• شناسه خبر : 5134
  • تاریخ انتشار : 30 بهمن 1397 - 10:43

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به اینکه بیماری‌های قلبی در آقایان تعداد مراجعه مردان برای انجام خطرسنجی کمتر از جمعیت زنان می‌باشد، گفت: این امر منجر به عدم شناسایی عوامل خطر شده و احتمال خطر سکته‌های قلبی و مغزی افزایش می‌یابد.

به گزارش شهرخوان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل با اعلام خطرهای جولان سرطان معده در منطقه، گفت: سرطان در مردهای اردبیلی بیشتر از زنان گزارش شده است.

قدرت اخوان اکبری در گفتگو با خبرنگاران تصریح کرد: میزان مرگ‌های اتفاق افتاده به دلیل سرطان در بین گروه سنی ۳۰ تا ۷۰ سال در مردان ۱۱۷.۲ نفر در صد هزار نفر و در زنان ۸۸ نفر در صد هزار نفر می‌باشد.

وی افزود: بر اساس آمار سال ۹۳ سرطان‌های شایع مردان در استان اردبیل به ترتیب سرطان معده ۴۱.۴۳ درصد، سرطان پوست ۱۵.۷۳ درصد، کولورکتال ۱۲.۷۷ درصد، ریه ۱۲.۱۵ درصد و سرطان پروستات ۱۰.۹ درصد است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان یادآور شد: براساس آمار اعلامی سال ۹۵ در مردان میزان بروز شیوع فشارخون بالا ۲۷.۵ درصد و مبتلا به دیابت ۱۱.۵ درصد می‌باشد.

اخوان اکبری از ارائه خدمات بهداشتی و خطر سنجی به تمامی مردان ۵۹- ۳۰ سال در مراکز جامع خدمات سلامت و پایگاه های بهداشتی به صورت رایگان خبر داد و افزود: همه ساله در هفته آغازین اسفندماه با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروه‌های مختلف جامعه این اقدام انجام می‌پذیرد.

فراهم کردن خدمات درمانی رایگان برای گروه‌های محروم

وی افزود: با هدف توجه به اولویت‌های سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور، در هفته ملی «سلامت مردان ایران» برنامه‌های ویژه‌ای برگزار می‌شود تا فرصت مناسبی برای آموزش عموم مردم در جهت بهبود وضعیت سلامت جامعه، ترغیب برای مراجعه زودهنگام به پزشک، تشخیص و شروع به موقع درمان بیماری‌های شایع مردان و در عین حال فراهم کردن خدمات بهداشتی درمانی رایگان برای گروه‌های محروم از این خدمات فراهم شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به اعلام شعار هفته ملی سلامت مردان در سال ۹۷ با عنوان «مردان فعال‌تر، مردان سالم‌تر» پرداخت و یادآور شد: جمعیت ثبت نام شده در سامانه« سیب» استان اردبیل تاکنون یک میلیون و ۱۵۸ هزار نفر است که از آن ۴۹۳ هزار نفر «۴۲.۵ درصد کل جمعیت» در گروه سنی ۳۰ تا ۶۰ سال قرار دارند.

وی تصریح کرد: مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور ضامن امنیت خانواده و جامعه هستند و این گروه با مواجهات و مخاطرات بیولوژیک، فیزیولوژیک و محیط ویژه‌ای روبرو هستند که به صورت مستمر سلامت آنان را تهدید می‌کند.

بیماری‌های قلبی در کمین جوانان

اخوان اکبری با تاکید بر اینکه علل عمده فوت مردان ایرانی را بیمارهای قلبی عروقی، حوادث ترافیکی و سرطان‌ها گزارش شده است، افزود: براساس میزان استخراج شده مرگ‌های زود هنگام در استان اردبیل طی سال ۹۶ در مردان ۳۰ تا ۷۰ سال استان اردبیل ۴۳۹ نفر در ۱۰۰ هزار نفر بوده در حالی که این میزان در زنان همین گروه سنی ۲۵۸.۹ در ۱۰۰ هزار نفر است.

وی افزود: آمار مرگ به علت بیماری‌های قلبی عروقی در مردان ۱۶۱ و در زنان ۹۶.۵ در صد هزار نفر بوده و همچنین مرگ به علت سکته قلبی ۸۲.۷ و در زنان ۳۳ در صد هزار نفر می‌باشد.

اخوان اکبری ادامه داد: در مراکز جامع خدمات سلامت و پایگاه های بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به تمامی مردان ۵۹ تا ۳۰ سال خدمات تن سنجی، بررسی الگوی تغذیه، بررسی وضعیت مصرف مکمل‌ها و تجویز ویتامین دی به صورت ماهانه، بررسی مصرف دخانیات، غربالگری مصرف الکل و مواد مخدر و داروهای روانگردان ، بررسی سلامت روان، بررسی سوابق بیماری فردی و خانوادگی و بیماری‌های اولویت دار گروه سنی به صورت رایگان انجام می‌شود.

خطر افزایش سکته‌های قلبی و مغزی در بین مردان اردبیلی

وی به تشریح وضعیت فعلی خطرسنجی در استان اردبیل اضافه کرد: در حال حاضر از جمعیت ۳۰ سال به بالای تحت پوشش در استان، حدود ۵۰.۵ درصد مردان و ۷۹.۲ درصد زنان تا پایان آذر ماه ۹۷ خطرسنجی شدند که علی‌رغم بالا بودن شیوع بیماری‌های قلبی در آقایان تعداد مراجعه مردان برای انجام خطرسنجی کمتر از جمعیت زنان می‌باشد و این امر منجر به عدم شناسایی عوامل خطر شده و احتمال خطر سکته‌های قلبی و مغزی افزایش می‌یابد.

اخوان اکبری اضافه کرد: انجام آزمایش قند و کلسترول خون، اندازه گیری فشار خون و تعیین محدوده آن، ارزیابی ریسک حوادث قلبی عروقی در ۱۰ سال آینده و توجه به انجام اقدامات متناسب با درصد خطر، بررسی شرح حال، علائم و نشانه‌های سرطان ۵۰ تا ۷۰ سال انجام می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در پایان به بررسی فعالیت جسمانی و غربالگری بیماری سل نیز در مراکز جامع خدمات سلامت و پایگاه‌های بهداشتی به صورت رایگان اشاره کرد و یادآور شد: توجه به سلامت و بهداشت آحاد جامعه از جمله اولویت‌های اساسی دولت بوده که در تمامی استان‌های کشور مورد توجه قرار گرفته است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up