• شناسه خبر : 52627
  • تاریخ انتشار : 19 خرداد 1400 - 01:22

رییس جهاد کشاورزی اردبیل گفت: کشورمان ایران و استان‌های مختلف در محدوده مناطق خشک و نیمه‌ خشک قرار دارند.

سموم کشاورزی

خلیل نیکشاد اظهار کرد: کشورمان ایران و استان‌های مختلف در محدوده مناطق خشک و نیمه‌ خشک قرار دارند هر چند که در استان اردبیل در سال‌های گذشته وفور آب و منابع غنی خاک را شاهد بودیم که این روند در سال‌های اخیر رو به نزول گذاشته است.

وی مهمترین چالش پیش رو در بخش کشاورزی را کم آبی و افزایش دمای هوا به طور میانگین تا دو درجه اعلام کرد و گفت: بر اساس اعلام هواشناسی در بازه زمانی چند سال اخیر دمای هوا در استان اردبیل که پیش از این استانی سردسیر و پربارش بود، دو درجه گرم‌تر شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل به کاهش منابع آب زیرزمینی و همچنین فرونشست دشت اردبیل اشاره کرد و افزود: همه این دغدغه‌ها و نگرانی‌ها زمینه‌ای را فراهم کرده تا ما از کشاورزی سنتی عبور کنیم و به سمت کشاورزی با مدیریت منابع آب و خاک و تجهیز و نوسازی ناوگان این بخش و توسعه سامانه‌های آبیاری حرکت کنیم.

نیکشاد با بیان اینکه راندمان آبیاری به طور متوسط در سال‌های گذشته ۳۰ تا ۴۲ درصد بوده است، تصریح کرد: با اجرای طرح‌های آبیاری مدرن به ویژه روش قطره‌ای و تیپ این راندمان ۸۰ تا ۹۰ درصد ارتقا یافته است.

وی به ارتقا وضعیت به زراعی در اراضی دشت اردبیل و گذر از کشت متناوب سیب‌زمینی اشاره کرد و ادامه داد: با تلاش سازمان جهاد کشاورزی کشت ۸ گونه غلات دانه‌ریز و همچنین دانه‌های روغنی در دستور کار کشاورزان در دشت اردبیل قرار گرفته است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up