• شناسه خبر : 48501
  • تاریخ انتشار : 13 بهمن 1402 - 04:14

در سال‌های اخیر استفاده از لامپ‌های LED خیابانی و تغییر شکل آن‌ها توسط مقامات محلی به منظور مناسب‌سازی برای کاربری‌های مختلف، رشدتصاعدی داشته است چرا که فشارهای مالی وارد بر دولت‌های محلی در بخش تأمین نیروی روشنایی عمومی در کوچه‌ها و خیابان‌ها بسیار زیاد است.

چراغ نورپردازی

گروه مطالعات شهری شهرخوان:  تغییر لامپ‌های خیابانی از انواع سنتی به نمونه‌های LED فعلی، از آنجایی بسیار مورد توجه قرار گرفته است که با وجود فراهم آوردن نور بیشتر، میزان انرژی مصرفی را به نصف می‌رساند و علاوه بر این، با وجود امکان تعویض تجهیزات منقضی شده می‌توان قابلیت اطمینان آن‌ها را بهبود بخشید و هزینه‌های تعمیر و نگهداری مداوم از آن‌ها را کم کرد.

علاوه بر این، لامپ‌های LED بسیار تطابق‌پذیر است و می‌تواند با هر شکل و کاربری که مورد نیاز است سازگار شود. از سوی دیگر این لامپ‌ها بلافاصله پس از نصب فعال می‌شود. لامپ‌های LED همچنین در طیف گسترده‌ای از دماها و رنگ‌ها وجود دارد که امکان صرفه‌جویی بیشتری را فراهم می‌آورد.

با این حال و با توجه به اثرات جانبی این فن‌آوری بر انسان‌ها، گیاهان و جانوران، استفاده از آن‌ها در بعضی از موارد بسیار نامطلوب و مضر به نظر می‌رسد، ولی با هدف کاهش خطر در لامپ‌های LED خیابانی غشای نازکی مستقیم روی تراشه LED نصب شده است که نشان می‌دهد این منابع نوری هیچ‌گونه نقص فتوبیولوژیکی در انسان ایجاد نمی‌کند. علاوه بر این چنین تأثیری تنها در یک محدوده خاصی از طیف نور این لامپ‌ها رخ می‌دهد که با در نظر گرفتن استانداردهای لازم در این زمینه، امکان بروز خطر کاملا رفع می‌شود.

از آنجایی که آزمایش انجام گرفته تنها تابش نور را از بالا مورد بررسی قرار داده است و نیز تنها به بررسی لامپ‌های خیابانی پرداخته است و دیگر منابع روشنایی هم‌چون نور محیط‌های داخلی، مراکز تفریحی، امنیتی یا تجاری تحت بررسی آن قرار نداشته‌اند بنابراین نمی‌توان به نتایج حاصل از آن استناد کرد چرا که جمع‌آوری داده‌ها در این آزمایش ناقص و غیرقابل اطمینان است. علاوه بر این نور بسیاری از لامپ‌های LED خیابانی به سمت جلو ساطع می‌شود که با توجه به استانداردهای ارائه شده، این امر کم‌ترین خطر را به وجود می‌آورد.

با توجه به آن‌ها اکثر منابع نوری خیابانی هم‌چون نورهای آبی و UV در صورتی که با فاصله عادی از انسان نصب شود، بی‌خطر هستند. بدین ترتیب طراحی و برنامه‌ریزی دقیق ساختار مورد نیاز برای نصب این لامپ‌ها و دقت به تمامی جزئیات توسط مسئولان و طراحان بخش مربوطه می‌تواند از احتمال بروز هرگونه مشکل سلامتی یا خطر بکاهد.

بنابراین علی‌رغم تصور عموم از خطرات بیش از حد استفاده از این لامپ‌های کم‌مصرف، در صورت رعایت نکات ایمنی و به‌کارگیری استانداردهای تعیین شده، این فن‌آوری هیچ‌گونه ضرری را به جوامع و ساکنان آن تحمیل نخواهد کرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up