• شناسه خبر : 56613
  • تاریخ انتشار : 22 اسفند 1400 - 02:02

مردم استان اردبیل این روزها به خاطر سرعت لاک‌پشتی طرح واکسیناسیون نارضایتی‌های بسیاری دارند که با توجه به گستردگی شیوع کرونا در استان، عملکرد ضعیف و کم‌کاری مسئولان ر در این زمینه را به اثبات می‌رساند.

واکسیناسیون

گزارش: زهرا رضازاده


این روزها مردم از سرعت کند واکسیناسیون نگرانند، وضعیتی که طبق اظهارات مسئولان استانی با روند بسیار مناسبی دارد، اما این در حالی است که هنوز بسیاری از مردم استان اردبیل با توجه به گستردگی و شیوع بالای کرونا چشم‌انتظار دریافت واکسن هستند.

طبق آمار به دست آمده و گزارشات عینی خبرنگار تسنیم، قراین و شواهد نشان می‌دهد که تعلل و تأخیر در اجرای طرح واکسیناسیون همچنان مشهود بوده و مسئولان امر باید در این راستا همکاری‌های بیشتری داشته باشند.

هم‌اکنون با توجه به ایجاب شرایط کنونی و قرارگیری در اوج پیک پنجم که باید روند واکسیناسیون سرعت بیشتری بگیرد، اما هنوز بر مدار حرکت لاک‌پشتی قرار داریم‌ و انتظار مردم از مسئولان حمایت بیشتر از جوانان و فعالان اقتصادی در استان است.

با توجه به اجرای آهسته و آرام این طرح در استان، انتظار می‌رود واکسن داخلی به تولید انبوه برسد تا مردم از این بابت مشکلی نداشته باشند و بتوانند در اسرع وقت واکسن خود را دریافت و فعالیت روزانه خود را ادامه دهند.

کمبود واکسن در مراکز تجمیعی

در این باره بابک نخستین، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اظهار داشت: یکی از دلایل مهم تعطیلی مراکز واکسیناسیون به ویژه در روزهای پایانی هفته کمبود واکسن است و با توجه به این که واکسن‌های توزیعی به استان اردبیل روزهای شنبه و یکشنبه در چرخه مصرف قرار می‌گیرد به همین دلیل پایان هفته‌ها با کمبود واکسن مواجه می‌شویم.

وی بیان کرد: در طول هفته سهمیه واکسن با تنظیم برنامه منظم پیش می‌رود و واکسن‌ها به صورت کامل مصرف و هر هفته ۲۵ تا ۳۰ هزار دوز واکسن به استان وارد می شود در حالی که ما ظرفیت تزریق روزانه ۲۰ هزار دوز واکسن را داریم.

نخستین تصریح کرد: طبق‌ آمار به دست آمده در حال حاضر۱۱٫۹  درصد جمعیت استان دوز اول و دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند که به تفکیک ۱۸ درصد جمعیت استان دوز اول و مابقی دوز دوم واکسن را شامل می‌شود که البته این واکسیناسیون باید به سطح ۷۰ درصد برسد تا ایمنی کامل در جامعه ایجاد شود.

نخستین ادامه داد: بهترین واکسن‌ها در دنیا ۷۰ تا ۹۰ درصد ایمنی ایجاد می‌کنند که واکسن‌های تزریقی در کشورمان و استان اردبیل عمدتاً سینوفارم است و تا ۷۰ درصد ایمنی ایجاد می‌کند که از اهالی استان انتظار می‌رود در این زمینه با هر نوع واکسن خود را در برابر این بیماری خطرناک واکسینه کنند.

نخستین اظهار کرد: ما آمار دقیقی از فوتی‌های کرونا که واکسن زده و فوت کرده‌اند را در استان نداریم اما در کل کشور کمتر از یک درصد جمعیت فوتی افرادی را شامل می‌شود که واکسن زده‌اند و براثر ابتلا به ویروس های مختلف کرونا فوت می‌کنند.

وی در مورد آمار واکسن‌های وارد شده به استان نیز گفت: ۶۷ درصد واکسن‌های وارد شده از نوع سینوفارم، ۱۷ درصد آسترازنکا و تنها ۱۰ درصد برکت است که منتظر تولید انبوه واکسن داخلی هستیم تا بیشتر از نوع برکت استفاده کنیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بیان کرد: در روند واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال متاسفانه ۴۰ درصد جمعیت هدف در این گروه سنی برای واکسیناسیون مراجعه نکرده‌اند.

اجرای ناقص ستاد کرونا در اردبیل

داریوش امدادی، مدیر واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های  دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نیز در این باره گفت: متأسفانه هنوز هم بی‌توجهی به پاندمی کرونا ادامه دارد و اگر مردم رعایت نکنند بی‌شک  موج ششم کرونا را هم تجربه خواهیم کرد.

وی با انتقاد از مردم گفت: انتظار می‌رود مردم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی و قرنطینه خانگی توجه بیشتری داشته باشند تا به ناقلین خاموش تبدیل نشوند.

مدیر واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای  دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بیان کرد: متأسفانه محدودیت‌ها و تعطیلی‌های اعلامی از سوی ستاد کرونا به صورت ناقص اجرا می‌شود که لازم است در این زمینه جهت حفظ سلامتی مردم با متخلفان به طور قاطع برخورد شود.

امدادی گفت: متاسفانه دستورالعمل‌های  بهداشتی از سوی اصناف نیز به‌طور کامل رعایت نمی‌شود و مغازه‌داران  بدون توجه به محدودیت‌های اعلام شده به فعالیت‌های روزمره خود ادامه می‌دهند.

استقبال مردم از طرح واکسیناسیون مطلوب است

زهرا هاشم‌پور، رئیس مرکز بهداشت خلخال نیز اظهار کرد: از زمان اجرای طرح ملی واکسیناسیون علیه کرونا بیش از ۳۷ هزار دوز واکسن به افراد بالای ۱۸ سال خلخال تزریق شده که این میزان ۴۰ درصد از مجموع جمعیت بالای ۱۸ سال واجد شرایط دریافت واکسن بیماری کووید ۱۹ را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه در مدت اجرای این طرح ۹۵ درصد از گروه سنی ۷۰ تا ۷۵ سال خلخال واکسن کرونا دریافت کردند، افزود: در این مدت ۹۴ درصد از افراد گروه سنی ۶۵ تا ۶۹ ساله نیز دریافت کننده واکسن کووید. ۱۹ بوده‌اند.

رئیس مرکز بهداشت خلخال گفت: با توجه به افزایش میزان استقبال مردم از تزریق واکسن کرونا در نظر داریم تا با اضافه کردن یک مرکز تجمیعی تزریق واکسن در شهر خلخال واکسیناسیون بیماری کووید. ۱۹ در این شهر را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه در روزهای اوج پیک پنجم بیماری کووید. ۱۹ در این شهرستان آمار بستری‌های بیمارستان خلخال از ۱۰ نفر فراتر رفت، اظهارکرد: هم‌اکنون با کاهش نسبی روند ابتلا و بستری کرونا در این منطقه ۳۹ بیمار کرونایی در بیمارستان امام خمینی این شهر بستری بوده و تحت درمان قرار دارند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up