• شناسه خبر : 57872
  • تاریخ انتشار : 16 مهر 1400 - 09:56

فایزر اعتقاد دارد واکسن کووید ۱۹ برای کودکان ۵ تا ۱۱ سال بی خطر است.

واکسن

با ثبت تعداد بی سابقه ابتلا به کووید ۱۹ در کودکان شرکت فایزر و شریک آن بیون تک اعلام کردند که واکسن mRNA آنها برای کودکان بی خطر است و به نظر می رسد در کودکان ۵ ساله واکنش ایمنی محافظتی ایجاد می کند.

آن ها دوز کمتر واکسن یعنی فقط ۱۰ میلی گرم را در کودکان بین ۵ تا ۱۱ سال آزمایش کردند که یک سوم دوزی است که به بزرگسالان داده می شود.

در آزمایش بالینی که شامل بیش از ۲۲۰۰ کودک بود دو دوز واکسن که به فاصله ۳ هفته از یکدیگر تجویز می شوند ، سطح بالایی از آنتی بادی های خنثی کننده را ایجاد می کنند که قابل مقایسه با سطح مشاهده شده در کودکان بزرگتر است که دوز بیشتری از واکسن را دریافت می کنند.

توصیه کمیته مشاوره واکسن ، FDA از سازندگان واکسن خواسته است تا اوایل امسال کودکان بیشتری را در این مطالعات شرکت دهند.

شر کت های دارویی به جای آزمایش اینکه آیا واکسن ها از بیماری کووید ۱۹در کودکان مانند بزرگسالان جلوگیری می کنند به بررسی سطح آنتی بادی تولید شده توسط واکسن ها می پردازند. FDA این رویکرد را به امید تسریع واکسن برای کودکان که اکنون در اکثر مناطق به صورت تمام وقت به مدرسه باز می گردند ، تأیید کرده است.

با در نظر گرفتن این موضوع دکتر ایوان اندرسون پزشک خدمات بهداشتی اطفال که یک محقق در این آزمایش است گفت: ما نمی دانیم آیا مواردی از کووید ۱۹ در بین کودکانی که در این آزمایش شرکت کرده بودند وجود داشته است یا خیر و مقایسه آنها در افرادی که دارونما دریافت کرده اند با آنهایی که واکسن دریافت کرده اند چگونه است.

شرکت می گوید عوارض جانبی مشاهده شده در کارآزمایی قابل مقایسه با موارد مشاهده شده در کودکان بزرگتر است و هیچ موردی از التهاب قلب به نام میوکاردیت مشاهده نشده است. شرکت فایزر می گوید آنها قصد دارند اطلاعات خود را در اسرع وقت به FDA ارسال کنند.

اوگور شاهین ، مدیرعامل و بنیانگذار بیون تک ، در بیانیه ای گفت: ما خوشحالیم که می توانیم اطلاعات مربوط به این گروه از کودکان مدرسه ای را قبل از شروع فصل زمستان به مقامات نظارتی ارائه دهیم. مشخصات ایمنی زایی در کودکان ۵ تا ۱۱ ساله واکسینه شده با دوز کمتر مطابق با مواردی است که ما در سایر افراد مسن با دوز بالاتر مشاهده کرده ایم.

اندرسون در پاسخ به این سوال که FDA در چه زمان ممکن است در مورد برنامه فایزر نظر خود را اعلام کندگفت: دیگران زمان بندی ۴ تا ۶ هفته ای را حدس زده اند ، اما او خاطرنشان کرد که FDA هنوز می تواند از اختیارات خود برای درخواست اطلاعات بیشتر از شرکت استفاده کند ، که می تواند روند را کند تر کند. وی گفت: من به عنوان یکی از والدین خودم دوست دارم این مسئله به سرعت اتفاق بیفتد. با این حال ، من از FDA می خواهم که داده ها را به طور کامل بررسی کند و سوالات لازم را بپرسد تا به قطعیت برسیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up