• شناسه خبر : 51157
  • تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1400 - 01:53

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: میزان خسارت ناشی از خشکسالی در مناطق مختلف استان ما بین ۴۰ تا ۷۰ درصد ارزیابی شده است.

خیاو چای- خشکسالی

خلیل نیکشاد ظهر امروز در جلسه بررسی وضعیت خشکسالی در مناطق مختلف استان اردبیل اظهار داشت: در زمستان گذشته به میزان ۳۰ درصد کاهش نزولات آسمانی را شاهد بودیم  و میزان بارش باران‌های بهاره که ۴۰ روز از آن سپری شده است نزدیک به ۸۰ درصد با کاهش بارندگی نسبت به سال گذشته مواجه بودیم.

وی افزود: وزش بادهای گرم جنوبی نیز بر میزان خسارت این خشکسالی و کم  آبی افزوده است و میزان تبخیر و تعرق را به شدت افزایش داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل  بیان کرد: میزان مجموع ضریب درجه درجه حرارت ۴۰ روز سپری شده از فصل بهار نیز به میزان یک تا دو درجه سانتی گراد افزایش یافته است که همین مسئله نیز بر معضل خشکسالی بیش از پیش افزوده است.

نیکشاد افزود: توصیه ما به کشاورزان و تولیدکنندگان این است که صنعت بیمه محصولات کشاورزی را جدی بگیریم و با بیمه محصولات کشاورزی از ضرر و زیان‌های اقتصادی بیشتر به اقتصاد خانوار بکاهیم . آنچه که کشاورزان بیش از پیش به آن باید توجه داشته باشند اصل مدیریت بهینه مصرف آب در مزرعه است که با به‌کارگیری شیوه‌های نوین آبیاری حداکثر استفاده را از حداقل آب کشاورزی کنند.

وی تصریح کرد: در مصرف نهاده‌های کشاورزی نیز باید از نظر کارشناسان و مهندسین کشاورزی استفاده کرده و طبق توصیه‌های آنان اقدام کنند و توجه داشته باشند که مصرف بی رویه برخی از کودهای شیمایی باعث عطش فراوان در گیاه شده و رشد محصول را کند و میزان محصول تولیدی را به شدت کاهش می‌دهد و کشاورزان باید محصولی را به عنوان کشت انتخاب کنند که میزان توقعات آبی آن کم بوده و با حداقل آب مصرفی بتوانند محصول ایده‌آل و قابل قبولی تولید کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: به دلیل خشکسالی بسیار محصولات زراعی به ویژه گندم و جو در مناطق شمالی و مشکین‌شهر و دشت اردبیل استان دچار تنش و خشکالی است. میزان بارندگی نسبت به سال گذشته ۳۰ میلی متر کمتر است و در بیش از ۷۰ درصد از مزارع گندم و جو و حبوبات شاهد خشکسالی و کم آبی هستیم.

نیکشاد افزود: میزان خسارت ناشی از خشکسالی در مناطق مختلف استان ما بین ۴۰ تا ۷۰ درصد قابل ارزیابی است و اگر بارندگی مناسب و قابل قبولی را در سطح استان شاهد نباشیم قطعا ً میزان خسارت به مزارع دیم استان نیز به مراتب بیشتر خواهد بود.

وی در مورد وضعیت بیمه محصولات کشاورزی نیز گفت: با استناد به آماری به صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی کشور ارائه کرده‌اند ، استان اردبیل از جایگاه ممتاز و برتر کشوری در بیمه انواع محصولات کشاورزی و دامی برخوردار است و  در صنعت بیمه دام و طیور و باغات و زراعت جایگاه سوم کشوری را دارا است.

نیکشاد بیان کرد:  در حال حاضر بیش از ۱۹۰ هزار هکتار از محصولات کشاورزی استان تحت پوشش بیمه قرار دارد که این میزان سطح بیمه محصولات کشاورزی در طی سی سال گذشته بی سابقه بوده است و در سال گذشته ۱۵۰ میلیارد تومان خسارت از طریق بیمه به کشاورزان گندمکار استان پرداخت شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up