طبق آمارهای اعلام شده از علوم پزشکی استان از زمان آغاز پیک چهارم درسطح استان شمار مبتلایان روز به روز در حال افزایش است و استان روبه وضعیت حاد کرونایی می رود.

بیمار کرونا
گزارش نسرین آذرکیش
از زمان شیوع کرونا تاکنون مسئولان به اعمال محدودیت‌ هایی متفاوتی برای گذر از شرایط بغرنج کرونا اقدام کرده‌ اند که باعث کاهش این بیماری در استان قبل از عید شده بود اما در زمان تعطیلات عید نوروز با پذیرش میهمانان از مناطق مختلف باز هم آمار مبتلایان در سطح استان افزایشی شده است به گونه ای که بیمارستان ‌های صحرایی در سطح استان برپا شده و مدارس نیز در اختیار علوم پزشکی برای رسیدگی به بیماران قرار گرفته است.
اکنون با روند صعودی بیماری در استان مسئولان به فکر اعمال محدودیت و تعطیلی اصناف و اماکن گردشگری افتاده ‌اند تدابیری که هر چند به کاهش تجمعات مردم منجر شده‌ اما با توجه به آمار افزایشی مبتلایان نشان می ‌دهد که راهکارها و برنامه ‌ها‌ آن‌ گونه که باید در کنترل این بیماری موفقیت ‌آمیز نبوده‌ است.
طبق آمارهای اعلام شده و گفته ‌های مسئولان عدم رعایت پروتکل ‌ها باعث بوجود آمدن پیک چهارم در سطح استان شده است اما با توجه به آمارهای قبل عید می توان به راحتی به این موضوع پی برد که اگر مسئولان در اعمال محدودیت ‌های عید کوتاهی نمی ‌کردند و از ورود مسافران به شهر ممانعت می ‌کردند این  روزها شاهد افزایش بیش ‌از پیش آمار بیماری کرونا در استان نبودیم.
اوضاع کرونا در هیچ شهرستانی مساعد نیست 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به اینکه تعداد مراجعه بیماران سرپایی به بیمارستان ‌ها با شیب تندی در حال افزایش است اظهار داشت:  اوضاع کرونا در هیچ شهرستانی مساعد نیست و شمار بستری همزمان افراد مبتلا به کرونا در این استان بیش از چهار برابر شده و رکوردهای جدیدی به ثبت رسیده است.
حبیب ‌زاده با بیان اینکه  آمار مراجعه بیماران تنفسی و مشکوک به کرونا شدت گرفته، افزود: ۵۰ درصد تخت‌ های بیمارستانی استان  به بستری بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته است و پرسنل بهداشت و درمان در حالت آماده باش کامل و بدون استراحت در حال خدمات‌ رسانی به بیماران هستند.
وی با بیان اینکه برای کنترل اوضاع نیازمند همکاری جدی مردم و مسئولان در اجرایی شدن مصوبات ستاد کرونا در سطح استان و اعمال محدودیت ‌ها است گفت:  از مردم خواهشمندیم بیماری کرونا را جدی بگیرند، شیوه‌ نامه ‌های بهداشتی را رعایت و از برگزاری دورهمی ‌های خانوادگی و حضور در سطح شهر جدا خودداری کنند.
 مدارس در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفت 
فرماندار اردبیل نیز در این باره در جمع خبرنگاران با بیان اینکه به دلیل شرایط سخت کرونا و تکمیل شدن ظرفیت ‌های بیمارستان ‌ها مدارس اردبیل برای خدمات دهی به بیماران کرونایی آماده شد گفت:  علاوه بر راه‌ اندازی بیمارستان صحرایی یکی از مدارس اردبیل به تجهیزات و ۱۵ تخت مجهز شد و در صورت نیاز به بیماران کرونایی خدمات ارائه خواهد کرد
امامی ‌یگانه وضعیت کرونا را در شهرستان اردبیل نگران کننده عنوان کرد و گفت: برای پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا و به منظور جلوگیری از تجمعات و هر گونه ازدحام و عادی انگاری شرایط فعلی این بیماری، مسیرهای ورودی شورابیل با همکاری پلیس راهور و شهرداری مسدود شد.
وی با اشاره به اینکه اگر مردم دستورالعمل‌ های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نکنند وضعیت سخت ‌تر خواهد شد، افزود: پیام این محدودیت ‌ها علاوه بر کاهش تجمعات، هشدار برای هر گونه خطرات ناشی از شیوع ویروس کرونا برای عموم شهروندان و حضور در اماکن عمومی فقط برای انجام امور ضروری است.
بر اساس گزارشات دریافتی ظرفیت تخت ‌های بسیاری از بیمارستان‌ های استان تکمیل شده و این روزها مردم تقاص بی ‌تدبیری ‌های مسئولان را با ورود استان به وضعیت حاد کرونایی می ‌پردازند.
اما برای گذر از این وضعیت تلاش و همکاری مردم نیاز است تا بتوانیم دوباره به وضعیت عادی بازگردیم که امیدواریم مردم  پروتکل ‌های بهداشتی را رعایت کنند و با رعایت محدودیت ‌های کرونایی کمک حال مدافعان سلامت در این روزهای سخت و طاقت ‌فرسا باشند.

  پرینت

https://shahrkhan.ir/50572