• شناسه خبر : 5560
  • تاریخ انتشار : 27 آذر 1398 - 10:51

سیاست زدگی اقتصاد در همه دنیا وجود دارد ولی این مسئله در کشور ما غالب شده و از همین رو برخی پروژه های اقتصادی توجیه ندارد.

33

به گزارش شهرخوان، استاد گروه اقتصاد دانشگاه گفت: سیاست زدگی اقتصاد در همه دنیا وجود دارد ولی این مسئله در کشور ما غالب شده و از همین رو برخی پروژه های اقتصادی توجیه ندارد.

وی با اشاره به اینکه رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصد از اهداف اجرای برنامه های توسعه در کشور است، گفت: این در حالی است که ما در هیچ برنامه ای به این رشد دست نیافته ایم و برخی به طور خوش بینانه رشد یادشده را ۵/۴ درصد و بعضی نیز آن را ۵/٣ درصد اعلام کرده اند.

حمید محمدیان ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد وابستگی اقتصاد کشور به نفت و تأمین هزینه های جاری از این محل، باعث شد تا در عمل اقتصاد غیرنفتی چندان توسعه نیابد؛ از همین رو برنامه های توسعه به خوبی اجرا نمی شود. سلیمی فر یکی از مسائلی را که موجب غفلت اقتصادی شده است، درآمدهای نفتی اعلام و بیان کرد: درآمدهای نفتی عامل نپرداختن به مسائل اصولی شده است و برای همین آن گونه که انتظار می رفت، برای اصلاحات ساختاری در اقتصاد اقدام مناسبی انجام نداده ایم.

وی با بیان اینکه از توانمندی های ایران در زمینه منابع طبیعی و مواد معدنی، نیروی انسانی آموزش دیده، حوزه اینترنت و دیجیتال و عرصه های دانش بنیان می توان برای کاهش نقش نفت در اقتصاد کشور استفاده کرد، گفت: به طور مثال همان طور که حوزه گردشگری از ظرفیت های خوب کشور ماست، می توان در عرصه نرم افزار نیز به مرحله صادرات رسید؛ زیرا دانشی است که امکان صدور آن را داریم.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up