تاریخ به این اثبات رسیده است که حضور بانوان می‌تواند بسیار موثر در رسیدن به جامعه پایدار باشد.

 

 

گزارش: نسرین آذرکیش

زنان از دیرباز برای اینکه خود را ثابت کنند بارها پا به پای مردها حتی در کارهای سخت در جامعه وارد عرصه اشتغال شده اند، تاریخ نیز ثابت کرده حضور زنان در رسیدن به جامعه پایدار می‌تواند بسیار موثر باشد، با اینکه هر کاری سختی و مشکلات خود را دارد، اما سختی کار برای بانوان بسیار بیشتر است.

بانوان با ورود به حوزه رسانه درصدد اثبات قوی و محکم خود به جامعه برآمدند اما برای اینکه بتوانند از پس مشکلات و مسایل مربوط در این حوزه بر بیایند اقدام به تشکیل انجمن برای بانوان رسانه ای کشور کردند، با نام رسبان.

رسبان مخفف نام “بانوان رسانه‌ای کشور” بوده که با هزینه شخصی اعضای هیات موسس و طی برگزاری جلسات هم‌اندیشی تشکیل شده و از زمان آغاز فعالیت توانسته موفقیت‌های بسیاری را در اکثر استان های کشور کسب کند.

لازم به ذکر است این انجمن فارغ از هرگونه وابستگی به فعالیت حزبی و سیاسی می‌باشد و در راستای خدمت به بانوان رسانه ای کشور و حل مشکلات پیش روی این قشر آغاز به فعالیت کرده است.

شهره ماهی صفت بانوی موسس این انجمن در کشور نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران به بیان موفقیت‌های انجمن زنان رسانه‌ای پرداخت و گفت: تاکنون اقداماتی از سوی نهادها و تشکل‌های مربوط در خصوص رفع نابرابری‌ها در این حوزه صورت گرفته است ولی عدم وجود همدلی و یکپارچگی حلقه مفقوده تمامی این کوشش‌ها بوده است که انجمن رسبان با تمرکز بر این عامل در کنار طرح‌های توانمندسازی و هم‌افزایی فعالان زن رسانه‌ای قصد دارد تا خلاء موجود در این زمینه را برطرف گرداند.

بانوان رسانه ای استان اردبیل نیز از این غافله عقب نماندند و برای حضور در انجمن اعلام آمادگی کردند که در این راستا مدیر کارگروه بانوان رسانه ای استان اردبیل( رسبان) با بیان اینکه تمام تلاش ما از ایجاد و راه اندازی مجمع بزرگ بانوان رسانه ای ارائه خدمات مختلف به بانوان اهل قلم است، گفت: امیدواریم با یاری همکاران عزیز با گذر از شرایط سخت کرونایی، قدم های بلندی در راستای حقوق صنفی در چارچوب نظام مقدس جمهوری اسلامی، افزایش مشارکت بانوان رسانه ای و کمک به ایجاد فضای همدلی برداریم.

حسینی افزود: در نظر داریم زمینه های خدمات پزشکی، ورزشی ،فرهنگی ، هنری ، اجتماعی و…. برای بانوان رسانه ای استان فراهم کنیم.

وی ارائه خدمات مختلف به بانوان رسانه را اصلی ترین هدف رسبان عنوان کرد و افزود: در حال حاضر کلینیک بانوان رسبان استان اردبیل ۷۰ عضو اصلی و ۱۲ رئیس کمیته دارد و تلاش می کنیم اکثر بانوان فعال در رسانه ها را جذب و برنامه های مختلف برگزار کنیم.

رئیس کلینیک بانوان رسبان استان اردبیل اضافه کرد: ازتمام بانوان حتی بانوانی که در روستاها به فعالیت رسانه ای بی پردازند دعوت می کنیم با عضو‌کلینیک رسبان استان شوند و دراین‌مسیر مارا یاری و همچنین ازخدمات که در آینده ارائه می شود بهره ببرند.

زهرا قدیمی، نائب رئیس شورای شهر اردبیل نیز در نشست با کمیته های رسبان در استان بر ضرورت فراهم کردن امنیت ورزشی ، فکری و روحی بانوان اردبیل تاکید کرد و افزود: بانوان قشر حساس و تاثیر گذار جامعه هستند که جهت ایجاد فضاهای مناسب ورزشی ، هنری و فرهنگی باید ارگان ها تلاش کنند و گام های مثبتی در این راستا بردارند.

بتول حسین زاده، رئیس کارگروه ورزش رسبان ایران نیز با بیان اینکه تا به امروز حرکت اساسی در حوزه ورزش بانوان در سطح استان اردبیل صورت نگرفته است، افزود: ورزش بخش جدایی ناپذیر درراستای سلامت روح و جسم است از این رو ایجاد فضاهای مناسب ورزشی برای بانوان شهر اردبیل اصلی ترین خواسته بانوان است.

وی با اشاره به نبود مکان های مناسب ورزشی برای بانوان در سطح استان اردبیل ادامه داد: نهاد های دولتی از جمله شهرداری، شورای شهر و اداره کل ورزش و جوانان توسعه و ترویج ورزش بانوان را از شعار به عمل برسانند.

رئیس کارگروه ورزش کمیته کلینیک بانوان رسبان اردبیل گفت: از شهرداری و شورای شهر انتظار می رود زیرساخت های ورزش را فراهم کنند و این‌کار با ایجاد فضاهایی مانند پارک مادر و کودک، رینگ دوچرخه سواری مختص بانوان، ایجاد مسیر های پیاده روی مناسب میسر خواهد شد.

حسین زاده با بیان اینکه از ظرفیت کلینیک رسبان درجهت توسعه ورزش بانوان بهره استفاده خواهیم کرد اضافه کرد: جهت ترغیب و تشویق بانوان به ورزش در وهله اول باید زیر ساخت ها ایجاد شود چراکه بدون زیرساخت هرچقدر هم ازبانوان دعوت شود استقبالی صورت نخواهد گرفت.

بانوان در هر زمینه ای که مشغول به فعالیت بودند توانسنتد مثمر ثمر واقع شوند امروز نیز بانوان رسانه ای می توانند با انعکاس شایسته موفقیت بانوان استان در عرصه های مختلف علاوه بر ایجاد انگیزه در زنان، موجب تقویت روحیه بانوان فعال شوند اما تا امروز آنطور که باید مطالبه های زنان در پست های اجرایی و مدیریتی منعکس نشده است.

امیدداریم تمامی ارگان های استان در راستای پیشرفت و توسعه روزافزون این انجمن همراه و همیار بانوان راسانه ای باشند تا شاهد درخشش بانوان در این عرصه باشیم.

 

  پرینت

https://shahrkhan.ir/51143