• شناسه خبر : 48487
  • تاریخ انتشار : 02 اسفند 1399 - 01:50

ارتقای سلامت عمومی جامعه از ضروریات مهم در فعالیت های شهرداری است، در صورتیکه توسعه عمرانی در کنار سلامت مداری صورت گیرد و در این خصوص زیرساختهای مناسب در نظر گرفته شود، علاوه بر شهری زیبا، مردمانی تندرست خواهیم داشت.

شورابیل اردبیل

 

تلاش های تیم شهرداری اردبیل در سالهای اخیر جهت توسعه زیرساخت های شهری در استان اردبیل بخصوص توسعه مجتمع توریستی شورابیل بر کسی پوشیده نیست، شورابیل دریاچه‌ای در اردبیل است که در خیابان دانشگاه مسیر دانشگاه محقق اردبیلی، دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه پیام نور، نمایشگاه بین المللی و کتابخانه مرکزی اردبیل قراردارد.

این دریاچه یکی از جاذبه‌های طبیعی اردبیل می‌باشد که نتایج مطالعات زمین‌شناختی نشان می‌دهد که قدمت این دریاچه قدیمی‌تر از دریاچه ارومیه است. شورابیل تنها دریاچه طبیعی داخل شهری در ایران می‌باشد. این دریاچه در گذشته بسیار شور بوده است، ولی امروزه با افزودن آب شیرین، از شوری آن کاسته‌ شده به‌ طوری که نوعی ماهی قزل آلا در آن پرورش داده می‌شود و گستردگی آن به ۱۸۰ هکتار افزایش یافته است. این دریاچه دارای امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی بسیاری است که از آن جمله می‌توان به امکانات قایق رانی، پیست دو و میدانی، پیست دوچرخه سواری، مجتمع توریستی کوثر و هتل شورابیل، شهر بازی روباز و شهربازی سرپوشیده ی شهر خورشید اشاره‌ کرد. این دریاچه از مناطق شکار ممنوع استان اردبیل می‌باشد.

لطف اللهیان که از ابتدای شروع مسوولیت و فعالیت خود در پست شهردار اردبیل توسعه اجتماعی را سرلوحه اقدامات خود ذکر کرده است اظهار داشت: سرمایه‌گذاری در ارتقای نشاط اجتماعی و توسعه برنامه‌های فرهنگی به توسعه شهری می انجامد برای همین پروژه هایی که نشاط و توسعه اجتماعی را در شهر اردبیل تحت تاثیر مثبت قرار می دهند در اولویت قرار دارند.

وی در جلسه شورای عالی ورزش گفت: باتوجه به زیرساخت ها و دسترسی های دریاچه شورابیل، امکانات ورزشی در این منطقه نمونه گردشگری توسعه می یابد.

حمید لطف اللهیان با اشاره به اینکه ظرفیت تامین زیرساخت های ورزشی در منطقه نمونه گردشگری شورابیل وجود دارد، اظهار کرد: برای تامین سلامتی مردم استان و توسعه ورزش، در این منطقه ورزش های ساحلی توسعه می یابد.

شهردار اردبیل تصریح کرد: ایجاد اسکله قایقرانی و زمین های ورزش ساحلی مانند والیبال و فوتبال ساحلی، زمین اسکواش و زمین تیراندازی در مجتمع گردشگری شورابیل در اولویت قرار دارد.

در سال های گذشته مسوولان وقت وعده هایی را در مورد راه اندازی سایت ویژه دوچرخه سواری، پیست اسب سواری و احداث هتل پنج ستاره در این منطقه داده اند اما این وعده ها عملی نشده و به مطالبه عمومی شهروندان اردبیلی تبدیل شده بود.

ظرفیت گردشگری بزرگترین دریاچه داخل شهری کشور در شهر اردبیل در حالی مورد غفلت قرار گرفته بود که در مناطق دیگر با ایجاد دریاچه های مصنوعی برای جذب گردشگر اقدام کرده و تا حدود زیادی موفق نیز بوده اند.

با تلاش های شهرداری اردبیل امروزه دریاچه شورابیل به یک منطقه نمونه گردشگری تبدیل شده است، در سراسر اطراف این دریاچه زیبا، یک مسیر پیاده روی با چمن های مصنوعی احداث شده است که این پیست، طولانی ترین جاده سلامت در کشور می باشد، گفتنی است با جا افتادن فرهنگ پیاده روی، شاهد پیاده روی اقشار مختلف مردم اردبیل در حاشیه دریاچه شورابیل هستیم. همچنین امکان تردد با دوچرخه و خودروی شخصی در اطراف دریاچه، احداث پارک هایی مجهز، محل هایی برای اسکان مسافران، مسجد و دیگر امکانات رفاهی و تفریحی، موجبات جلب توجه گردشگران را فراهم کرده است.

در عصر تکنولوژی متاسفانه سبک زندگی مردم به سمت کم تحرکی سوق یافته است، به گفته افشین ملایی سفید دشتی، مدیر کل توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان در سال گذشته طبق پایش افراد بالای ۱۵ سال از سوی وزارت بهداشت و درمان مشخص شد که ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دچار بیماری فشار خون هستند.

شورابیل

پزشکان معتقدند فشار خون درمان قطعی ندارد و باید خود فرد مبتلا مدیریت و کنترل کند.۸۳ درصد مرگ و میر در کشور ناشی از بیماریهایی است که در اثر کم تحرکی اتفاق می افتد.

با توجه به رشد کهنسالی و نیز افزایش بیماریهایی مانند فشار خون، چاقی، چربی خون و دیابت به مدیرانی نیاز داریم که اهل تحول و ایده پردازی باشند و در کنار ساخت سازه های لوکس، از پرداختن به امکانات ورزشی نیز غافل نباشند، تا در کنار شهری زیبا و توریستی، مردمانی سالم و تندرست نیز داشته باشیم.

کارشناسان شهری معتقد هستند امروزه برای توسعه گردشگری یک منطقه فراهم کردن اقدامات و امکانات ابتدایی چون فضای سبز، نور و شهربازی کافی نیست بلکه باید با ابتکارات و ایده های نو نظر گردشگران را جلب کرد.

در صورتی که متولیان شهرسازی در طراحی پروژه ها قبل از هر موضوعی سلامت شهروندان را مورد توجه قرار دهند در دهه های آتی دچار بحران تندرستی در کشور نخواهیم بود.

محمد ۲۲ ساله و دانشجوی روانشناسی است، وی با اشاره به امکانات ورزشی مجتمع توریستی شورابیل اظهار داشت: “سه سال پیش ۱۰۵ کیلو وزن داشتم، تیر ماه سال ۹۷ به همراه مسافرانی که از شهرستان میهمان ما بودند به این مجتمع آمدیم، پس از آن هر روز برای استفاده از وسیله های ورزشی به این محل آمده بطور جدی ورزش را شروع کردم امکانات ورزشی این مجتمع در دل زیبایی بی نظیری که دارد اشتیاقم به ورزش را دوچندان کرد به طوریکه توانستم ۳۸ کیلو وزن کم کنم.”

اعظم موسوی ۳۷ ساله دیگر شهروند اردبیلی است که می گوید: ” ۲ سال است روزانه به طور مستمر یک دور اطراف شورابیل را پیاده روی می کنم، دیدن چشم انداز زیبای دریاچه و شکوه این مجتمع تفریحی در شرایط مختلف آب و هوایی مرا اینجا می کشاند و اشتیاقم به ورزش را بیشتر می کند.”

اگر پروژه‌های عمرانی تأثیری در روح و روان انسان داشته باشد قطعاً بازخورد این تأثیرات در زندگی شهری و شخصی شهروندان نیز نتایج مثبتی خواهد داشت و اگر بتوان در شهروندان روحیه‌ای خوب را ایجاد کرد قطعاً می‌توانیم به جامعه‌ای پویا و سالم دست پیدا کنیم.

گزارش:نگار معاضدی / برای اردبیلدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up