رئیس دادگستری خلخال گفت: با تلاش‌های صورت گرفته موجودی پرونده‌های قضایی در دادگستری این شهرستان کاهش یافته است.

پرونده دادگاه

علی نباتی روز پنجشنبه در نشستی با امام جمعه خلخال افزود: دستگاه قضایی این شهرستان در پنج سال گذشته اقدامات بسیار مطلوبی در تعیین تکلیف پرونده‌های معوق و کاهش موجودی پرونده‌ها داشته است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۹ آمار خروجی پرونده‌های قضایی از آمارورودی بیشتر بوده است اظهار کرد:در حالی که آمار ردی پرونده‌های سال گذشته ۱۹ هزار و ۶۶ پرونده بوده شعبات دادگستری و دادسرا و همچنین شوراهای حل اختلاف خلخال ۱۹ هزارو ۳۹۸ پرونده را رسیدگی کرده اند که بیشتر از آمار ورودی پرونده‌های سال قبل است .

رئیس دادگستری خلخال اظهار داشت:سیاست قوه قضاییه کاهش ۲۰ درصدی سالانه موجودی پرونده‌های قضایی بوده و در این راستا دادگستری خلخال سه درصد بیش از سهم پیش‌بینی شده برای کاهش موجودی پرونده‌های قضایی عمل کرده است.

وی با بیان اینکه با وجود کمبود قاضی در دادگستری و دادسرای خلخال و با توجه به حجم پرونده های ورودی رسیدگی به این حجم از پرونده نتیجه کار جهادی قضات و کارکنان خدوم دستگاه قضایی خلخال است افزود:در کنار تلاش قضات شوراهای حل اختلاف واحدهای مصالحه دادگستری خلخال نیز در طول سال ۹۹ موفق به رسیدگی به ۱ ۸۶۹ پرونده شده اند که ازاین تعداد ۹۶۹ پرونده منجر به ایجاد صلح وسازی دربین طرفین دعوا شده است .

نباتی اظهار کرد:با توجه به اینکه با سازش در یک پرونده از تشکیل چندین پرونده جنبی و مرتبط با اصل پرونده جلوگیری می‌شود به اهمیت نقش و جایگاه شوراهای حل اختلاف در ایجاد صلح و سازش در جامعه اشاره کرد وگفت:نتیجه تلاش شوراهای حل اختلاف کاهش پرونده‌های قضایی و ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه است.

رئیس دادگستری خلخال با بیان اینکه میانگین آمار پرونده‌های معوق دستگاه قضایی این شهرستان ۲۸ درصد از میانگین کشوری پایین‌تر است، گفت: میانگین پرونده‌های قضایی معوق و یا جا مانده از سال‌های گذشته دادگستری خلخال ۵۰ درصد و میانگین پرونده‌های معوق در تشکیلات قضایی کشور ۷۸ درصد است.

  پرینت

https://shahrkhan.ir/53203