• شناسه خبر : 57311
  • تاریخ انتشار : 29 شهریور 1400 - 01:22

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرعین گفت: در حال حاضرعلاوه بر زنبورداران مهاجر، ۹۳ زنبوردار بیش از ۶۳۰۰ کندو با تولید سالانه بیش از ۹۸ تن و اشتغالزایی ۷۵ نفر در محدوده شهرستان فعالیت می کنند.

کندوی عسل

محمد حسنی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرعین با اعلام این خبر افزود: شهرستان سرعین واقع در دامنه کوه سبلان به دلیل تنوع گونه های مختلف گیاهی و شرایط مساعد اقلیمی یکی از قطب های تولید عسل در استان اردبیل بوده و  به خاطر همین ویژگی محل کوچ بسیاری از زنبوردارهای کشور در فصل بهار و تابستان می باشد. عسل سبلان یکی از۱۰ مورد محصول راهبردی کشور برای صادرات ثبت جهانی شده و بهترین سوغاتی این شهر توریستی می باشد. عسل گون، عسل آویشن و عسل بابونه از جمله مرغوبترین گونه های عسل طبیعی برداشت شده از دامنه کوه سبلان بوده و هر یک خواص منحصربه فردی دارند.

وی عنوان کرد: در حال حاضرعلاوه بر زنبورداران مهاجر، ۹۳ زنبوردار بیش از ۶۳۰۰ کندو با تولید سالانه بیش از ۹۸ تن و اشتغالزایی ۷۵ نفر در محدوده شهرستان فعالیت می کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرعین گفت: در سال های اخیر، تعامل خوب زنبورداران با اتحادیه مربوطه باعث ارتقاء کمی و کیفی محصول عسل تولیدی منطقه شده و جا دارد در زمینه فرآوری و بسته بندی عسل متناسب با نیاز بازار هدف اقدام لازم صورت بگیرد، در همین راستا یک واحد بسته بندی عسل به ظرفیت ۱۰۰ تن  در سال اخیرا احداث و فعالیت می کنند.

ایشان افزودند: شهرستان سرعین به لحاظ استعداد و قابلیت های موجود، ظرفیت توسعه صنعت زنبورداری علاوه بر تاثیر در گرده افشانی نباتات، برای افزایش کمی و کیفی عسل تولیدی و مشتقات آن را داشته و ضرورت سرمایه گذاری را بیش از پیش آشکار می سازد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up