• شناسه خبر : 48489
  • تاریخ انتشار : 02 اسفند 1399 - 02:43

یادداشت: بهروز کامجو

حقوق شهروندی

واژه ای که در میان اکثر مردم شهر دهان به دهان می‌گردد ولی اثری ملموس از آن دیده نمی‌شود.

شهرنشینی و فرهنگ شهرنشینی چیزی نیست که بتوان آن را یک روزه و یا با گذراندن چند ساعت کلاس مجازی یا ورق زدن چند کتاب در مورد شهرهای توسعه یافته جهان به آن دست یافت.

این بر رمقی فرهنگ معضلی بزرگ است که گریبان همه ساکنین شهر را گرفته و به نوعی هیچکس خود را مقصر نمی داند و علت را از دیگری جویاست و از چشم سایر شهروندان می بیند، آیا تا کنون به روش زندگی خود و خانواده خود در شهر فکر کرده‌ایم؟ آیا برای ما سوال نشده که چرا مشکل را حل نمی کنیم و منتظر یک سازمان یا شخص هستیم تا از راه برسد و معجزه کند.

اکثر شهروندان با مشکلاتی مانند پارک خودرو در پیاده رو یا گذاشتن زباله در کنار ساختمان همسایه و یا پرتاب زباله از آپارتمان به سمت دیگر کوچه مواجه شدیم و مقصر را فقط آن یک نفر می دانیم اما در کل فرآیند ارتقا فرهنگ شهر نشینی به صورت دیگری رقم میخورد، از زمانی که ما در ساختمان و آپارتمان خود سکوت ساختمان را به نفع خود مصادره می‌کنیم تا زمانی که از خانه خارج و برای همدیگر برای خداحافظی و یا سلام بوق می‌زنیم، زباله از پنجره اتومبیل به خیابان پرت میکنیم قوانین راهنمایی رانندگی را رعایت نمی کنیم و اموال عمومی شهرداری را برای خود نمی دانیم ما دچار بی فرهنگی در شهر هستیم و جالب اینکه همه خواستار شهر سالم و با فرهنگیم.

باید کمی بیشتر به رفتارهایمان فکر کنیم ، در خصوص فرهنگ شهرنشینی مطالعه کنیم، بدانیم چون مالک یک خانه در شهر هستیم صرفاً با فرهنگ نیستیم، باید به اصول و قوانین احترام بگذاریم باید همدیگر را بهتر بشناسیم و بدانیم این شهر خانه ماست و قوانین و حقوق شهروندی آن باید اجرا شود و توسط یکایک ما هم باید اجرا شود.

در سالهای گذشته تلاشهای مجموعه شهرداری ذیل شعار شهر انسان محور تا حدود زیادی توانسته در ارتقا فرهنگ شهر نشینی موثر باشد اما بدون شک هیچ شهری در همه ابعاد توسعه نخواهد یافت مگر اینکه شهروندان توسعه یافته داشته باشد . همراه شدن شهروندان با برنامه ها و پروژه های شهرداری باعث خواهد شد توسعه شهر اردبیل شتاب دو چندانی بگیرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up