• شناسه خبر : 55308
  • تاریخ انتشار : 19 مرداد 1400 - 01:13

باز هم حال و هوای محرم در پایتخت حسینیت پیچید؛ حال و هوای ماتم در استقبال از ماه محرم در ایام سوگواری سید و سالار شهیدان و شهدای دشت کربلا در دارالارشاد اردبیل فضای اردبیل را حسینی کرده و آیین‌های سنتی ماه محرم اردبیل در حال اجراست.

عزادازی محرم

باز هم حال و هوای محرم در پایتخت حسینیت پیچید؛ حال و هوای ماتم در استقبال از ماه محرم در ایام سوگواری سید و سالار شهیدان و شهدای دشت کربلا در دارالارشاد اردبیل فضای اردبیل را حسینی کرده و آیین‌های سنتی ماه محرم اردبیل اعم از برپایی دسته‌های عزاداری و طشت‌گذاری در مناطق مختلف استان اردبیل در حال اجراست.

آیین سنتی طشت‌گذاری و عزاداری پیرغلامان حسینی که برای استقبال از ماه محرم از ۲۷ ذی الحجه به مدت سه روز در مساجد و اماکن مقدس اردبیل برگزار می‌شود، روح معنویت را در بین تعزیه‌داران احیا می‌کند و سابقه طولانی در تعزیه اردبیل دارد.

روزهای یکم تا دهم محرم، به عنوان ایام سوگواری شهادت امام حسین(ع) و شهدای دشت کربلا به صورت نمادین قیام عاشورا و نهضت حسینی را هر روز یادآور می‌شود که با روضه حضرت مسلم و یاد کردن از مصیبت‌ها و رنج‌های مسلم بن عقیل و شهادت وی در کوفه آغاز می‌شود.

پایتخت عشق‌ورزی به ساحت سرور و سالار شهیدان در طول تاریخ در درجه اعلی ارادت خالصانه خود را به سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) در میدان عمل به اثبات رسانده و با وضعیت حاکم کرونایی در استان اردبیل، همچنان شور و شعور حسینی اردبیلی‌ها زبانزد عام و خاص است.

موکب عزای حسینی همیشه در اردبیل جریان دارد و مراسم “شاخسی و واخسی” جزو مراسمات محرم در استان اردبیل هر سال برگزار می‌شود و مردم با سالگرد ششمین روز شهادت سفیر امام حسین(ع) وارد محلات ششگانه اردبیل می‌شوند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up