• شناسه خبر : 58147
  • تاریخ انتشار : 22 مهر 1400 - 08:42

رئیس پلیس فتای استان زنجان گفت: کلاهبرداری که به شیوه دعانویسی و فال‌گیری در فضای مجازی پس از جلب اعتماد قربانیان با دادن وعده‌های دروغین اقدام به دریافت مبالغ هنگفتی می‌کرد، دستگیر شد.

دستگیری سارق مجرم

سرهنگ محمدعلی آدینه‌لو در رابطه با ماجرای کلاهبرداری از شهروندان با شگرد دعانویسی و فالگیری ، اظهار کرد: با رصدهای مستمر کارشناسان پلیس فتای زنجان در فضای مجازی، کانال مجرمانه‌ای در شبکه اجتماعی تلگرام شناسایی و معلوم شد، شخصی به هویت نامعلوم با درج آگهی دعانویسی و فال‌گیری اقدام به تجویز و ارسال بسته‌های مصرفی در قبال دریافت مبالغ به افراد می‌کرد.

وی با بیان اینکه با اقدامات فنی و تحقیقات خاص پلیسی متهم به‌ هویت معلوم در استان زنجان شناسایی، با هماهنگی مقام قضایی، متهم دستگیر و به همراه ادله‌های دخیل در ارتکاب جرم، به پلیس فتا استان زنجان دلالت شد، افزود: کسانی که به شغل فال‌گیری و رمالی مشغول هستند، دارای فن بیان خوبی بوده و با تبلیغات گسترده و فریبنده با سوءاستفاده از سادگی و تحریک احساسات افراد در قبال انجام خواسته‌های نامعقول، اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

این مسئول در رابطه با انگیزه متهم از کلاهبرداری از شهروندان، تصریح کرد: در بازجویی‌های اولیه، متهم منکر هرگونه بزه ارتکابی می‌شد ولی پس از مواجه شدن با دلایل، مستندات و مدارک جمع‌آوری شده از سوی کارشناسان ضمن اعتراف به بزه ارتکابی، انگیزه خود را کسب منافع مالی اعلام کرد.

رئیس پلیس فتای استان با بیان اینکه کلاهبرداران اینترنتی با درج مطالبی در فضای مجازی به خصوص شبکه‌های اجتماعی، تحت عنوان رفع مشکلات خانوادگی و زناشویی، افراد را ترغیب به گرفتن فال و دعانویسی کرده و از این طریق اقدام به کلاهبرداری از کاربران می‌کنند، اظهار کرد: توصیه می‌شود شهروندان با مراجعه به مشاوران و متخصصان مجرب نسبت به حل مشکلات اقدام کنند و از اعتماد بی‌جا به افراد ناشناس در فضای مجازی و افشای اطلاعات خانوادگی خودداری کنند.

آدینه‌لو خاطرنشان کرد: شهروندان در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک، موضوع را از طریق شماره ۰۹۶۳۸۰ یا وب‌سایت پلیس فتا به آدرس https://www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی در میان بگذارند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up