• شناسه خبر : 48640
  • تاریخ انتشار : 01 اسفند 1400 - 02:46

موضوعی که هسته مرکزی شهر اردبیل و مناطق و خیابان‌های پرتردد شهر را با مشکل اساسی روبه‌رو کرده تجمع وانت‌بارها و سد معبرهایی است که این روزها پررنگ‌تر به چشم‌ می‌خورد و آرامش مردم را برهم زده است.

میوه

گزارش: زهرا رضازاده


این روزها در حالی که استان اردبیل کم‌کم  حال و هوای عید به خود گرفته، توجه به زیباسازی شهری بیش از هر زمان اهمیت  پیدا می‌کند چرا که استانی همانند اردبیل که هر سال میزبان خیل عظیمی از گردشگران و مسافران است باید در این حوزه نیز مورد توجه ویژه و اساسی قرار بگیرد اما وانت‌بارها آرامش مردم را بر هم زده‌اند.

اما موضوعی که در هسته مرکزی شهر اردبیل و مناطق و خیابان‌های پرتردد شهر را با مشکل اساسی روبه‌رو کرده و نیازمند ساماندهی اساسی است، تجمع وانت‌بارها و سد معبرهایی است که این روزها هم پررنگ‌تر و بیشتر از گذشته به چشم‌ می‌خورد و با مخدوش کردن چهره شهری سبب نارضایتی شهروندان شده است.

این در حالی است که گاهی اوقات در طول سال تصمیماتی در ارتباط با ساماندهی وانت‌بارها اتخاذ می‌شود اما این مسئله همچنان به یک سریال بی‌پایان تبدیل شده البته در حالی شرایط غیرقابل قبول می‌شود که مغازه‌داران و میوه‌فروشان وانت‌هایی در خیابان جلوی مغازه خود نگه می‌دارند و مشکلات را پیچیده‌تر می‌کنند.

این که مشکل بیکاری و نداشتن شغل مناسب سبب بروز این مشکلات و ایجاد ترافیک در هسته مرکزی شهر شده منطقی است اما این که اشتغال برخی سبب نارضایتی برخی دیگر از شهروندان شود وضعیت را برای همه سخت می‌کند، در حالی که ابزاری به نام وانت و نیسان می‌تواند برای ایجاد اشتغال‌ با درآمد بسیار مناسب نقش حائز اهمیتی ایفا کند.

در حالی که در کلانشهری همانند اردبیل که دارای این همه ظرفیت و پتانسیل است، می‌توان به وفور شاهد اشتغال‌ تاکسی و وانت‌بار بود، نشان از لزوم حمایت همه‌ جانبه برای سامان بخشیدن به وانت‌بارها است تا هم چهره شهر را مخدوش نکنند هم شغل خود را حفظ کنند.

خریداران میوه از وانت‌بارها خودروی خود را وسط خیابان پارک می‌کنند

در این باره یکی از شهروندان اردبیلی با اظهار تأسف از شرایط کنونی اظهار داشت: متأسفانه در بسیاری از خیابان‌های شهر وانت‌بارهای میوه‌فروش متعددی سبب ایجاد ترافیک بسیار می‌شوند و خریداران هم برای خرید میوه با خودروی خود در وسط خیابان وسیله نقلیه را پارک کرده و به این ترافیک می‌افزایند.

وی ادامه داد: گاهی اوقات ترافیک آنقدر زیاد می‌شود که شاهد راهبندان در مناطقی همانند علی‌آباد هستیم و بدون شک در این زمینه اقدامات مناسبی انجام نیابد وضعیت بدتر هم خواهد شد و معضلات بیشتر دامن‌گیر شهروندان خواهد شد.

این شهروند می‌گوید: امیدواریم برای ساماندهی وضعیت وانت‌بارها و فراهم کردن شرایط مناسب برای بساط کردن آنان اقدامات خوبی انجا شود تا مشکلات آن‌ها بیش از این ادامه نیابد.

مجبور به میوه‌فروشی در نقاط مختلف شهر هستیم

یکی ازمیوه‌فروشان وانت‌بارهای سطح شهر نیز در این باره می‌گوید: به دلیل وضعیت نامناسب اقتصادی مجبور هستیم در نقاط مختلف شهر اقدام به میوه‌فروشی کنیم و اگر مکان و محل مناسبی برای ما در نظر بگیرند حتما بساط میوه‌فروشی خود را در آن قسمت انجام می‌دهیم.

وی ادامه می‌دهد: امیدواریم حمایت‌های لازم از میوه‌فروشان مبنای کار قرار گیرد و بیش از این در تنگنا و مشکلات قرار نگیریم البته این را هم قبول داریم که سد معبر و پارک وانت‌بارها در کنار خیابان‌ها سبب نارضایتی مردم می‌شود اما با این حال به این وضعیت تن داده‌ایم.

این میوه‌فروش می‌گوید: شرایط را میوه‌فروشانی سخت کرده‌اند که مغازه هم دارند و برای فروش میوه وانت هم در جلوی مغازه قرار می‌دهند و این موضوع سبب شده که ترافیک وانت‌بارها چندین برابر شود که امیدواریم در این زمینه ساماندهی‌های لازم و اتخاذ تصمیمات مناسب مبنای کار باشد.

وانت‌بارها هر چه سریع‌تر ساماندهی می‌شود

سید عبدالله طباطبایی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل نیز در این باره اظهار داشت: نیاز است برخورد جدی با وانت‌بارها و نیسان که در مناطق مختلف شهر سد معبر می‌کنند در دستور کار باشد چرا که درصدد هستیم وانت بارهای سطح شهر را ساماندهی کرده و مشکلات موجود در این زمینه را برطرف کنیم.

وی بیان کرد: رونق خرید و فروش در سطح بازار یک اولویت اساسی است که در این زمینه درصدد هستیم با کسانی که نسبت به راه‌اندازی بساط فروش میوه اقدام کرده‌اند برخورد کرده و نسبت به ساماندهی خودروها و بهبود فعالیت آنان اقدامات موثر و اساسی انجام دهیم.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل گفت: با توجه به این که سد معبر سبب افزایش ترافیک و نارضایتی شهروندان می‌شود نیاز است از فعالیت آنان در اماکن پرتردد و شلوغ جلوگیری شود چرا که از لحاظ سیمای شهری نیز این فعالیت‌ها سبب مخدوش شدن چهره شهر می‌شود.

طباطبایی ادامه داد: برخی مغازه‌داران هم از شرایط استفاده کرده و نسبت به نگهداشتن چندین وانت‌بار در جلوی مغازه اقدام کرده‌اند که این موضوع نیز تخلف محسوب می‌شود و درصدد هستیم برخورد جدی برای جلوگیری از شلوغی‌ها و تراکم فعالیت وانت‌بارها داشته باشیم.

وی اظهار کرد: برخورد با اخلالگران نظم و امنیت عمومی بدون هیچ اغماض و چشم‌پوشی انجام می‌شود و هیچ کوتاهی و اغماضی در این ارتباط در کار نخواهد بود چرا که به هم‌ریختگی و هرج و مرج در شأن مردم دارالارشاد اردبیل نیست و نیاز است در این زمینه تمام سعی و تلاش خود را به کارگیریم.

فروش میوه با وانت توسط مغازه‌داران تخلف است

حسن شاهی معاون دادستان اردبیل نیز با اشاره به نارضایتی شهروندان از وانت بار‌های میوه فروشی و اختلال در تردد آنها اظهار داشت: انتظار ما از پلیس راهور و شهرداری این است که نسبت به ساماندهی دستفروش‌ها و وانت‌بارها تمهیدات لازم را به کار بگیرند و در مکان‌های بلامانع اقدام به میوه‌فروشی کنند.

وی ضمن هشدار به میوه‌فروشانی که وانت خود را در جلوی مغازه نگه‌ می‌دارند گفت: کسب سود بیشتر یکی از دلایل اصلی است که میوه‌فروشان نسبت به انجام آن اقدام می‌کنند که در این زمینه تذکرات و هشدارهای لازم را به مغازه‌داران می‌دهیم چرا که این اقدام جرم و تخلف محسوب می‌شود.

امیدواریم مسئولان ذی‌ربط و دستگاه‌های مربوطه هر چه سریع‌تر در راستای ساماندهی وانت‌بارها تصمیمات لازم و اساسی را اتخاذ کرده و برای حمایت از حفظ اشتغال این قشر گام‌های لازم و مهم را بردارند و از طرفی دیگر رضایت شهروندان را نیز در نظر بگیرند که به خاطر مشکلات روزمره زندگی نیاز به آرامش دارند.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up