• شناسه خبر : 49241
  • تاریخ انتشار : 15 اسفند 1399 - 04:09

۱۵ اسفند در ایران روز درختکاری است. در این روز دولت مردم را به کاشتن درخت تشویق می کند در این گزارش به گرامیداشت روز درختکاری در سراسر جهان می پردازیم.

درختکاری

به گزارش شهرخوان، سراسر جهان و دیگر کشورها نیز روزی به نام درختکاری دارند و بسته به شرایط آب و هوایی شان معمولا در یکی از روزهای پایانی زمستان یا روزهای نخست بهار برگزار می شود. در این روز مردم به منظور احترام به درخت و طبیعت، نهال های متعددی می کارند.

روز درختکاری اولین بار به وسیله شهرداری به نام «ماندونه دو» در اسپانیا در سال ۱۵۹۴ پیشنهاد شد که در آن روز طی مراسم و جشنی، مردم به درختکاری مشغول شدند، اما این رسم پس از مدتی از رونق افتاد تا این که در سال ۱۸۰۵، دوباره رسم درختکاری در اسپانیا احیا شد. همچنین سال ۱۸۵۴ در نبراسکا، ایالات متحده آمریکا، مهاجران بسیاری به این منطقه وارد شدند که میان آنها فردی به نام استرلینگ مورتون از دیترویت نیز بود. او و همسرش عاشق طبیعت بودند و به محض این که خانه ای در نبراسکا برای خانواده خود ساختند، اطراف آن را پر از درخت و بوته و گل کردند. مورتون یک روزنامه نگار بود و در روزنامه خود شروع به اطلاع رسانی در زمینه کشاورزی و تشویق مردم به درختکاری کرد. در ضمن او توانست توجه سازمان های مدنی را به گل و گیاه و اهمیت آنها جلب کند. او بعدها که وزیرکشاورزی در نبراسکا شد، چهارم ژانویه ۱۸۷۲ را به منظور درختکاری تعطیل اعلام کرد و سپس دهم آوریل ۱۸۷۲، به نام روز درختکاری نامیده شد. بعدها کشورهای سراسر دنیا، یک روز در سال را به درختکاری اختصاص دادند و در آن روز در سراسر کشور، به کاشت درخت مشغول می شوند.

تشویق مردم به درختکاری

اسپانیا

مسئولان این کشور در روز درختکاری مردم را از فواید وجود درخت در تمام جنبه های زندگی انسان آگاه و آنها را تشویق می کنند که به محیط زیست طبیعی زندگی شان اهمیت بدهند. این حس توجه و اهمیت را نیز از مدارس در دل و فکر کودکان قرار می دهند. دانش آموزان در روز درختکاری به همراه بزرگ ترهای خود در باغچه خانه یا حیاط مدرسه شان، درخت می کارند.

ایالات متحده

در این کشور با تاسیس بنیاد درختکاری، برنامه های متعددی برای تشویق مردم و همچنین بالابردن آگاهی آنها ترتیب داده شده است. یکی از این برنامه ها «اردوی درخت» است. ۲۳۷ دانشکده و دانشگاه برای دانش آموزان و دانشجویان، اردوهایی برای روز درختکاری برگزار می کنند و در این روز علاوه بر فراهم کردن فضایی از تفریح و شادمانی برای جوانان، آنها را از فواید درختکاری آگاه می کنند. «درخت های موثر در صرفه جویی انرژی» نیز برنامه دیگر این بنیاد است. در این برنامه با استفاده از نرم افزارهای آنلاین و همچنین تصویربرداری ماهواره ای، مردم می توانند نقشه باغچه شان را برای کارشناسان بفرستند و آنها با توصیه مکان مناسب کاشت درخت در باغچه مورد نظر، به صاحبخانه ها در کاهش مصرف انرژی کمک می کنند.

بریتانیا

اولین کمپین درختکاری در بریتانیا سال ۱۹۶۳ آغاز به کار کرد و از همان زمان تاکنون، روزی برای درختکاری در این کشور وجود دارد. در این روز گروه های مختلفی وارد رقابت درختکاری در شهرها و روستاهای مختلف می شوند. در این رقابت ها باید سه مقوله «بهترین کاشت، احساس مسئولیت در قبال محیط زیست و همکاری افراد جامعه» در نظر گرفته شود. هرساله افراد بسیاری وارد این رقابت شده و در پایان تقریبا ۸۰ گروه به عنوان برنده اعلام می شوند. حتی در این روز مسابقه شعرخوانی روز درختکاری نیز برگزار می شود.

چین

سال ۱۹۸۱، کشور چین نیز تصمیم گرفت، روزی را به نام درختکاری تعیین کند و به موجب آن افراد از ۱۱ تا ۶۰ساله که توانایی انجام کاشت درخت را داشتند، تشویق به کاشت سالانه سه تا پنج درخت در کشور شدند. این افراد می توانستند هرکاری که مربوط به کاشت درخت، از جمله کاشتن یا رسیدگی به آن بود را انجام دهند. امروزه تمام این کارها در روز درختکاری انجام می شود و البته سایت ها و کارشناسان مختلفی مردم را در انجام این کار راهنمایی و آنها را از فواید درخت آگاه می کنند.

هند

ون ماهوستاو، نام جشنواره کاشت درخت در هندوستان است و این جشن یک هفته ادامه دارد. در طول این مراسم در کنار انواع برنامه های تفریحی و نواختن موسیقی های شاد، میلیون ها درخت کاشته می شود. این جشن از سال ۱۹۵۰ به وسیله وزیر کشاورزی آن زمان به مردم معرفی شد و از آن سال تاکنون هرسال برگزار می شود. در این هفته مردم سراسر هند در کاشت انواع درختان مناسب مناطق خود، همکاری می کنند و لحظات شادی را کنار یکدیگر می گذرانند.

جمهوری مقدونیه

بخشی از جنگل های این کشور در سال ۲۰۰۷ دچار حریق فاجعه باری شد و پس از آن در سال ۲۰۰۸، برای جبران این اتفاق، کمپین بازسازی جنگل با نام «تامین آینده با کاشت درخت» به راه افتاد. در این کمپین بیش از ۱۵۰ هزار نفر از مردم داوطلب مقدونیه، تنها در یک روز دو میلیون درخت (به نشانه هر درخت برای یک شهروند) کاشتند. چند ماه بعد شش میلیون درخت دیگر و سال بعد (۲۰۰۹) نیز ۵/۱۲ میلیون درخت دیگر کاشته شد. این سنت کاشت درخت تاکنون ادامه دارد و مردم هر سال در روز درختکاری بسیار مسئولانه درخت های متعددی می کارند.

آفریقای جنوبی

روز درختکاری اولین بار سال ۱۹۸۳ در آفریقای جنوبی برگزار شد. در این کشور برنامه های مختلفی برای آموزش مردم نسبت به فواید درخت و درختکاری وجود دارد. مردم در این برنامه ها آموخته اند که درخت می تواند در ساختمان سازی، تولید غذا و میوه، داروسازی و در نهایت داشتن محیط زیست سالم و زیبا، اثر بسیار زیادی داشته باشد و نقش مهمی در سلامت و رفاه عمومی جوامع ایفا کند. هرسال در این کشور به مدت یک هفته، برنامه درختکاری برگزار می شود و در این برنامه، مدارس، صاحبان مشاغل و سازمان های مختلف شرکت کرده و با برنامه هایی که ترتیب می دهند، بقیه افراد جامعه را به کاشتن نهال در محیط زیست خود تشویق می کنند.

جایزه جی.استرلینگ مورتون

این جایزه به افرادی تعلق می گیرد که تاثیر بسزایی در حفظ محیط زیست داشته و با کاشت درخت و مراقبت از آنها به بهبود شرایط محیط زیست کمک کرده اند. برنده این جایزه، باید توانایی کاشت درخت، مراقبت، آموزش، تحقیق، سازماندهی و تشویق دیگران را به حفظ جنگل ها و مراقبت از محیط زیست در طول زندگی خود داشته باشد.

استرالیا

روز درختکاری در استرالیا، ۲۰ ژوئن برگزار می شود. اولین بار در این کشور، سال ۱۸۸۹ روزی به نام روز درختکاری در نظر گرفته شد و البته مسئولان جنوب این کشور که بشدت نگران وضعیت زیست محیطی این قاره که به سرعت در حال از دست دادن پوشش گیاهی خود بود شده بودند، به فکر جبران این خسارت و همچنین سبز کردن هر چه بیشتر محیط زیست افتادند. فعالان محیط زیست دست به کار شدند و سرانجام روزی به نام درختکاری اعلام شد. در این روز، کوچک و بزرگ، از مقامات گرفته تا مردم عادی به درختکاری مشغول می شوند. از آنجا که حفاظت از محیط زیست مساله ای بسیار مهم در استرالیاست، هر ایالت از این کشور نیز روز خاصی برای درختکاری در نظر گرفته است. علاوه بر آنها روز درخت ملی (۲۹جولای) و روز درخت مدرسه (۲۷جولای) نیز در استرالیا وجود دارد. در روز درخت مدرسه تمام مدارس و کودکستان های این کشور، فعالیت های درختکاری انجام می دهند و به این وسیله کودکان می آموزند برای محیط زیست خود ارزش قائل شوند.

برزیل

۲۱ سپتامبر، روز درختکاری در برزیل است. جنگل های بارانی آمازون که به ریه های دنیا معروف است، ۶۰ درصد بخش شمالی برزیل را به خود اختصاص داده است و درواقع می توان گفت نیمی از جنگل های باران زای استوایی دنیا در برزیل قرار دارد. به همین دلیل این کشور خود را بشدت مسئول حفاظت از این گنج محیط زیست طبیعی می داند و این احساس مسئولیت در تک تک افراد این جامعه وجود دارد. آنها روز درختکاری را به کاشت درختانی اختصاص می دهند که در خطر نابودی و انقراض قرار دارند. در ضمن اگر کسی توانایی کاشت درخت نداشته باشد، می تواند با توجه به روش های محافظت از فضای سبز، محیط طبیعی زندگی خود را حفظ کرده و در سبز نگهداشتن کشور سهم بسزایی داشته باشد. در روز درختکاری، دانش آموزان بیش از هر کس دیگر تشویق به کاشت نهال می شوند. با این روش، دولت قصد دارد آنها از همان کودکی مراقبت از محیط زیست را خوب درک کنند.

کره

روز درختکاری در کره شمالی، دوم مارس است و مردم سراسر کشور به درختکاری می پردازند. در این روز مردم کشور علاوه بر در نظر گرفتن ارزش های فرهنگی سنتی آسیایی شان، به ایدئولوژی مسلط کمونیستی نیز توجه می کنند. روز درختکاری در کره جنوبی نیز پنجم آوریل است و البته از سال ۲۰۰۵ تاکنون به تعطیلات عمومی این کشور تبدیل شده است. در این روز تمام مردم و خانواده ها به کاشت نهال های درختان مختلف مشغول می شوند و در عین حال روز شادی را کنار هم می گذرانند.

هلند

از زمان برگزاری کنفرانس و جشنواره جهانی درختان از سوی سازمان غذا و کشاورزی هلند و همچنین قطعنامه سازمان ملل در سال ۱۹۵۴، جشنواره جهانی درختان هر ساله برگزار می شد و تمام افراد محلی در این برنامه شرکت می کرد. این کنفرانس توجه ها را به زیبایی، ارزش های فیزیکی و اقتصادی درختان جلب کرد و سپس در سال۱۹۵۷، روزی به نام درختکاری نامگذاری کرد. هر سال در سومین چهارشنبه از مارس، سه چهارم دانش آموزان هلندی و همچنین مردم و مشاهیر هلندی، شروع به درختکاری می کنند. البته برخی از شهرها، ۲۱ سپتامبر به درختکاری مشغول می شوند.

فیلیپین

از سال ۱۹۴۷ در فیلیپین، ۲۵ ژوئن به روز درختکاری اختصاص یافت. در این روز درسراسر کشور مردم به کاشت درخت های معمولی و همچنین تزئینی می پردازند. در این روز بیشتر آژانس های دولتی از جمله اداره های دولتی، مدارس، گروه های جامعه مدنی و همچنین بخش خصوصی و شهروندان در تمام فعالیت های مربوط به درختکاری شرکت می کنند.

درختکاری و روز امپراتوری

روز درختکاری به وسیله سر جورج دبلیو، وزیر آموزش و پرورش در اونتاریو کانادا ایجاد شد. او دو روز به نام های روز درختکاری و روز امپراتوری ایجاد کرد. در روز درختکاری به کودکان سراسر کشور یاد می داد که محیط زیست خود را بخوبی حفظ کنند و محل تحصیل شان را زیبا و جذاب نگه دارند. به این ترتیب که دانش آموزان در روز درختکاری تشویق به کاشت درخت، گل و گیاهان مختلف می شدند. روز امپراتوری نیز به منظور حفظ وطن پرستی دانش آموزان تعیین شد که این حس وطن پرستی، توجه کودکان را به پشتیبانی از محیط زیست و دیگر مسائل کشورشان جلب می کرد. در این کشور هفته جنگل ملی از آخرین جمعه آوریل تا اولین یکشنبه ماه می برگزار می شود. آخرین چهارشنبه سپتامبر به روز درخت افرا اختصاص دارد و در پنجشنبه هفته جنگل ملی، در سراسر کشور درختکاری می شود. در این روز تمام دانش آموزان مدرسه یک نهال دریافت می کنند و آن را در باغچه خانه شان می کارند.

تاریخچه روز درختکاری در جهان

بنابر تاریخ، اولین بار کشوری که روزی را برای درختکاری اعلام کرد، اسپانیا بود که توسط شهردار روستایی به نام «ماندونه دو» پیشنهاد شد. شهردار این روستا سال ۱۵۹۴، جشن درختکاری به راه انداخت و مردم را به کاشت درخت، عمدتا درخت لیموترش و شاه بلوط تشویق کرد. این رسم پس از مدتی فراموش شد، اما بعدها در سال ۱۸۰۵، دوباره اولین روز درختکاری در این کشور اعلام و این سنت قدیمی احیا شد.

حدود ۷۰ سال بعد در ۱۸۷۲، شهردار شهر نبراسکا در آمریکا نیز برای اولین بار روزی را برای درختکاری تعیین کرد. در آن سال به منظور تشویق مردم، حدود یک میلیون درخت فقط در یک روز (روز درختکاری) در نبراسکا کاشته شد. سپس فردی از کانکتیکات مسئول جهانی کردن روز درختکاری شد و در اولین سفر خود به ژاپن در سال ۱۸۸۳، پیام حامیان طبیعت نبراسکا را به ژاپن برد و آنها را به تعیین یک روز به نام درختکاری تشویق کرد. بعدها ایالات متحده با تاسیس بنیاد درختکاری، کشورهایی مانند استرالیا، کانادا و کل اروپا را نیز به اختصاص دادن روزی برای درختکاری تشویق کرد.

مترجم: نادیا زکالوند
منبع: livinglanguage.com


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up