• شناسه خبر : 50392
  • تاریخ انتشار : 08 اسفند 1401 - 11:44

عضو شورای شهر اردبیل گفت: با بررسی طرح انتخاب شهروند نمونه ارائه الگوها و معیارها در این زمینه شهروند نمونه در اردبیل انتخاب و معرفی می‌شود.

معیارهای شهروند نمونه تدوین شده استبه گزارش شهرخوان، حبیب فتحی در جلسه شورای سیاست‌گذاری انتخاب “شهروند نمونه” اظهار کرد: تدوین لایحه انتخاب شهروند نمونه با هدف بررسی، معرفی و تجلیل از شهروندانی که رفتارهای اجتماعی آنها می‌تواند به عنوان الگوی رفتاری برای سایر شهروندان معرفی شود، تدوین و به تصویب اعضای شورای شهر رسید.

وی تصریح کرد: در این طرح که با رویکرد تقویت عرصه مدیریت شهری و حل مشکلات در این حوزه و همچنین مشارکت دادن شهروندان در اعتلای ارزش‌های مرتبط با کیفیت زندگی شهروندان است، کارها و برنامه‌ریزی‌ها انجام می شود.

️حبیب فتحی اظهار کرد: انتخاب شهروندان نمونه از اقدامات لازم و شایسته شهرداری اردبیل است و قطعا باید در انتخاب شهروندان نمونه نهایت دقت و تحقیق انجام شود.

️وی بیان کرد: شاخص‌های تعیین شده برای انتخاب شهروندان نمونه باید در گزینش شهروندان نمونه لحاظ شده و با نهایت دقت و شایسته‌سالاری انتخاب شهروند نمونه انجام شود.

این عضو شورای شهر اردبیل گفت:‌ از جمله این رویکردها می‌توان به عدالت اجتماعی، مشارکت مردمی، شهروند محوری، مدیریت غیرمتمرکز و پاسخگو، اعتقاد باورهای عمومی شهروندان و ارزش‌های اجتماعی طرح‌های شهری اشاره کرد.

فتحی افزود: هر چند در کشور ما مفهوم شهروندمحوری و جلب مشارکت مردم در امور مرتبط با مدیریت شهری موضوعی جدید است اما شورای شهر و شهرداری اردبیل تلاش می‌کند تا بر مبنای توجه به برنامه‌هایی در این راستا و جلب مشارکت شهروندان و همچنین تقویت سازمان‌های محلی پایه‌گذار یک حرکت مؤثر در انتخاب شهروند نمونه انجام دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: شهروندانی که بتوانند در نقش‌های مشارکتی مدیریت شهری، انجام‌دهنده مسئولیت باشند قطعا از این ظرفیت می‌توان در پیشرفت و تعالی اهداف توسعه شهری استفاده کرد.

عضو شورای شهر اردبیل اضافه کرد: در کنار ایجاد علاقه در بین شهروندان برای مشارکت در امور مرتبط به شهر و شناسایی، بامعرفی و الگوسازی می‌توان به صورت کلی شهروندان اخلاق‌مدار، مردم‌مدار، مشارکت‌جو، کوشا و مسئولیت‌پذیر را که از سرمایه‌های فرهنگی، اجتماعی و انسانی هر جامعه محسوب می‌شوند در این فرآیند نام برد.

وی بیان کرد: شهرداری اردبیل با محوریت سازمان فرهنگی، ورزشی و در راستای ارج نهادن به شهروندانی که وجود و حضورشان افتخارات فراوانی را در جامعه به دنبال دارد و تجلیل از آنها، برنامه طرح انتخاب شهروند نمونه را در اولویت قرار داده است.

حبیب فتحی اهداف این اقدام شورا و شهرداری را شناسایی، معرفی و تشویق شهروندان در حوزه‌های مختلف، تشویق شهروندان به تلاش در ارتقا شاخص‌های فرهنگ شهروندی، الگوسازی از شهروندان برگزیده، بسترسازی برای ارتقا آموزش‌های شهروندی و ایجاد بانک اطلاعاتی از نخبگان و تلاش برای تبدیل طرح به رویدادهای فرهنگی و اجتماعی اعلام کرد.

وی ادامه داد: ارزیابی شهروندان و تطبیق آن با ارزش‌های فرهنگ شهروندی بسیار امر مؤثر است و به طور کلی در این طرح شهروندان نمونه براساس شاخص‌های تعیین شده، انتخاب و معرفی می‌شوند.

فتحی به سه شاخص معرفی شده برای انتخاب شهروند نمونه اشاره کرد و گفت: در سه فعالیت مدیریت شهری، اجتماعی غیرشغلی و مرتبط با شغل فعالیت‌های شهروندان مورد بررسی و رصد قرار می‌گیرد که در هر یک از این شاخص‌ها عناوین و آیتم‌های مشخص شده تاافراد با کسب امتیاز مورد نظر درپروسه انتخاب شهروند نمونه قرار گیرند.

عضو شورای شهر اردبیل ارکان طرح انتخاب شهروند نمونه را شورای سیاست‌گذاری و کمیته‌های داوری و اجرایی اعلام کرد و افزود: امیدواریم هر سال براساس این شاخص‌ها شهروند نمونه انتخاب و معرفی شده تا تجلیل از آنها به انجام برسد.

حبیب فتحیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up