• شناسه خبر : 51309
  • تاریخ انتشار : 19 اردیبهشت 1400 - 10:45

رئیس کل دادگستری استان گفت: ضرورت آشنایی و انجام دقیق و صحیح وظایف ذاتی سازمان ها و نهادها از سوی مدیران و مسئولان از عوامل اصلی کاهش ورودی پرونده ها با محاکم قضایی است.

 

ناصر عتباتی

 

اولین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان به منظور تعیین راهکارها، سیاست های اجرایی و برنامه های استانی پیشگیری از وقوع جرم با حضور رئیس کل دادگستری استان، دادستان مرکز استان ، سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان، ارتباط ویدئو کنفرانس با روسا و دادستان های حوزه های قضایی تابعه و تعدادی از مدیران و مسئولان استانی و شهرستانی در محل دادگستری استان برگزار شد.

ناصر عتباتی در این جلسه ضمن تاکید بر آشنایی کامل و جامع مدیران دستگاه ها با وظایف سازمانی و انجام صحیح آن خاطر نشان کرد : دستگاه قضایی استان تمام توان خود را برای کاهش وقوع جرم با استفاده از ابزارهای مختلف و هماهنگی با دستگاه های اجرایی به کار می بندد و سعی می کند تا اقدامات پیشگیرانه بر اساس فرهنگ سازی در جامعه اتفاق بیفتد و مسلما برخورد کیفری دستگاه قَضایی در مرحله اخر قرار دارد.

وی حضور فیزیکی پلیس در سطح شهر به ویژه مناطق جرم خیز، از بین بردن بسترهای وقوع جرم در کنار استفاده از ظرفیتهای مردمی و بسیج، آموزش مهارتهای ارتباطی، اشتعالزایی و در آمد زایی را از مهمترین عوامل موثر در کاهش وقوع جرم عنوان نمود.

رئیس کل دادگستری استان همچنین با انتقاد از برخی از اتفاقات که موجب قبح زدایی جرم و بزهکاری در جامعه می گردد خاطر نشان کرد: نباید اجازه داده شود تا این گونه اقدامات موجب گسترش آسیب های اجتماعی در جامعه گردد. لذا دستگاه قضایی در این خصوص مصمم است و با متخلفان و مجرمان به شدت و قاطعانه برخورد می نماید.

عتباتی اعلام کرد: خوشبختانه با اقدامات پیشگیرانه دستگاه قضایی استان در همکاری و هماهنگی با دستگاه های اجرایی استان و مراجع امنیتی و انتظامی شاهد کاهش وقوع جرائم و بزهکاری در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ بودیم.

وی در ادامه با قدردا‌نی از اقدامات اداره کل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان به ویژه در حوزه اشتغالزایی برای زندانیان اعلام کرد: استان اردبیل اولین استان در کشور در حوزه اشتغالزایی برای زندانیان است و توانسته است برای ۷۴ درصد زندانیان شغل مولد ایجاد نماید.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی راد سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان نیز در ابتدای این جلسه با ذکر حدیثی از رسول اکرم (ص) در باب اصلاح امت و شاخص های پیشگیری از وقوع جرم اظهار داشت: یکی از مهمترین عوامل اصلی کاهش وقوع جرم، انجام وظایف ذاتی مسئولان و مدیران دستکاه ها و نهاد های اجرایی است که ضرورت دارد با انجام دقیق و به موقع وظایف خود گام های موثر تری برای کاهش وقوع جرم بردارند.

وی هم چنین بر لزوم اجرای دقیق، صحیح و به موقع مصوبات شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان که نقش موثری در کاهش آسیب های اجتماعی و به تبع آن کاهش ورودی پرونده هابه محاکم قضایی را دارد تاکید کرد.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان از عموم شهروندان خواست تا هر گونه موارد تخلف را در سامانه سجام به ادرسsajam.scpd.ir گزارش نمایند تا اقدامات لازم قضابی با آن انجام گیرد.

بررسی مصوبات جلسه گذشته و بحث تبادل نظر و ارایه راهکارها و پیشنهادهای لازم از دیگر موضوعات این جلسه بود.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up