• شناسه خبر : 51733
  • تاریخ انتشار : 30 اردیبهشت 1400 - 01:45

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: کشاورزان از کشت دوم محصولات در منطقه مغان خودداری کنند چرا که آب کافی برای تأمین کشت و زرع آنها وجود ندارد.

آبیاری فضای سبز

فیروز ندائی اظهار کرد: اکثر سدهای استان اردبیل در دومین ماه از سال ذخایر آنها به نصف کاهش یافته و این نگرانی‌ها را در چهار ماه باقی مانده از فصل گرم سال دو چندان کرده است.

وی به ورودی در حد صفر «سد قوری چای» اشاره کرد و گفت: حجم این سد به شدت کاهش یافته و بدون ورودی ۵۲ درصد کاهش را در ذخایر این سد شاهد هستیم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل به شرایط نگران‌کننده منابع آب پشت سدها اشاره کرد و افزود: برای گذر از این بحران بی آبی باید اهالی استان نهایت صرفه‌جویی را در مصرف آب شرب و کشاورزی داشته باشند و به جای هدر رفت منابع آب، قطره قطره این منابع را قدر بدانند.

ندائی به توسعه کشت و زرع با روش آبیاری مدرن در سطح استان اشاره کرد و ادامه داد: بخش عظیمی از کشاورزان با روی آوردن به مدل آبیاری جدید سعی می‌کنند تا مصرف خود را تعدیل کنند ولی همچنان در برخی از مناطق کشت و زرع سنتی اتفاق می‌افتد.

وی در مورد بهره‌برداری از شبکه پایاب «خداآفرین» و ناحیه عمرانی یک تا چهار خاطر نشان کرد: ناحیه عمرانی یک در منطقه اصلاندوز راه‌اندازی شده و برای ناحیه عمرانی دو نیز در دو ماه آینده تأمین منابع آب در اولویت قرار گرفته است.

ندائی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: برای ناحیه عمرانی سه و چهار شبکه «خداآفرین» در صورت تأمین اعتبار تا دو سال آینده پروژه آماده بهره‌برداری خواهد شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up