• شناسه خبر : 50788
  • تاریخ انتشار : 06 اردیبهشت 1400 - 05:47

رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: مجازات های جایگزین حبس در جرائم سبک و کم اهمیت خصوصا جوانان استفاده شود.

ناصر عتباتی

 

ناصر عتباتی در جلسه کمیته ساماندهی امور زندانیان دادگستری استان در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: از مجازات های جایگزین حبس در جرائم سبک و کم اهمیت خصوصا جوانان و افراد فاقد سابقه با رویکرد ارائه خدمات عام المنفعه استفاده شود.

وی در ابتدای این مراسم با تبیین فلسفه زندان و دغدغه‌ های مسئولین و نیز سیاست‌ های اصلی قوه قضائیه در خصوص زندان افزود: بی‌ شک حبس و زندانی کردن یک امر ضروری اجتناب ناپذیر در ایمن سازی جامعه است بنابراین مجازات حبس بعنوان مجازات محدود کننده به ویژه برای اخلالگران نظم و امنیت، اراذل و اوباش، قاچاقچیان مواد مخدر و مشروبات الکلی و نیز جرائم خشن یک سیاست راهبردی است که در قوانین بر آن تاکید شده و به جد پیگیری می‌ شود.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل تصریح کرد: در کنار این برخوردهای قاطع قضایی رویکرد کاهش جمعیت کیفری با استفاده از مجازات جایگزین حبس نیز مورد تاکید است لذا ضرورت دارد تا قضات محاکم با استفاده از ظرفیت های تاسیسات حقوقی به جای مجازات حبس از مجازات جایگزین به ویژه در امور خدمات عمومی و عام المنفعه در صدور آرای محکومیت بیش از پیش استفاده نمایند.

عتباتی در ادامه با اشاره به موفقیت‌ ها و کسب رتبه‌ های برتر اداره کل زندان‌ ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان در حوزه‌ های مختلف از جمله؛ اشتغال و حرفه آموزی زندانیان، کنترل و کاهش ورودی، اصلاح و تربیت و اعطای مرخصی به زندانیان واجد الشرایط و غیره بر تداوم و استمرار این روند و شناسایی نقاط قوت و ضعف به منظور بهبود عملکرد ها تاکید نمود.

استمرار و تداوم بازدید قضات از زندان های استان، تقویت استفاده از دادرسی الکترونیکی، توجه بیش از پیش به اشتغال زندانیان نیز از دیگر تاکیدات رئیس کل دادگستری استان بود.

پیگیری مصوبات جلسه گذشته و ارایه گزارش مدیر کل زندان‌ ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان از وضعیت کلی زندان های استان از دیگر موضوعات این جلسه بود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up