• شناسه خبر : 5374
  • تاریخ انتشار : 01 اردیبهشت 1398 - 02:34

پیش بینی برداشت 150 هزار تن گوجه فرنگی در پارس آباد به گزارش شهرخوان، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: امسال ۱۵۰ هزار…

گوجه فرنگیپیش بینی برداشت 150 هزار تن گوجه فرنگی در پارس آباد

به گزارش شهرخوان، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: امسال ۱۵۰ هزار تن گوجه فرنگی از اراضی کشاورزی پارس آباد برداشت می‌شود.

حسن روحی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در سال زراعی جاری در حوزه عمل مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان پارس آباد در سطح ۴ هزار هکتار گوجه فرنگی کشت شده است که پیش‌بینی می‌شود از این سطح ۱۵۰ هزار تن محصول برداشت شود.

وی بیان کرد: زراعت گوجه فرنگی یکی از محصولات اشتغالزا در منطقه محسوب می‌شود و از هزینه تولید نسبتا بالایی برخوردار است و درصد بیشتر هزینه‌ها نیز مربوط به تهیه بذر می‌باشد به همین دلیل درصدد هستیم تا نمایندگی فعال فروش بذر گوجه فرنگی را در مناطق شمالی استان اردبیل فعال نمائیم تا این عده از بهره‌برداران زحمتکش بتوانند بدون هیچ گونه نگرانی با آسودگی خاطر بذور اصلاح شده و مرغوب این محصول را تهیه و مورد استفاده قرار دهند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تصریح کرد: گوجه فرنگی برای رشد و نمو سریع خود و همچنین به خاطر محصول زیادی که تولید می‌کند نیاز فراوانی به آب دارد که از علل دیگر مصرف آب زیاد در این گیاه می‌توان به تبخیر آب اشاره نمود، زیرا در اثر تهویه که برای پایین آوردن رطوبت محیط لازم است تبخیر شدت یافته و در نتیجه نیاز گیاه به آب افزایش می‌یابد.

کنترل دقیق مقدار و زمان آبیاری در میزان باروری و کیفیت موثر است

روحی افزود: کنترل دقیق مقدار و زمان آبیاری در برقراری تعادل بین رشد رویشی و زایشی گیاه و در نتیجه میزان باروری و کیفیت محصول گوجه فرنگی موثر خواهد بود که این عمل هر چند مشکل است، ولی استفاده از رطوبت سنج می‌تواند کمکی در این راه محسوب شود.

به حداقل رساندن خسارت سرما با آتش زدن سرشاخه‌های هرس شده

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز گفت: باغداران استان اردبیل با آتش زدن سرشاخه‌های هرس شده میزان خسارت سرما را به حداقل برسانند.

سرمازدگیمحرم عدلی با اشاره به اینکه سرمایی که در حال حاضر در ۳۱ فروردین ماه با آن روبرو هستیم از روز دوم اردیبهشت ماه در استان اردبیل شدید‌تر خواهد شد بیان کرد: خوشبختانه شهرستان‌های بیله سوار و پارس آباد که مناطق شمالی استان را تشکیل می‌دهند با خطر سرمازدگی روبرو نیستند، ولی بقیه شهرستان‌های استان متاسفانه در خطر سرمازدگی باغات میوه قرار دارند.

وی درخصوص نحوه مقابله با سرمازدگی درختان میوه افزود: باغداران می‌بایست با آتش زدن سرشاخه‌های هرس شده و کاه و کلش با ایجاد دود و گرما در سطح باغات از میزان خسارت سرما به باغات خود جلوگیری نمایند.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up