• شناسه خبر : 49316
  • تاریخ انتشار : 17 اسفند 1399 - 02:48

آیا تا به حال وقت کافی برای گشت و گذار در تهران در نظر گرفته اید؟ آیا از وجود چندین کاخ زیبا و دیدنی در این شهر اطلاع دارید؟ آیا می دانید کاخ های نیاروان، سعد آباد و گلستان در شهر تهران ساخته شده اند و به خاطر وسعت و عظمت زیادی که دارند بازدید از آنها به یک روز کامل زمان نیاز دارد؟

آیا تا به حال وقت کافی برای گشت و گذار در تهران در نظر گرفته اید؟ یا از جاهای دیدنی تهران بازدید کرده اید ؟آیا از وجود چندین کاخ زیبا و دیدنی در این شهر اطلاع دارید؟ آیا می دانید کاخ های نیاروان، سعد آباد و گلستان در شهر تهران ساخته شده اند و به خاطر وسعت و عظمت زیادی که دارند بازدید از آنها به یک روز کامل زمان نیاز دارد؟

کسانی که با معماری بناهای قدیمی و آشنایی معتقدند که میلی متر به میلی متر این کاخ ها را باید با دقت فراوان نظاره کرد و هیچ جایی را از دست نداد. ما نیز قصد داریم در سفری کوتاه و در قالب کلمات شما را با خود همراه کرده و به این کاخ ها سفر کنیم.

tcjl 1

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران در مجموعه باغ نیاوران، در میدان نیاوران شهر تهران، پایتخت کشورمان ایران جا خوش کرده است. این باغ مساحتی در حدود ۱۱ هکتار داشته و در زمان محمدرضا شاه پهلوی به عنوان اقامتگاه تابستانه وی مورد استفاده قرار می گرفته است.

اگر از شما در مورد یکی از شاخص ترین و زیباترین بناهای موجود در تهران سوال کردند، نام این کاخ می تواند یکی از  جواب های احتمالی شما در پاسخ به این سوال باشد.

کاخ نیاوران که در شمال شرق این باغ قرار دارد، به سفارش و دستور محمدرضا شاه پلهوری در سال ۱۳۳۷ ساخته  و احداث آن نیز دو سال به طول انجامید. این کاخ در دو طبقه و نیم و در وسعتی برابر ۹۰۰۰ متر مربع ساخته شده است.

استادان چیره دستی هم چون محسن فروغی کار طراحی کاخ، استاد عبداللهی کارهای گچ بری، استاد علی اصغر آینه کاری و ابراهیم کاظم پور کاشی کاری های نمای خارجی این بنا را انجام دادند.

حضور هر یک از این هنرمندان یکی از عواملی است که باعث شده این کاخ، زیبایی خود را تا به امروز حفظ کند و به عنوان یک موزه در معرض دید عموم قرار داده شود. کتابخانه، موزه جهان نما، موزه حوضخانه ها، باغ کتیبه ها و غیره از جمله بناهایی هستند که در این کاخ می توانید آنها را مشاهده کنید.

m5jd 2

کاخ سعد آباد

کاخ سعدآباد در مجموعه فرهنگی و تاریخی سعد آباد، در منطقه دربند و دامنه های البرز قرار گرفته و وسعتی حدود ۳۰۰ هکتار را به خود اختصاص داده است. درختان، چشمه سارها، قنات ها، باغ ها و چندین گلخانه ۱۸۰ هکتار از این مساحت را اشغال کرده و باعث زیبایی دو چندان مجموعه سعد آباد شده است. مورد دیگری که باعث زیبایی بی حد و حصر و بی بدیل این کاخ شده است، جاری شدن یک رودخانه به نام رودخانه جعفرآباد از وسط کاخ سعد آباد است.

این کاخ چندین دوره تاریخی را پشت سر گذاشته و امروزه همچنان پایدار در خدمت کسانی است که دوست دارند از این کاخ و فضای اطراف آن دیدن کنند. آب و هوای مطبوع و دل انگیز مجموعه سعد آباد باعث شده بود پادشاهان سلسله های قاجار و پهلوی این محل را به عنوان اقامتگاه ییلاقی خود انتخاب کنند.

کاخ احمد شاهی، کاخ شهوند، کاخ سفید، کاخ اسود، کاخ شمس و چندین کاخ دیگر که اقوام نزدیک به شاه در آنها اقامت داشتند از جمله بناهایی هستند که در این مجموعه وجود دارند و شما با رفتن به مجموعه سعد آباد می توانید از آنها نیز دیدن کنید.

کاخ اختصاصی سعد آباد نیز در این مجموعه قرار داشته و متاسفانه امکان اینکه عموم مردم از آن بازدید کنند وجود ندارد. این کاخ در اختیار نهاد ریاست جمهوری قرار گرفته است.

us85 3

کاخ گلستان

از جمله آثاری که در فهرست میراث یونسکو ثبت شده است، کاخ گلستان است. این کاخ زیبایی هایی بسیاری دارد و به خوبی می توان فرهنگ، تاریخ، هنر و زیبایی را در آن به نظاره ایستاد. کتابخانه، مرکز اسناد تصویری، تالار الماس، ایوان تخت مرمر و عمارت بادگیر تنها بخش هایی است که با رفتن به کاخ گلستان می توان مشاهده کرد.

rkg 44

این کاخ با داشتن مساحتی حدود ۴٫۵ هکتار به حکومت رسیدن پادشاهانی همچون آقا محمدخان قاجار، فتحعلی شاه قاجار، ناصر الدین شاه، مظفرالدین شاه و احمد شاه قاجار را به چشم خود دیده است.

اسناد و مدارک موجود، ساخت این کاخ را به دوران قبل از شاه عباس صفوی نسبت می دهند، اما موردی که باعث شهرت و افزایش توجه به این کاخ شد، تاج گذاری محمد خان قاجار در سال ۱۲۱۰ هجری قمری بود. تاج گذاری ناصر الدین شاه قاجار و مسافرت او به اروپا از جمله دلایلی بود که باعث شد این کاخ تحت تاثیر معماری غربی قرار گیرد و به شکلی کاملا متفاوت ساخته شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up