• شناسه خبر : 51592
  • تاریخ انتشار : 27 اردیبهشت 1400 - 12:12

گذاشتن ریش مزایای واقعی برای سلامتی دارد از جمله جلوگیری از آلرژی‌ها آسم جوش‌های پوستی و همچنین از پوستتان در مقابل نور خورشید محافظت می‌کند.

اصلاح ریش

از فواید ریش گذاشتن مردان می‌توان به مرطوب نگه داشتن پوست، مبارزه با اشعه‏‌های مضر آفتاب، پیشگیری از پیری زودرس پوست، گرم نگه داشتن گلو و … اشاره کرد.

از بیمار شدن جلوگیری می‌کند

کارول واکر متخصص سلامت مو می‌گوید ریشی که زیر چانه و گردن رشد می‌کند دمای گردن را بالا می‌برد و می‌تواند از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری کند.

او در این خصوص بیان می‌کند: «مو عایقی برای حفظ گرمای بدن است. ریش بلند و پرپشت مانع از سرمای هوا می‌شود و دمای گردن را افزایش می‌دهد، به این ترتیب زمانی که در معرض هوای بیرون باشید یک مزیت محسوب می‌شود». دکتر فیلیکس چوآ متخصص بیماری‌های تنفسی هم می‌گوید موی صورت مانند یک مانع فیزیکی در برابر هوای سرد عمل می‌کند: «مو‌های اطراف چانه و گردن یک لایه‌ی محافظ ایجاد می‌کند».

عفونت را کاهش می‌دهد

دکتر مارتین وید متخصص پوست می‌گوید داشتن ریش و سبیل به معنای آن است که موی صورت اصلاح نشده؛ مسأله‌ای که عامل اصلی عفونت‌های باکتریایی در ناحیه‌ی ریش است: «اصلاح صورت با تیغ باعث ایجاد جوش، مو‌های زیرپوستی و فولیکولیتیس (التهاب و عفونت فولیکول‌های مو) می‌شود، بنابراین مردان می‌توانند از مزایای داشتن ریش استفاده کنند».

علائم آسم و آلرژی را کاهش می‌دهد

بسیاری از پژوهش‌ها بیان می‌کند در مورد مردانی که گرده‌ی گیاهان یا گرد و غبار باعث آلرژی یا آسم در آن‌ها می‌شود، مو‌های صورت شان که در نزدیکی بینی قرار دارد مانند نوعی فیلتر عمل می‌کند و پیش از آنکه ذرات آلرژی زا وارد بدن شوند جلوی آن‌ها را می‌گیرد.

نشانه‌های پیری را کم می‌کند

علاوه بر جلوگیری از نور خورشید و کاهش علائم پیری ناشی از آن، موی صورت با مرطوب نگه داشتن پوست صورت علائم پیری را کم می‌کند. ریش از پوست صورت در برابر باد و هوای سرد که باعث خشکی پوست می‌شوند محافظت می‌کند.

همچنین استفاده از مرطوب کننده‌ها بر روی پوستی که ریش دارد در مقایسه با پوستی که در معرض مستقیم هوا است و مرطوب کننده به راحتی از روی آن پاک می‌شود مؤثرتر خواهد بود.

از پوست در برابر نور خورشید محافظت می‌کند

در پژوهشی که در دانشگاه ساوثرن کویینزلند استرالیا صورت گرفت معلوم شد ریش مردان مانع از رسیدن ۹۰ تا ۹۵ درصد اشعه فرا بنفش نور خورشید به پوست صورت می‌شود. به این ترتیب فرآیند پیری کند می‌شود و خطر ابتلا به سرطان پوست کاهش می‌یابد.

دکتر نیک لو یک متخصص پوست بریتانیایی می‌گوید به طور کلی مو محافظ مناسبی در برابر نور خورشید است: «مو عملکردی شبیه به فاکتور SPF دارد. هرچه میزان و ضخامت مو‌ها بیشتر باشد، به نوعی می‌توان گفت درجه‌ی SPF بالاتر است».

منبع: زندگی آنلایندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up