• شناسه خبر : 58127
  • تاریخ انتشار : 22 مهر 1400 - 06:13

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: برای اولین بار مجوز تأسیس ایستگاه تحقیقاتی تک محصولی گردو در شهرستان خلخال صادر شده است.

گردو Walnut

خلیل نیکشاد اظهار کرد: مقدمات و پیگیری‌های لازم در این زمینه با وزارت جهاد کشاورزی انجام شده تا خلخال به مرکز و قطب تحقیقات محصول باغی گردو تبدیل شود.

وی تصریح کرد: در کنار سر شاخه‌کاری گردو، تولید ۵۰۰ اصله نهال گردو به شکل کشت بافت در اولویت برنامه‌ریزی‌ها قرار گرفته و از سال زراعی گذشته وارد خلخال شده تا مورد توجه باغداران قرار گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در کنار این امر سعی کردیم با کارهای علمی و کارشناسی طرح سر شاخه‌کاری را در افزایش ظرفیت تولید در این محصول مورد توجه قرار دهیم که جز استان‌های موفق در اجرا و ثمربخشی این طرح بودیم.

نیکشاد افزود: سال زراعی گذشته به تخصیص اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان ما سعی کردیم تا توزیع نهال یارانه‌ای پربازده و متحمل به سرمازدگی را در نهال گردو شاهد باشیم و در کنار آن با همکاری خود باغداران طرح سر شاخه‌کاری گردو به انجام رسیده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: همچنان تلاش می‌کنیم تا با تأمین منابع ملی و استانی، اصلاح و توسعه باغات گردو را با هدف تولید محصولات به شکل تجاری و صنعتی در دستور کار قرار داده و به عنوان هدف اصلی مد نظر قرار دهیم.

نیکشاد اضافه کرد: چهار هزار و ۵۰۰ هکتار سطح باغات گردوی استان است که سه هزار و ۴۰۰ هکتار آن در جنوب استان و در شهرستان خلخال قرار گرفته است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up