتی از مزیت ‌های آن استفاده کنند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به وجود بیش از ۲ میلیون بافنده فرش و فعالیت ۱۹۱ هزار نفر در صنایع جانبی آن افزود: پیگیر دریافت کارت هنرمندی برای قالی ‌بافان هستیم و همچنین هفته آینده نشستی با معاون اول رئیس جمهوری برگزار می ‌شود تا اتحادیه ‌های تخصصی فرش دستباف در سطح ملی و نماینده ذی‌نفعان جامعه فرش در آن حضور یابند.

وی در ادامه نیز گفت: راه‌ اندازی کارخانه نخ ‌ریسی و بازیافت فرش ‌های قدیمی در استان اردبیل که موجب ایجاد ارزش افزوده می ‌شود، کار بزرگ و بی ‌بدیلی به شمار می ‌رود؛ چرا که صنایع جانبی متعدد فرش چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

رافع اضافه کرد: چنان که مقام معظم رهبری فرموده ‌اند، فرش اقتصادی نوین برای جوامع بشری به ویژه ایران است و در دنیا، کشورهای توسعه یافته بر اساس صنایع کوچک حرکت می ‌کنند اما در ایران توجه به صنایع کوچک بسیار کم است که در این راستا انتظار می ‌رود نشست ‌های مرتبط با صنعت فرش و مشکلات موجود به صورت ماهانه در استان ‌ها برگزار شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up