زهرا قدیمی زمانی خود را بانوی اول شهر مطرح کرد که با اخذ بیش از ۳۲ هزار رای در دوره پنجم شورای شهر، وارد پارلمان محلی اردبیل شد.

زهرا قدیمی زمانی خود را بانوی اول شهر مطرح کرد که با اخذ بیش از ۳۲ هزار رای در دوره پنجم شورای شهر، وارد پارلمان محلی اردبیل شد.

در آن زمان برخی انتقادها از جمله استفاده از زیبایی چهره مطرح شد

منتخب اول مردم در دوره قبلی انتخابات شورای شهر و استاد دانشگاههای اردبیل بدور از حواشی فعالیت های انتخاباتی خود را با انسجام بیشتری پیگیری می‌کند علیرغم شانتاژهای رسانه های برخی کانال ها زهرا قدیمی علاوه بر حفظ پایگاه رای خود در انتخابات پیش رو به احتمال فراوان از حمایت نائب رئیس مجلس نیز برخوردار خواهد بود.

زهرا قدیمی در آستانه چهارمین سال حضور در پارلمان محلی، جسارت آن را داشته است که برای دومین بار، شانس خود را برای انتخابی دوباره بیازماید و وجهه خود را در معرض رای و نظر شهروندان قرار دهد.

وی که چهار سال پیش در نخستین حضور انتخاباتی توانست با اکثریت آرای کسب شده، راهی پارلمان محلی شود، قطعا در این مدت، تجربه گرانبهایی را برای دوره بعد اندوخته است و حداقل از این حیث رقیب جدی و قدری را رودروی خود نمی بیند.

زهرا قدیمی زمانی خود را بانوی اول شهر مطرح کرد که با اخذ بیش از ۳۲ هزار رای در دوره پنجم شورای شهر، وارد پارلمان محلی اردبیل شد، که در آن زمان برخی انتقادها از جمله استفاده از زیبایی چهره مطرح شد اما این بانوی اول شورا با توانمندی و لیاقتی که داشت بلافاصله در شورا خود را در دوره اول نایب رئیس، دوره دوم و سوم بعنوان سخنگوی شورا و نهایتا در دوره آخر نیز بعنوان نایب رئیس شورا که اعضای آن از ظرفیت های بالایی برخوردار بودند، خود را نشان داد تا به منتقدین نشان دهد که توانایی بالقوه ای در مدیریت شهری و تعامل با مسئولان ارشد استانی دارد. و اما این آخر قضیه نبود، زمانی که سه نفر از عضو اصلی شورای دوره پنجم برای کاندیدا شدن در دوره ششم بنا به دلایلی معلوم انصراف دادند و خیلی دیگر از اعضا نیز بنا به مشکلاتی که در همین دوره بوجود آورده بودند بنا به شنیده ها رد صلاحیت شدند، اما بانوی اول شهرما باز هم توانست با استعانت از پروردگار متعال و همچنین با صداقت، امانتداری و پاکدامنی، از استعلامات پنچ گانه سربلند بیرون آید و خط بطلانی را به همه منتقدین حسود و انحرافی که منتظر رد صلاحیت ایشان بودند، بکشد.

اما اکنون قرار است اتفاق مهمی در مدیریت  شهر رخ دهد که تأثیر آن بر زندگی مردم شهر بسیار اهمیت دارد و چه بهتر بانوانی همچونقدیمی که عملکرد و چهره واقعی ایشان برای همگان اثبات شده است و دوشادوش مردان پاک در مسیر توسعهشهر حرکت کرده و توانایی خود را به منصه ظهور گذاشته است، دوباره وارد پارلمان محلی شهراردبیل شود.

وی در مدت فعالیت خود در دوره پنجم شورا، توجه به محیط‌های زنانه در شهر، برخورداری از شهری حامی زنان و کودکان، برقراری امنیت و آسایش برای حضور زنان و کودکان، ایجاد بستر برای زنان خشونت دیده و کودک آزاری، ارتقای کیفیت سالن‌های ورزشی برای زنان و تجهیز کردن کتابخانه های محلات که از جمله مطالبات قشرهای مختلف زنان شهرمان بود با آنکه بدلیل شرایط #کرونایی و اوضاع نابسامان اقتصادی، استان با مشکل مواجه بود، اما تا حدود زیادی به واقعیت تبدیل کرد، چرا که رای دهندگان و بانوان انتظار داشتند به دغدغه و مطالبات همجنسان خود توجه کند.

باید توجه داشته باشیم که میزان راهیابی زنان به شوراها نشانگر میزان اصلاح نگرش نسبت به آنان و رفع نگرش های تبعیض آمیز به زنان است که آنان را از قرار گرفتن در پست های کلیدی منع می کند، اما با وجود آمادگی زنان توانمند، جوان و کاربلد همچون زهرا قدیمی که بسیاری از گرفتاری ها و بزرگی پیچ و خم ها و ساز وکارهای انحصارطلبانه مردانه و بازی های مردان در قدرت را پشت سر گذاشته است، می تواند به واقعیت تبدیل کند.

با مروری به تجربیات ادوارگذشته شوراهای شهر اردبیل، بانوانی که در دوره های قبل پارلمان محلی اردبیل بودند اغلب به جای این که نقش سرنوشت سازی داشته باشند با کوته فکری وکم تجربگی به منفعل ترین حالت ممکن رفتار کردند و گاها تنها یک گزینه برای به اکثریت رساندن یک گروه و به اقلیت رساندن گروه دیگر بودند چرا که اغلب در تصمیم گیری ها و مصوبات وزنه ای بودند که یا راضی می شدند در گروه حامیان قرار گیرند و مصوبه تصویب شود و یا در گروه مقابل و رد مصوبه را به دنبال داشتند که باتوجه به این عملکردشان هرموقع اقدام به ثبت نام مجدد در شورای شهرمیکنند بعنوان پاشنه آشیل با سدی بنام رد صلاحیت مواجه می شوند.

شهرها و روستاها، بهترین و‌ نزدیک ترین لایه اجتماعی به بانوان هستند، چرا که این قشر بسیاری از نیازمندی‌های ابتدایی خود را در آن‌ها تامین می‌کنند و با حساسیت و دقتی که به مسائل دارند، می‌توانند بهتر، مسائل و مشکلات مرتبط را تشخیص داده و نسبت به آن راهکار ارائه نمایند.

امروز زنان اردبیل مشارکت فعال سیاسی و اجتماعی دارند. تئوری پردازی و برنامه ریزی در زمینه زیباسازی های شهری، ایجاد فضای مناسب بصری و روانی شهرها به بانوان، افزایش امنیت های روانی و اجتماعی بانوان در شهرها، ایجاد مراکز اختصاصی خرید، تفریح و رفاهی برای آنها از جمله خواسته هایی است که حمایت از آن ها معقول و منطقی به نظر می رسد، و این مطالبات به حق زنان شهرمان زمانی به واقعیت تبدیل می شود که کاندیدی همچون زهراقدیمیدوبارهواردپارلمان محلی اردبیل شود و این خاستگاههای بجا را به واقعیت تبدیل کند که چنین وعده هایی حقیقتا میتواند توسط  بانوی او شهر تحقق یابد.

او می گوید: 

با صداقت قدم جلو گذاشتم

مردم نباید به حضور زن‌ها بی‌اعتماد شوند

زنان خودشان را باور کنند

راه درازی در پیش داریم

زهرا قدیمی عضو شورای شهر اردبیل می گوید: شورا باید برآیند اندیشه شهروندان و محل تبادل  آراء علمی و برنامه ‌ریزی شده باشد و حتی الامکان دربرگیرنده مجموعه ای از افراد با دانش و تخصص‌های موردنیاز مختلف و دارای تعهد باشند، بدون وجود چنین تخصص هایی، تحلیل ها نامفهوم، راه حل ها غیر علمی و نتیجه نامطلوب خواهد بود.

او می گوید: اردبیل یک شهر جهانی و تاریخی است و باید با روشهای مدیریت نوین ویژه کلانشهرها اداره شود.

وی با اشاره به اینکه تدوین برنامه بلندمدت و بهره گیری از روشهای نوین طراحی شهری، دو بازوی مدیریت کارآمد شهری است، می گوید: با رویکرد خدمت بی منت و مشارکت شهروندان در مدیریت شهری وارد عرصه شده ام.

قدیمی گفت: عملکرد شورای آینده با حضور افراد متخصص در حوزه های مختلف، می تواند بهتر شده و رضایت شهروندان را جلب کند.

این عضو شورای شهر اردبیل معتقد است: جایگاه شورا با واژه هایی نظیر مشورت، تعامل و خردگرایی تعریف شده است.

 

 

  پرینت

https://shahrkhan.ir/50752